Hovorí sa, že dobrých rád nie je nikdy dosť. V duchu tohto hesla sme sa spýtali troch významných žien bratislavskej foodie scény a jednej maminy na materskej, kde najradšej nakupujú ich obľúbené potraviny. Prečítajte si ich overené tipy, kam po peknú zeleninu či poriadny kváskový chlieb.

Nalaďte sa na lokálnu vlnu podľa dua z iniciatívneho projektu Jem iné

Anetta Orosiová myslí pri výbere potravín nielen na seba, ale predovšetkým aj na svoju rodinu. Je pre nich dôležitá najmä čerstvosť a sezónnosť potravín, preto sa vo veľkej miere snažia uprednostňovať lokálne produkty či už zo sobotného trhu v Starej tržnici, Fresh Marketu alebo z ich rodinnej farmy na Agrokruhu pri Senci.

„To sú obľúbené miesta, kde vždy zaručene zoženiem všetko od čerstvej zeleniny a šťastných vajíčok, až po kvalitné mäsové výrobky. Najdôležitejšie je pre nás vedieť, od koho daný produkt pochádza a kde sa pestuje či vyrába. Keďže naše bábätko má momentálne len tri týždne, výživa je pre mňa ako prvomamu veľmi dôležitá a kvalita je vždy na prvom mieste.

Už počas tehotenstva si moje telo vyžadovalo vo väčšej miere chlieb a pečivo, pričom som nikdy pred tým takéto chúťky nemávala. Veľmi rada sa teda po čerstvý a kvalitný chlieb vraciam do potravín Yeme na Tomášikovej alebo do bio obchodov Biopark a Bioalej, kde vždy nájdem, čo potrebujem – pečivo z ražnej alebo špaldovej múky, v ideálnom prípade kváskové.“

Janica LacováNázor Janice Lacovej na výber a kvalitu lokálnych potravín v hlavnom meste je pozitívny. „V Bratislave je z čoho vyberať – lokálnych (eko)producentov a kvalitné farmárske produkty dokonca začína mať v ponuke aj sieť Billa.

Rada tiež nakupujem v potravinách Yeme (na Tomášikovej ulici a pri horskom parku na Búdkovej). Vždy tam nájdem čerstvé ovocie a zeleninu, no najmä najlepší kváskový chlieb široko-ďaleko. Koncept, ktorý má myšlienku a pridanú hodnotu. V potravinách pracujú milí ľudia, ktorých práca baví. Usmievajú sa a sú ochotní. To je jeden z dôvodov, prečo sa tam rada vraciam.

Ak nemám čas nakupovať, využívam bedničkový systém Svet bedničiek. Ponúkajú farmárske výrobky z celého Slovenska s dovozom priamo domov. Chlapci sú milí a ochotní, majú širokú ponuku produktov.

Keď sa nachádzam v obchodnom centre a mám chuť na čerstvé biopotraviny nielen zo Slovenska, tak zavítam jednoznačne do Bioparku (Aupark, Avion, Polus, Eurovea). Denne ponúkajú čerstvé šaláty a polievky, ktoré im dodávame pod taktovkou Jem iné.“

Vajíčka, kuracie mäso a perky

Denisa ŠifrováSvoje overené miesta na zeleninu, mliečne potraviny, vajíčka, domáce cestoviny a kuracie prezrádza produktová dizajnérka a mamina na materskej Denisa Šifrová.

„Dobrú zeleninu nakupujem najmä na Malom trhu pri Medickej záhrade – keď je teplejšie, tak tam predáva jeden pár, ktorý má nádhernú a chutnú zeleninu. Po vajíčka a mliečne výrobky chodím na Miletičku. Kúsok od vchodu je stánok s najlepším maslom, jogurtami, kravským syrom a zakysankou.

Cez zimu som si zas obľúbila Starú tržnicu – jeden pár tu predáva čerstvé mäso, hlavne kuracie. Kupujem u nich sliepku na vývar a aj kuracie prsia pre chlapcov, ktoré sa naozaj nedajú porovnať s mäsom z reťazcov. Každý druhý víkend chodia aj perkári, pár z Hurbanova. Ich makové perky majú naši chlapci najradšej, inak robia aj špaldové so slivkovým lekvárom, domáce cestoviny alebo tarhoňu. Vždy u nich kúpim plnú tašku do mrazáku – v prípade potreby rýchlo vytiahnem a mám navarené. Do tržnice chodím ešte na mak, orechy, med, vianočku či bratislavské rožky, ktoré sú najlepšie od Fantastico.

Veľmi dobré sú aj potraviny na Mariánskej, myslím, že sa volajú Zrnko. Pani tam má všetko od výmyslu sveta – kupujem tam napríklad soľ, koreniny, pekanové müsli, špaldovú múku, keksy, piškóty, rôzne strukoviny, obilné krupice, vínny kameň, kakao či rôzne oleje.“

6 miest, kde vždy nájdete čerstvo upraženú kávu

Martina OčenášováBaristky a majiteľky vychytenej kaviarne Mad Drop Martiny Očenášovej sme sa spýtali na miesta, ktoré rada navštevuje a kde si kupuje kávu pre seba či svojich blízkych.

„Odporúčam kupovať zrnkovú kávu a mlieť si ju ručným mlynčekom tesne pred samotnou prípravou. Ak na to nemáte možnosti, určite vám ju všade radi pomelú. Treba však pamätať na to, že pomletá káva začne po 15 minútach degradovať a jej chuť môže byť u vás doma preto úplne iná, ako si ju pamätáte z kaviarne.

1. Brew Bar vo Freshmarkete

Keď sa nám nečakane minie káva, Brew Bar vo Freshmarkete je prvá možnosť, ktorú volím. Majiteľ Dávid má vždy zásobu čerstvo praženej kávy, či už zo slovenských alebo zahraničných pražiarní. Navyše vie vždy pomôcť s výberom vhodnej kávy a niektoré môžete na mieste aj rovno ochutnať. Okrem kávy má v kaviarni aj veľa príslušenstva na jej prípravu, ktoré si viete kúpiť domov.

2. Kaviareň a pražiareň v jednom Goriffee

Kaffeehaus Goriffee je kaviareň v centre Bratislavy, v Goetheho inštitúte. Do kariet jej hrá super poloha a to, že kávu si nielen sami pražia, ale chodia priamo do Afriky na plantáže, kde si kávu sami vyberajú a sú vo veľmi úzkom kontakte s farmármi. Majú rôzne stupne praženia a na svoje si príde každý, či už chce espresso alebo filtrovanú kávu.

3. Káva a čokoláda v Mercek cafe

Mercek cafe je maličká kaviareň v širšom centre Bratislavy s veľmi individuálnym prístupom majiteľa, ktorý tam aj sám pracuje. Vzhľadom na nedostatok miesta má menší výber, no o to dôkladnejšie si vyberá kávy z celého sveta, ktoré tam ponúka. Jeho veľká výhoda je v tom, že okrem kávy sa veľmi zanietene zaujíma aj o čokoládu a čokoládové pralinky, takže dostatočne pokryje aj náhle dostanete chuť na sladké.

4. Pán Králiček

Pána Králička nájdete v meste, či už prostredníctvom pojazdných vozíkov s kávou alebo v ich kaviarni Priestor. V oboch však nájdete balíky čerstvo upraženej kávy priamo z ich pražiarne. Tým máte na 100% istotu, že káva je dobre upražená, čerstvá a baristi vedia, odkiaľ presne pochádza. V kaviarni pravidelne striedajú pražiarne z iných miest slovenska či Európy.

5. Kaviareň Mono Café nájdete v časti 500 bytov

Mono Café má super polohu, ak sa chcete nachvíľu „zašiť“ v jednom z najkrajších a najstarších sídlisk v Bratislave. Nájdete ju za autobusovou stanicou v miestnej časti 500 bytov. Je to tiež jedna z menších kaviarní ponúkajúcich výhradne výberovú arabiku. Majiteľka má veľa známych po svete a keď sa zadarí, tak u nej viete dostať napríklad aj kávu z najznámejšej americkej pražiarne Blue Bottle Coffee.

6. Mad Drop espresso & brew bar

Nakoniec spomeniem aj našu kaviareň Mad Drop espresso & brew bar pri Blumentáli. Potrpím si hlavne na tom, aby sme mali vždy výnimočné a neznáme pražiarne, ktoré nemá nik iný na Slovensku. Tieto pražiarne sú menšie, fungujú kratšie, no podľa nás dosahujú svetovú úroveň a nezaostávajú za svojími „staršími súrodencami“. Ak si potrpíte na rôzne špeciálne kávy, krásny produktový dizajn a málo známe pražiarne, určite vám odporúčam zájsť k nám a ja osobne vám veľmi rada pomôžem s výberom.“

 

Pozrite si všetky miesta vyznačené na mape:

Na ktoré miesta nedáte dopustiť vy? Podeľte sa s nami v komentároch na našom Facebooku.