Veľryba Gréta je podmorská speváčka, ktorá zo dňa na deň stratí hlas. V podmorskej ambulancii zvieratká zistia, že choroby spôsobujú odpadky, ktoré do mora nepatria, preto začnú konať. Takýto je dej novej slovenskej detskej knižky, ktorá deti zabaví príbehom aj ilustráciami, no odhalí im aj dôležitú tému, o ktorej možno vôbec netušia.

Pripravovaná ilustrovaná kniha Veľryba Gréta je dielom malého vydavateľstva Egreš, ktoré združuje šikovných spisovateľov, ilustrátorov či grafických dizajnérov. Autorkou príbehu o veľrybe Gréte je Andrea Gregušová, knihu ilustrovala Nastia Sleptsova a o grafický dizajn sa postaral Matej Vojtuš. S ideou príbehu prišla Zuzka Mitošinková, zakladateľka Egrešu.

Fascinujúci svet veľrýb

„Ako dieťa som pred spaním počúvala magnetofónovú pásku s veľrybím spevom. Veľryby považujem za úžasné živočíchy, ich spev a dorozumievanie sa je fascinujúce,“ hovorí Zuzka Mitošinková o tom, kam až siaha idea knižky.

„Zaujímam sa o témy životného prostredia a neobišli ma ani správy o oceánoch plných plastov a živočíchov, ktoré na následky znečistenia umierajú. Až 70 percent planéty je pod vodou, existuje tam prekrásny a inteligentný život. A my ho ničíme. Nielen odpadom, ale aj nadmerným rybolovom a hlukom,“ objasňuje Zuzana.

Intenzívne sa myšlienke začala venovať asi pred rokom. „Chcela som vydať knižku, ktorá deťom láskavým spôsobom ukáže aktuálnu situáciu v moriach a zároveň bude spojená s veľrybím spevom. Myslím si, že je dôležité sa o tejto téme rozprávať s deťmi,“ hovorí.

Detská kniha, ktorá vzdeláva aj rodičov

Knižka je určená deťom od piatich rokov, napísaná je tak, aby deti závažnú tému pochopili. Vydavateľstvo už v minulosti vydalo niekoľko detských kníh, poslednou úspešnou bola knižka Nie je opica ako opica od etologičky Lucie Krškovej a jej dcéry ilustrátorky Barbary Krškovej. „Pri našej poslednej knižke som si uvedomila, že detská kniha je dobrý prostriedok, ako vzdelávať aj rodičov. Niektorí nemajú čas čítať knihy, ale čítajú ich aspoň deťom. Vo Veľrybe Gréte si tak deti, ako aj rodičia môžu uvedomiť, aké nebezpečné je pre morské živočíchy aj obyčajné plastové vrecúško,“ vysvetľuje.

Tvorcovia pred pár dňami začali s verejnou zbierkou na vydanie knihy prostredníctvom platformy StartLab. Zuzana Mitošinková hovorí, že majú na to dva dôvody. „Prvý je, samozrejme, finančný. Vydať kvalitnú knižku je finančne náročné a ako maličké vydavateľstvo nemáme na niečo také dostatok finančných prostriedkov. Druhý dôvod je marketingový. Veríme, že vďaka crowdfundingu nás objaví viac ľudí, ktorí sa stotožnia s našimi myšlienkami a budú z knižky rovnako nadšení.“

Pre svojich podporovateľov si pripravili aj niekoľko užitočných darčekov – sklenené fľašky Drinkit v neopréne proti rozbitiu a plátenné tašky vyrobené v chránenej dielni v Liptovskom Hrádku. Oba darčeky nesú motív veľryby Gréty.

Ak sa vám myšlienka knihy o podmorskej speváčke Gréte páči, podporte projekt cez StartLab.

O Zuzane Mitošinkovej

Vyštudovala sociálnu pedagogiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Od roku 2014 sa venuje vydavateľskej činnosti. Publikovala tlačený magazín Egreš, no v roku 2015 prešla na detskú literatúru. Ideovo vedie vydavateľstvo Egreš a spolupracuje s autormi zo Slovenska i zahraničia. Láska k ilustrácii, detskej knihe, ale aj k prírode a zvieratám ju motivuje k tomu, aby sa Egreš aktívne zapájal do tém ochrany životného prostredia. V Egreši vznikla napríklad brožúra o prvej pomoci voľne žijúcim zvieratám s mapou všetkých záchranných staníc na Slovensku.