Každý, kto má na svojom tele tetovanie, dostal v živote aspoň raz otázku, či ho to bolelo. Spolu s tatérom Richardom Adamkom sme vytvorili mapu ľudského tela, z ktorej sa dá vyčítať, kde je tetovanie najbolestivejšie. Tatér tiež prezradil, či bolesť znášajú lepšie muži alebo ženy, a poradil, ako sa dajú nepríjemné pocity bolesti prekonať.

„Každý vníma bolesť inak. Niektorí sa jej príliš poddajú, stále o nej rozprávajú a sťažujú sa, iní sa zase odreagujú a snažia sa ju nevnímať a myslieť na niečo pozitívne,” hovorí jeden z tatérov tetovacieho štúdia Body Gallery, ktorý za sedem rokov praxe potetoval už desiatky ľudí. Preto vie povedať, ktoré pohlavie znáša ihlu na koži statočnejšie. „Podľa môjho názoru rozhodne bolesť vnímajú viac muži. Ženy ju síce zvládajú lepšie, ale muži zase dokážu bojovať a vydržať aj dlhé hodiny.”

Najcitlivejšie je okolie žíl

Ak sa pozrieme na ľudské telo ako celok, dá sa povedať, ktoré časti sú najbolestivejšie. „Na rukách najviac bolí tetovanie na dlaniach a prstoch, v okolí pazúch, v mieste, kde sa odoberá krv, a na zápästí, kde sa meria tep. Súvisí to so žilami,” vysvetľuje tatér. Ak postupujeme vyššie k pleciam, za nepríjemné považujeme tetovanie miest, kde sú kosti.

Kríže bolia ženy menej

„Existuje všeobecný názor, že bucľatých ľudí tetovanie cez stavce bolí menej, ale občas je to práve naopak, pre človeka, ktorý má hrubšiu vrstvu tuku, to je nepríjemné,” vysvetľuje Richard a dodáva: „Na krížoch vnímajú muži bolesť intenzívnejšie ako ženy. Myslím si, že je to geneticky dané, že sú od prírody pripravené na pôrod a bolí ich to menej.”

Tatér si spomína aj na svoje najbolestivejšie tetovanie. „Mňa boleli asi najviac boky. A potom prišiel do štúdia veľmi chudý chalan, ktorému sme robili obrovskú plachetnicu na boku, myslel som si, že tu zomrie a on to potichu vydržal.”

Na nohách sú najhoršie kolená

Dnes nie je výnimočná ani potetovaná spodná časť chodidiel. „Na chodidle je tvrdšia koža, tam sa tetovanie aj horšie robí, často sa musí opravovať.” Populárne je tetovanie na priehlavku, kde je to tiež dosť bolestivé. Na nohách však existuje jedno ešte citlivejšie miesto. „Obrovskú bolesť ľudia pociťujú na kolenách a v okolí kolien, lebo tam je tiež veľmi tenká koža.”

Intímne tetovania sú raritou

Tatéri sa často nestretávajú s klientmi, ktorí by si dali potetovať intímne partie. Jednak preto, že ľudia preferujú miesta, kde sú tetovania viditeľné a môžu sa nimi pochváliť. Ďalším dôvodom je aj to, že tam dotyk ihly naozaj bolí. „Intímne miesta netetujeme často a ak áno, tak len niečo veľmi malé. Čím nižšie pod bruchom, tým viac to bolí. Rovnako bolestivé sú prsia,” objasňuje tatér.

Hruď a krk vás potrápia

Ľudia, ktorí sa rozhodli pre tetovanie na krku, zvyknú tvrdiť, že tento proces je dosť bolestivý. Aj na krku sú časti, kde sa to ako-tak dá vydržať. „Oblasti okolo uší sú v pohode, väčšia bolesť je na hrtane, v medzere medzi kľúčnymi kosťami. Celá predná časť krku a hrude, ktorú vidno, ak máte véčkový výstrih, tiež dosť bolí,” hovorí tatér. „Niekto tvrdí, že krk nebolí, iného to v tej oblasti neskutočne bolí a reže,” spomína.

Tetovanie na tvári sa považuje za estetický extrém, ale aj za vrchol bolesti, najmä niektoré časti. „Na tvári je najbolestivejší nos, ale to je taká rarita, ktorú robíme možno raz za dva roky,” tvrdí Richard. Zároveň opisuje ďalší fenomén: „Vnútorná pera je bolestivá, ale najmä sa zle hojí. Tetovanie potrebuje byť v suchu a natierané masťami, kým sa zahojí. V ústach sa tvoria sliny, takže tetovanie sa nemá ako dobre zahojiť.”

S bolesťou sa dá bojovať

Ak je bolesť pre niekoho naozaj neznesiteľná, dá sa podľa Richarda zmierniť anestetickými prípravkami. Ďalšou možnosťou je tetovanie jednoducho dorobiť na druhom sedení. „Veľké projekty sa tak či tak realizujú na viacerých sedeniach, ktorých počet sa prispôsobuje aj tomu, kto koľko zvládne.”

Richard pozná aj triky na oklamanie bolesti. S ľuďmi sa dá pracovať a komunikovať tak, aby sa od bolesti odosobnili. „Niektorých stačí oklamať, že lekárska vazelína je vlastne super krém na znecitlivenie, a po placebo efekte sa tešia, že s krémom to naozaj až tak nebolí,” prezrádza svoj trik tatér.

V každom prípade odporúča, aby človek prišiel k tatérovi odpočinutý a najedený, vtedy sa všetko zvláda lepšie. „A, samozrejme, triezvy a s pozitívnou náladou,” dodáva.

Hoci sa dá povedať, ktoré miesta na tele sú citlivejšie, a kde dotyky ihly bolia viac, vždy je to individuálne. Intenzita závisí od prahu bolesti klienta aj od toho, v akom psychickom či fyzickom stave človek do štúdia prišiel.

Z Richardovej praxe vyplýva, že ľudia svoje prvé tetovanie zvládajú lepšie než tieto ostatné. Každý totiž čaká niečo oveľa horšie, ako to v skutočnosti je. „Pri ďalších tetovaniach už vie, čo ho čaká, a tak je na tú bolesť pripravený. Časom a odsedenými hodinami je človek síce viac ostrieľaný, ale aj trochu rozmaznaný a už sa mu nechce trpieť,” smeje sa Richard.

O Richardovi Adamkovi

Richard Adamko sa tetovaniu venuje sedem rokov. Pôsobí v tetovacom štúdiu Body Gallery. Najradšej tetuje abstraktné obrázky, geometriu alebo štýly black či dotwork. On sám má potetované takmer celé telo a hovorí, že ani jedno svoje tetovanie neľutuje.