Zdravotné problémy otca priviedli Dominiku Doniga a jej rodinu k tomu, aby zmenili životný štýl a obrátili sa viac k prírode. Výsledkom bola rodinná značka prírodnej kozmetiky Malinna. O tom, ako každý z nás môže zmeniť svoje každodenné správanie vzhľadom na svoje zdravie a „zdravie“ planéty, porozprávala operná speváčka, hlasová pedagogička a majiteľka ekologickej značky Dominika Doniga.

Zvykli sme si na pohodlný život a málokto sa zamýšľa nad tým, či je pohodlný aj pre našu planétu. Na základe názorov a užitočných tipov od žien, ktoré si uvedomujú, aké dôležité je chrániť životné prostredie, vám chceme ukázať, že niekedy stačí malý krôčik na to, aby sme žili lepšie, zdravšie a šetrnejšie. Na otázky o zodpovednosti k životnému prostrediu tento raz odpovedala Dominika Doniga, zakladateľka rodinnej firmy Malinna, ktorá vyrába prírodnú kozmetiku podľa originálnej formuly svojho otca.

Čo je podľa vás v súčasnosti najväčší problém týkajúci sa životného prostredia?

Životné prostredie nás nebude zaujímať, kým nebudeme reálne pociťovať dôsledky škôd, ktoré na ňom najmä posledné desaťročia páchame. Je to ako s vlastným zdravím. Len málokto sa dôsledne zaujíma o svoje zdravie. Začne sa oň zaujímať, až keď je chorý, a niekedy ani vtedy nie. Ťažko potom očakávať, že nás budú zaujímať globálne otepľovanie a ekologické katastrofy v iných zemepisných šírkach. Áno, vzdychneme si, zamyslíme sa… Príroda sa vyrovná so všetkým, čo na nej napáchame, no môže to urobiť tak, že nás už do svojich budúcich plánov nezahrnie. Každý z nás by si mal uvedomiť dôsledky svojho každodenného správania. Napríklad, ako súvisí znečistenie oceánov s tým, že si ráno v potravinách zoberiem tri plastové vrecká na pečivo a zeleninu.

Čo robíte vy na zlepšenie situácie?

Kupujem málo vecí s vierou a overením, že sú kvalitné, aby mi čo najdlhšie vydržali. Podporujem značky, ktoré dbajú na životné prostredie vo všetkých aspektoch. Nepoužívam škodlivé chemikálie. Minimalizujem používanie obalových materiálov. Jazdím na bicykli a používam MHD. Snažím sa kupovať lokálne potraviny aj ostatné výrobky. Značka našej kozmetiky Malinna tiež robí osvetu v oblasti zdravia a životného prostredia.

Máte nejakú ekovychytávku, na ktorú nedáte dopustiť?

Určite je to čistiaci prostriedok Home Cleaner značky CHISTEE. Je to jeden čistič, ktorý používam na všetko. Od celej domácnosti cez sanitu až po bicykel, ktorý s ním umývam bez výčitiek svedomia vo voľnej prírode, keďže je úplne biodegradovateľný a neobsahuje nič okrem rastlinných olejov a prírodných solí, takže neškodí ani vám. Keď sa mi minie, môžem si ho v predajni načapovať do toho istého obalu.

V čom je Slovensko v oblasti ochrany životného prostredia pred inými krajinami?

Ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Dva roky som žila v Rakúsku, preto vidím, že máme čo doháňať. Závisí to od toho, s kým porovnávate. Pamätám sa na výlet do Panamy, kde jedna časť ostrova Bocas del Toro bola absolútnym gýčovým rajom z pohľadníc. Na druhej strane ostrova však sedelo dieťa na hŕbe odpadkov. Bol to dosť smutný pohľad na to, čo priniesla západná konzumná kultúra krajinám, ktoré dokázali žiť v súlade s prírodou bez toho, aby potrebovali všetky výdobytky modernej civilizácie.

Je však množstvo krajín, ktoré sa k planéte správajú šetrnejšie. V čom je Slovensko v tejto oblasti, podľa vás, za nimi?

V porovnaní so susedným Rakúskom takmer vo všetkom, ale najmä v povedomí, asi aj sebaúcte a vnútornej hrdosti. Videli ste niekedy vykradnutý rakúsky les? Lesné hospodárstvo dbá na lesnú biodiverzitu, ktorá zvyšuje imunitu lesa proti škodcom. Rakúšania si kupujú potraviny od miestnych farmárov alebo podporujú domácu produkciu. Netriediť odpad v domácnosti neprichádza do úvahy. A hlavne majú vzťah k prírode. My si tiež zamieňame bohatstvo a hojnosť s množstvom matérie, ktorou sme obklopení. Je to možno chudobou, ktorou Slováci trpeli v minulosti a ktorá sa nám zapísala do génov. Verím však, že aj u nás sa situácia postupne zlepšuje.

Čo môže urobiť bežný človek pre zlepšenie situácie?

Prevziať zodpovednosť za svoj život, svoje správanie a jeho dôsledky.

A čo firmy?

To isté. Sama jednu mám a snažím sa robiť, čo sa dá, aby v spoločnosti priniesla progres. Naše výrobky dosiahli maximum, čo sa týka zloženia a obsahu v súvislosti so životným prostredím. Čo ma stále trápi, sú obaly. Na niektoré produkty sme stále nenašli lepšiu alternatívu ako HDPE plast. Neprestávame hľadať riešenia a sledujeme vývoj v oblasti biodegradovateľných plastov. Keby sme chceli mať hneď všetko perfektné, asi by sme ani nezačali, no vidíme, že stále sa máme kam posúvať.

V tejto oblasti je veľmi dôležitá aj úloha štátu. Ako by mal štát pristupovať k riešeniu tejto problematiky?

Legislatíva má firmám pomáhať, nie ich brzdiť. Čo sa týka oblasti organickej kozmetiky a organických čističov, legislatíva je úplne rigidná a obmedzená. Napríklad náš organický biodegradovateľný čistiaci prostriedok značky CHISTEE sme testovali na Trnavskej univerzite. Dosahuje lepšie výsledky, čo sa týka odstránenia bakteriálnej kontaminácie, ako bežné chemické čističe, a čo je podstatné, baktérie sa v prostredí, kde bol použitý, nechcú množiť. Takže nespôsobuje odolnosť patogénnych bakteriálnych kmeňov. V nemocniciach ho však ako dezinfektant nemôžu používať, lebo neobsahuje žiadnu chemikáliu, ktorá je na zozname chemikálií určených na dezinfekciu. Legislatíva neráta s možnosťou, že udržať prostredie bezpečné sa dá aj inak, ako zničiť baktérie chemikáliami. Presadiť takýto čistič na zoznam dezinfektantov, aby si ho možno kúpila nejaká nemocnica, by nás však ako firmu stálo desiatky tisíc eur, čo je pre nás momentálne nemožné. Toto je len jeden z množstva príkladov, s ktorými som sa v praxi stretla.

Ako by ste chceli prispieť vy?

Chcem byť šťastná bez vonkajších a najmä materiálnych impulzov. Hľadať a pracovať na kvalite, nesnažiť sa nedostatok kvality zapĺňať kvantitou. A to vo všetkých smeroch.

Sme v tejto oblasti dostatočne vzdelaní?

Množstvo informácií nie je problémom. Ich dostupnosť nikdy nebola lepšia a rýchlejšia. Skôr by som povedala, že sa treba zamerať na rozvíjanie jednotlivcov ako komplexných ľudských osobností so zmyslom pre skutočné hodnoty.

Snažíte sa v tomto smere ovplyvňovať svojich blízkych, rodinu, priateľov?

Mám šťastie, že som obklopená ľuďmi, ktorí ovplyvňujú mňa. Od detstva to boli rodičia. Mali silný vzťah k prírode, viedli nás k láske k práci a k tomu, že život si treba vážiť a treba byť užitočný pre svoje okolie. Neskôr to bola komunita priateľov, či už predtým v Innsbrucku, alebo teraz v Starom Meste.

Myslíte, že generácia našich rodičov bola k životnému prostrediu šetrnejšia?

Neviem, ale ľudia sú asi rovnakí stále. Akurát nemali toľko technológií a také možnosti. No prvé značnejšie environmentálne škody priniesla práve ich generácia a generácia starých rodičov. Čisté prostredie vtedy jednoducho bolo a zrejme sa neuvažovalo nad dôsledkami industrializácie a produkcie.

O Dominike Donige

Pochádza z Čadce. Je hlasovou pedagogičkou a opernou speváčkou. Účinkovala v predstaveniach na Slovensku aj v zahraničí. Dva roky žila v rakúskom Innsbrucku. V roku 2018 spolu s otcom rozbehla rodinnú firmu Malinna, ktorá vyrába organickú kozmetiku. Nedávno k nej pribudla sesterská značka Chistee, produkujúca prírodné čistiace prostriedky.