Za zdravie úst dieťatka sú zodpovední v prvom rade rodičia. Výber cumlíka a neskôr aj zubnej kefky ovplyvní jeho zuby na celý život. Opýtali sme sa odborníčok v CURAPROX Smile Shope v Galérii Mlyny v Nitre, čomu by rodičia mali pri starostlivosti o zúbky dieťaťa venovať najväčšiu pozornosť.

Prirodzený cumlík zuby nedeformuje

To, že cumlík utíši bábätko, ešte neznamená, že je aj zdravou voľbou. Je dôležité, aby okrem upokojujúceho účinku mal aj niekoľko predností. „Cumlíky CURAPROX Baby umožňujú bábätku vďaka svojej špičke a pohyblivej silikónovej membráne prehĺtať prirodzene, rovnako ako bez cumlíka,“ vysvetľuje Jana Mikšová, predajkyňa nitrianskeho CURAPROX Smile Shopu.

Podľa Jany je najväčšou výhodou cumlíka prirodzenosť, keďže svojím tvarom nedeformuje podnebie ani zuby. „Sploštené cumlíky s plochou špičkou a postrannými krídelkami pomáhajú predchádzať tomu, aby dieťa muselo neskôr nosiť fixný aparát. Zúbky rastú rovno, nevytvára sa krížený zhryz či predhryz a zároveň podporuje zdravé a optimálne dýchanie.“

„Klasické cumlíky síce upokoja, ale majú nedostatky, ktoré spôsobujú krivé zúbky. Cumlík CURAPROX Baby môže mať dieťa v ústach aj celý deň a neuškodí mu. Najlepšie je, samozrejme, nepoužívať ho, ale keď už ho dieťatko chce, treba zvoliť zdravý variant,“ dopĺňa Emília Pániková.

Rodičia si môžu vybrať z troch druhov cumlíkov. „Pre dieťa od 0 do 7 mesiacov, od 7 do 18 mesiacov a napokon od 18 do 36 mesiacov. Ponúkame aj dvojbalenie s ochranným krytom a k nemu držiačik, ktorý sa môže napojiť aj na hryzadielko. Všetko je tak pokope,“ dodáva Emília.

Hryzadielko pripraví na zubnú kefku

Rovnako ako s cumlíkom aj s hryzadielkom CURAPROX Baby môžete dieťa oboznamovať už od narodenia. „Je ľahké a anatomicky tvarované práve do detskej ruky. Má aj hrkálku, ktorá deti upúta. Keď už majú aj nejaký zúbok, nevedomky si pri hryzení zúbky dočisťujú. Dieťa hryzadielko zabaví, ale tiež ho pomaly pripravuje na používanie zubnej kefky,“ hovorí Jana.

Rodičia ho ocenia najmä v období rastu prvých zúbkov. „S hryzadielkom si dieťa masíruje boľavé a opuchnuté ďasná. Jeho výhodou je, že sa môže dať aj do chladničky. Mamičky si ho veľmi chvália, oceňujú to, že je ľahké, keďže väčšina hryzadiel na trhu je o čosi väčšia a ťažšia,“ vysvetľuje Jana. „Radi ho odporúčajú aj pediatri, pretože u dieťatka stimuluje myslenie a logické návyky,“ dopĺňa Emília. „Dieťaťu ho môžete dávať dovtedy, pokým mu nevyjdú všetky zúbky. Väčšinou ho vie pekne uchopiť už v dvoch mesiacoch,“ dodáva.

S pogumovanou kefkou si dieťa neublíži

S prvým zúbkom sa objavuje aj zvyk umývania zúbkov. Mnoho rodičov nevie, akú kefku vybrať najmenším deťom. „Curakid sa odporúča pre deti od prvého zúbka. Výnimočná je predovšetkým tým, že má 4260 mäkkých vlákien a pogumovanú hlavičku, ktorá je zároveň anatomicky tvarovaná, vďaka čomu sa dostane aj dozadu. Vďaka tomu, že je pogumovaná, si s ňou dieťa neublíži a hlavne môže do nej aj hrýzť,“ odporúča Emília. „Je dobré kúpiť dieťaťu hneď dve. Jednu, ktorú bude mať na hranie, rýchlo ju rozhryzie, a druhú, ktorou mu rodičia zúbky dôkladne dočistia,“ radí Jana, ako viesť deti k starostlivosti o zúbky.

Podľa Emílie je veľmi dôležité upozorniť, že rodičia by mali deťom zuby dočisťovať. „Treba nechať dieťa samo vyčistiť si zuby, naučiť ho správnu techniku, ale potom zúbky dočistiť. Deti predsa len nemajú dostatočnú zručnosť.“

Na záver odborníčky pripomínajú dôležitosť zdravej ústnej dutiny. „Odmalička treba myslieť na to, že keď sa dieťatko narodí, má v ústach sterilné prostredie, ale postupne, keď otvára ústa, vyvíjajú sa mu v nich baktérie. Keď chcú mať rodičia zdravé dieťa, tak aj zdravá ústna dutina je dôležitá. Nesmú olizovať spadnuté cumlíky a nemali by dieťa bozkávať na ústa, pretože tak sa najľahšie zanesie infekcia,“ uzatvára Emília. Návod na to, ako sa starať o zúbky starších detí, nájdete v našom nedávnom článku tiež venovanému detským zúbkom.

Jana a Emília vám ochotne poradia v nitrianskom CURAPROX Smile Shope v Galérii Mlyny. Ich kolegov môžete stretnúť v CURAPROX Smile Shopoch v mestách po celom Slovensku.

O Jane a Emílii

Jana Mikšová a Emília Pániková pracujú pre CURAPROX už deväť rokov. Jana je manažérkou Smile Shopu v nitrianskej Galérii Mlyny a oblastná manažérka pre stred Slovenska. Rada trávi čas v záhrade alebo sa venuje vnúčatám. Emíliu na práci s ľuďmi baví najmä poradenstvo. Vo voľnom čase je rada s rodinou alebo chodí do prírody. Už 18 rokov sa venuje občianskemu združeniu Zdravé zuby odmalička, ktoré bolo predchodcom súčasného vzdelávacieho programu CURAPROX Dental Alarm.