Prehliadanie bolesti, zápalu či začervenania v ústach vie neskôr poriadne potrápiť. Bolestivý zub dá o sebe vedieť hneď, no neliečený zápal ďasna, ktorý sa môže javiť miernym krvácaním, môže prerásť do ešte väčších problémov. Viete, ako predchádzať zapáleným ďasnám a čo značí krvácanie?

O prvej pomoci pri zápale v ústnej dutine, o prevencii a produktoch CURASEPT ADS sme sa porozprávali s Martinou Krajčovičovou a Adrianou Gyorgyovou, ktoré môžete stretnúť v CURAPROX Smile Shope v bratislavskom nákupnom centre Eurovea. Vysvetlili, ako včas zistiť, že niečo s vašimi ďasnami nie je v poriadku, ale aj to, ako zápal vyliečiť bez návštevy lekára.

Nepodceňujte ani bezbolestné krvácanie

Podľa odborníčok sú prvým signálom zápalu začervenané ďasná a ich krvácanie. Prechádzať mu môžete pravidelným čistením medzizubného priestoru, a teda nielen klasickým čistením kefkou, ale najmä používaním medzizubnej kefky, ktorá by mala byť súčasťou vášho každodenného rituálu.

Dôležité je rozlíšiť, či je krvácanie problémom alebo len podráždením. Ak ste medzizubnú kefku predtým nepoužívali, podráždeniu sa zrejme nevyhnete. „Keď sa začne medzizubka používať, na začiatku to vždy trochu krváca. Dôvodom je existujúci zápal. Ten však spolu s krvácaním približne po týždni ustúpi,“ hovorí Martina Krajčovičová.

Problémom však môže byť aj zle zvolená veľkosť medzizubky. Aj v tomto prípade sa treba obrátiť na odborníkov. „Poradiť môžu dentálni hygienici, ktorí odmerajú, akú veľkosť potrebujete, alebo sa môžete obrátiť na nás. Na začiatok zákazníkom odporúčame buď menšiu veľkosť, alebo balíček rôznych veľkostí,“ hovorí Adriana Gyorgyová.

CURAPROX má k dispozícii päť základných veľkostí medzizubných kefiek, ktoré sa líšia farbou a hrúbkou. Pokiaľ sa chystáte použiť medzizubku prvý raz, skúste tyrkysovú CPS 06 Prime Plus.

Mám zapálené ďasná. Čo teraz?

Zápalu môžete predchádzať aj správne zvolenou pastou, gélom či ústnou vodou. Dôležité je však ich zloženie. „V prípade už vzniknutého zápalu je dobré použiť lokálny gél z radu ADS, ktorým sa priamo potrie miesto, ktoré bolí a je zapálené. Najlepšie na noc, lebo gél sa zvykne slinami vymyť. Gél sa môže použiť aj na afty, kútik, na herpes alebo sa pre väčší účinok môže v prípade zápalu naniesť priamo do medzizubných priestorov medzizubnou kefkou,“ radí Martina.

Odborníčky radia používať aj ústne vody ADS, ktoré sú vhodné pri liečbe zápalu, ako aj po chirurgickom zákroku. Od klasických sa líšia zložením, ktoré je k ústnej dutine šetrnejšie. „Neobsahujú žiadny alkohol, majú zložku zabraňujúcu zafarbeniu zubov. Dlhodobé používanie protizápalovej látky chlórhexidínu môže spôsobiť zažltnutie zubov. Rad CURASEPT ADS však obsahuje látku, ktorá toto sfarbenie minimalizuje,“ vysvetľuje Adriana.

„Pokiaľ ústna voda neobsahuje chlórhexidín, zápal nevylieči. To je prvoradá zložka, ktorá tam musí byť. Existujú rôzne koncentrácie, ktoré určujú, či je produkt na dlhodobé používanie, na mesačné alebo dvojtýždňové,“ dopĺňa Martina a zároveň dodáva, že používanie ústnej vody netreba preháňať. „Stačí ráno a večer. Poznám ľudí, čo používajú ústne vody po každom jedle, ale to nemá zmysel.“

Penidlá v pastách problém zhoršujú

Na výber je tiež niekoľko druhov gélových pást. CURASEPT ADS® 705 je vhodná na dlhodobé používanie, CURASEPT ADS® 712 na štvortýždňové a CURASEPT ADS® 720 na dvojtýždňové používanie. „Napríklad dvojtýždňová pasta úplne zabíja baktérie, takže tá zápal vylieči. ADS pasta sa môže používať ráno aj večer, môže byť náhradou klasickej pasty. Tá najintenzívnejšia je vhodná pred operačným zákrokom aj po ňom,“ hovorí Martina.

„Pasty sú nepenivé, čo je veľmi dôležité. Penivosť pást spôsobuje zložka SLS (sódium lauryl sulfát), ktorá je napríklad aj v šampónoch. Vysúša sliznicu a dráždi ďasná oveľa viac. To znamená, že treba používať akékoľvek pasty bez SLS,“ vysvetľuje.

Martina priznáva, že oproti bežným pastám sú ADS pasty trochu drahšie, a to preto, lebo sú protizápalové. „Vydržia však naozaj dlho. Treba myslieť na to, že pasty stačí málo, vo veľkosti hráška, a navyše aj objemovo je balenie veľké,“ hovorí. „Existuje aj špeciálna kefka, s ktorou sa ľahšie a jednoduchšie aplikuje gél či pasta. Má 12 000 vláken a je úplne mäkučká – na ňu sa dá gél a jemne sa ňou masíruje. Je to kefka určená na používanie po operačných zákrokoch, keď je mäkké tkanivo citlivé na bolesť a používanie klasickej zubnej kefky sa neodporúča,“ dopĺňa Martina.

Martina radí, ako produkty kombinovať. „Neodporúča sa kombinovať pastu, ktorá obsahuje látku SLS a ústnu vodu z radu ADS. Pasta by eliminovala všetky liečivé účinky v produktoch z radu ADS, čiže kvôli účinnosti treba zvoliť kombináciu ADS produktov, pasty aj vody.“

O Martine a Adriane

Martina Krajčovičová a Adriana Gyorgyová z CURAPROX Smile Shopu v bratislavskom nákupnom centre Eurovea tvoria zohratý tím, ochotný zákazníkom kedykoľvek pomôcť. Martina pracuje v Smile Shope päť rokov. Keď nepracuje, čas najradšej trávi športovaním a hrou na bicie. Adriana je súčasťou tímu rok aj sedem mesiacov. Vo voľnom čase sa rada venuje zvieratám, najmä psom a koňom.