Vďaka svojmu jedinečnému dizajnu sa zubná kefka CURAPROX stala ikonou. Verte či nie, táto moderná klasika oslavuje štyridsiatku. Pri príležitosti jej výročia sme navštívili závod v Degersheime a stali sa svedkami toho, ako vznikajú zubné kefky, ktoré sú známe švajčiarskou precíznosťou. Sprevádzal nás generálny riaditeľ Curadenu a CEO spoločnosti Curaplast Marco Zavalloni.

Za ochrannými stenami zo skla bežia stroje na plné obrátky. Zamestnanci v modrých kombinézach pozorne sledujú monitory, aby mali všetko pod kontrolou. Stovky farebných zubných kefiek sú všade naokolo, pohybujú sa od jedného robota k druhému na tichých továrenských pásoch.

Chceli vytvoriť niečo jednoduché a praktické 

Farby majú vždy svoj význam, dokonca aj v modernej továrni. Vonku je zelená kopcovitá krajina, ktorá sa asi 30 km na severovýchod, na brehoch Bodamského jazera, mení na modrú rovinu. Tam nájdete švajčiarske mesto Degersheim, kde vyrábajú zubné kefky CURAPROX ako pred 40 rokmi.

Marco Zavalloni, CEO spoločnosti Curaplast (vľavo) a Ezio Gabriele, manažér produkcie (vpravo).

„Nie tak ako pred 40 rokmi,“ prerušuje naše myšlienky Marco Zavalloni, výkonný riaditeľ spoločnosti Curaden. „Je pravda, že dizajn zubnej kefky sa za posledných 40 rokov nezmenil,“ pokračuje. „Vďačí za to dlhodobému výskumu dizajnéra Noldiho Brauna z roku 1979. Braun chcel vytvoriť niečo jednoduché a praktické, až sa mu napokon podarilo navrhnúť zubnú kefku, ktorej sa dodnes predalo viac ako 300 miliónov kusov.“

„Tento rok sme vyrobili 11 miliónov zubných kefiek. Budúci rok ich plánujeme vyprodukovať až 14 miliónov.“

„Za tie roky sa však zmenil výrobný proces. Predtým sa veľa vecí robilo ručne, teraz je všetko automatizované. To malo vplyv aj na zručnosti a počet ľudí zapojených do výroby.“

Za minútu vyrobia päťdesiat kefiek 

V závode v súčasnosti pracuje 11 ľudí: kvalifikovaní a vyškolení zamestnanci, ktorí dokážu starostlivo obsluhovať všetky stroje v dvojzmenných prevádzkach. V roku 2019 továreň vyrobila 11 miliónov zubných kefiek. To znamená 3 000 zubných kefiek za hodinu či viac ako 50 zubných kefiek za minútu. V budúcom roku sa plánuje výroba 14 miliónov zubných kefiek. Curaden preto hľadá ďalších zodpovedných pracovníkov, ktorí sa pripoja k súčasným zamestnancom.

Pri prechádzke továrňou si uvedomíme, že v nej nie je veľký hluk. O chvíľu však zistíme, že to platí iba dovtedy, kým neprídeme k formovacej jame. Pri nepretržitom hluku sa granulát a farbivo zahrievajú na teplotu 240 stupňov Celzia a počas niekoľkých sekúnd sa vtláčajú do tvaru zubnej kefky CURAPROX.

Vlákna majú stále rovnakú mäkkosť

Aby sa kefky nezdeformovali, musí byť proces ochladzovania farebných rukovätí extrémne pomalý. Kým to sledujeme, opýtame sa, aké tajomstvo zubná kefka ukrýva.

„Tajomstvo našej zubnej kefky? Myslím, že existujú dve tajomstvá: jednoduchý dizajn a špeciálne materiály. Zubná kefka má ergonomickú rukoväť a zaoblené vlákna, ktoré sú pri dotyku s ďasnami a zubami skutočne mäkké. Tradičné kefky majú obvykle iba približne 500 vlákien, zatiaľ čo naša ultra mäkká zubná kefka CURAPROX CS5460 ich má 5 460, preto je k ďasnám taká jemná,“ odpovedá Marco.

„Vlákna sú vyrobené z CUREN®, špeciálneho materiálu, ktorý sme si dali patentovať. Väčšina kefiek iných značiek má vlákna z polyamidu, ktorý však absorbuje vodu. Pri tenkých a jemných vláknach to znamená, že si nedržia tvar a sú menej účinné pri čistení. Vďaka nízkej absorbcii vody si však naše vlákna aj navlhčené zachovávajú tvar a čistiaca plocha ostáva rovnako účinná.“

„Tajomstvo našej zubnej kefky? Jednoduchý dizajn a špeciálne materiály.“

Už 40 rokov je rovnaký aj materiál. „Keby sme zmenili materiály na výrobu zubnej kefky, zmenil by sa aj pocit, ktorý je pri umývaní zubov. Nakupujeme a používame iba čisté certifikované materiály.“

Závod v Degersheime bol otvorený v roku 2015 − výroba sa sem presunula od iného výrobcu vo Švajčiarsku. Teraz sa tu vyrába CURAPROX CURAPROX CS5460, CS3960, CS1560, Curakid a hlavičky hydrosonických zubných kefiek. V roku 2019 závod spustil aj výrobu špičkových medzizubných kefiek CPS.

Výroba zubnej kefky CURAPROX v piatich krokoch

1Odlievanie a farbenie

Zo stropu v termoplastickej formovacej časti vedú dve hadice do stroja veľkého ako dodávka. V ňom sa granulát a farbivo zahrejú na teplotu 240 stupňov Celzia, skvapalnia sa a zlisujú do tvaru farebnej zubnej kefky. Všetko to trvá len pár sekúnd.

Po ochladení a opracovaní sú kefky pripravené na presun na ďalšie poschodie, kde sa nasadzujú vlákna.

Farebný granulát, z ktorého sa vyrábajú rúčky kefiek.
Formovací stroj upravuje plast do správneho tvaru kefiek.
Stroj vytvára 39 dierok do hlavičky kefky, do ktorej sa umiestnia vlákna.

2Nasadenie vlákien

Očami ledva dokážete sledovať rýchle pohyby robotov, ukotvujúcich zväzky vlákien do 39 malých otvorov na hlavičke zubnej kefky. Inštalácia jednej hlavičky s 5 460 vláknami trvá iba 2,5 sekundy.

Špeciálny materiál použitý na výrobu vlákien je veľmi šetrný k ďasnám. Volá sa Curen a je patentovaný firmou Curaden.

Inštalácia jednej hlavičky s 5 460 vláknami trvá iba 2,5 sekundy.

3Rezanie a zaobľovanie

Upravenie vlákien na rovnakú dĺžku si vyžaduje tri procesy rezania. Potom prichádzajú na rad špeciálne brúsky, ktoré konce vlákien zaoblia tak, aby vám nepoškodili zuby a ďasná a aby ste pri umývaní zubov mali príjemný pocit.

Stroj, ktorý slúži na rezanie vlákien.
Kvalita vlákien musí prejsť kontrolou.

4Čas na kontrolu kvality

Každá hotová zubná kefka sa kontroluje dvakrát. Najprv hneď po vytlačení pomocou automatických kamier. Ak sa zistí nejaký problém, napríklad chýbajúca farba, zubná kefka rýchlo putuje preč.

Na rad prichádza druhá kontrola: kamery a zamestnanci skontrolujú hotové zubné kefky a ak nájdu vyčnievajúce vlákno, upravia ju ručne.

5Zabaliť a hotovo!

Už ju len zabaliť a zubná kefka je pripravená na použitie. Každá kefka dostane na hlavičku priehľadný ochranný kryt, vyrobený v neďalekej továrni. Potom sa vloží do obalu z plastovej fólie a uzavrie sa kartónom. Teraz je zubná kefka pripravená vyčistiť aj vaše zuby!