Možno vám ju poradil zubný lekár, vy ste si ju s nadšením kúpili, ale vydržali ste ju používať tri dni. Alebo si hovoríte, že zuby si čistíte dostatočne zubnou kefkou a vám to stačí. Stačí to však aj vašim zubom na to, aby boli zdravé? Práve na miestach, kde sa vlákna zubnej kefky nedostanú, vzniká väčšina problémov súvisiacich so zdravím ústnej dutiny. Vysvetlíme vám, prečo by ste pri čistení zubov mali z medzizubnej kefky urobiť prioritu.

Predchádza zubným kazom 

Klasickou zubnou kefkou si vyčistíme 70 percent priestoru zuba. Spredu, zozadu, zospodu, ale do medzizubného priestoru sa kefka nedostane a zubný povlak tam ostáva. Až 8 z 10 kazov vzniká medzi zubami. Baktérie v zubnom povlaku sú schopné už po 48 hodinách spôsobiť zubný kaz.

Baktérie v zubnom povlaku sú schopné už po 48 hodinách spôsobiť zubný kaz.

S jej pomocou dáte zbohom zapáleným ďasnám

Je možné, že ak začnete medzizubnú kefku používať, vaše ďasná začnú krvácať. Nezľaknite sa, ak krvácajú, pravdepodobne sú zapálené, a to práve preto, lebo ste medzizubku nepoužívali. Pravidelné čistenie priestorov medzi zubami vám pomôže k tomu, aby sa v nich nehromadili baktérie, ktoré zápal podporujú. Po niekoľkých dňoch používania medzizubky by zápal a s ním aj krvácanie mali ustúpiť. Ak sa tak nestane, navštívte svojho zubného lekára.

Vyrieši nepríjemný zápach z úst

Zanedbávanie čistenia medzizubných priestorov môže spôsobiť nepríjemný zápach z úst. Akokoľvek dobrý je váš pocit z vyčistených zubov zubnou kefkou, drobných zvyškov jedla sa bez použitia medzizubky zbavíte len ťažko. Nevyčistené čiastočky potravy v medzizubných priestoroch začínajú hniť, čo je práve vo väčšine prípadov dôvod nepríjemného zápachu z úst. Ak neveríte, presvedčte sa, čo všetko pri prvom čistení zachytí v medzizubných priestoroch vaša medzizubka.

Sonická kefka nenahradí medzizubku

Mnoho ľudí si myslí, že pri používaní hydrosonickej kefky nemusí používať medzizubné kefky. Nie je to pravda a overíte si to veľmi ľahko. Aj keby ste používali tú najlepšiu sonickú kefku a nepoužívali medzizubné kefky a po nejakom čase by ste si ju zaviedli do medzizubného priestoru, bude zapáchať a ďasná budú krvácať.

Aj medzizubka má ekologickejšie riešenie

Vďaka širokému výberu medzizubiek si dnes už medzizubné priestory môžete čistiť naozaj pohodlne. S malým či veľkým držiakom, alebo s ekologickejšou voľbou, ktorou je kovový držiak. Vydrží vám dlho a stačí k nemu dokupovať len kefky. Nemusíte však vyhadzovať ani plastový držiak, aj ten je vyrobený tak, aby vám vydržal dlho a aby ste na ňom menili iba kefky. 

Poradí si aj so zubami, ktoré máme pri sebe natesno

Myslíte na to, že zuby máte natesno jeden vedľa druhého a medzizubka sa vám tam určite nezmestí? Väčšinou je tento odhad nesprávny. Medzizubná kefka CURAPROX CPS prime 06 je najtenšia na trhu a je vhodná na vytvorenie návyku pre tých, ktorí medzizubné kefky doteraz nepoužívali. Môžete si kúpiť ekonomické 12- alebo 8-kusové balenie jednej veľkosti, ak však s medzizubnými kefkami začínate, radíme vám začať balením s piatimi rôznymi veľkosťami. Možno po pár dňoch používania zistíte, že vám do niektorých miest stačí menšia medzizubka, ako ste si pôvodne mysleli.  

Zubný lekár alebo dentálna hygienička vám poradia správnu veľkosť pre každý medzizubný priestor, zvládnete to však aj sami s pomocou patentovanej sondy IAP. Je bežné, že ľudia majú medzi zubami rôzne medzery, a tak je v poriadku, ak používate viacero veľkostí medzizubných kefiek. 

Urobme z nej pri čistení zubov prioritu 

Povedali ste si, že ju už konečne musíte začať používať? Možno vám pomôže nepríjemná spomienka na trhanie či vŕtanie zuba. Myslite v prvom rade na to, že medzizubka je skvelou prevenciou pred tým, čoho sa pred návštevou zubného lekára väčšinou každý obáva. Urobte si z umývania zubov rituál, po pár týždňoch si už bez medzizubky nebudete vedieť čisté zuby predstaviť.