Motiváciou v práci už dávno nie je iba finančné ohodnotenie. Niekedy prevažujú pozitívne vzťahy s kolegami, inokedy možnosti vzdelávania či flexibilný pracovný čas. Čoraz viac zamestnávateľov chápe, že spokojný zamestnanec je priorita. Na benefity firiem na Slovensku, ktoré človeka obohacujú z rôznych smerov, sme sa opýtali troch žien, ktoré by svoju prácu nemenili.

Joja Majchútová: Prístup ku každému je individuálny, hoci nás je dvesto

Joja Majchútová začala v Pixel Federation, slovenskej firme zaoberajúcej sa vývojom hier, pracovať hneď po škole. Na pozícii User Acquisition Manager je vo firme už viac ako päť rokov a hovorí o nich ako o krásnych. „Najväčším benefitom Pixla sú ľudia. Viem, že to na prvý pohľad nevyzerá ako benefit, ale pre mňa osobne sú skvelí a príjemní ľudia dôležití. Dobrý kolektív mi dáva pocit pohody a spokojnosti v práci, a preto si naozaj veľmi vážim a cením, že Pixel sa stále snaží vyberať ľudí, ktorí zapadnú do tejto našej malej zoo. Naozaj tu máme z každého rožka troška a čudáci tiež majú šancu,” hovorí s úsmevom Joja.

V Pixel Federation majú aj klasické benefity, ktorých je toľko, že na všetky ani nemajú čas. „Fitness, ovocie v práci, každý druhý utorok masáže na pracovisku, zľava na hodiny angličtiny, flexibilný pracovný čas pre mamičky, hygienické potreby ako napríklad aj kefky na toaletách, či Pixel bicykle, ktoré si môžeme požičiavať priamo z firmy, máme Pixel knižnicu či fit zónu,” menuje Joja. Keďže ide o firmu zaoberajúcu sa vývojom hier, hrací priestor nemôže chýbať. „Pingpong, šípky, stolný futbal, playstation PS4 či karaoke,” približuje.

Vzdelávanie a raňajky so šéfom

Priznáva, že vo firme sa o zamestnancov starajú, ako môžu. Tešia ju maličkosti, ktoré na pracovisku vytvárajú náladu a pocit, že zamestnanec je naozaj chcený. „Na teraske máme gril, dáždniky a vraj máme vynikajúcu kávu, čo nemôžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti, lebo kávu nepijem,” hovorí Joja Majchútová.

Hoci má firma vyše dvesto zamestnancov, tímovosť a komunikácia sú silne prítomné. „Prístup ku každému je individuálny. Lucia Šicková, naša hlava people teamu, pristupuje ku každému zamestnancovi osobne a je schopná riešiť akékoľvek nespokojnosti na pracovisku s jednotlivcom, a to aj napriek tomu, že nás je naozaj veľa. „Mávame napríklad aj raňajky so Šimonom Šickom, ktorý je jedným zo zakladateľov Pixla,” vysvetľuje. Samozrejmosťou sú aj vzdelávacie aktivity, školenia, workshopy, konferencie či trinásty a štrnásty plat.

Spokojné tímy, spokojná firma

Joja tvrdí, že zamestnanci vedia, že sa o nich vo firme starajú tak, aby mali vyváženú prácu aj oddych. „Ak tvrdo pracujete a potom si na 20 minút dáte pauzu, či už pri káve, alebo stolnom futbale, k práci sa vrátite s novým nadšením a stále sa cítite odpočinutý a nedostávate sa do vyčerpaných stavov, keď už o tretej popoludní nevládzete,” vysvetľuje Joja.

Podľa nej sú vzdelávanie a benefity užitočné nielen pre zamestnancov, ale aj pre firmu. „Udržať si tímového ducha a stále nabudený tím je podstatné. Oddych a k tomu teambuildingy pomáhajú tímom, a keď sú tímy spokojné, potom bude spokojná aj celá firma. Benefity sú niečo, čo zamestnancom umožňuje uvedomiť si ich hodnotu, a ak sú správne nastavené, dokážu udržať vo firme uvoľnenú atmosféru, aj keď je v nej viac ako 200 zamestnancov,” uzatvára.

Dominika Babulicová: V piatok trénujeme schopnosti, ktoré sa nám zdajú dôležité

Dominika pracuje v UX štúdiu Lighting Beetle na pozícii marketingovej manažérky. Za najväčší benefit považuje, že má možnosť robiť zmysluplnú prácu, ktorá ľuďom zjednodušuje život. „Staráme sa o vylepšovanie ergonómie digitálnych produktov, teda aby sa s rôznymi webstránkami či aplikáciami používateľom pracovalo jednoduchšie či dokonca, aby z toho mali radosť. O tom hovorí aj pomenovanie našej práce – User Experience, jednoducho vylepšujeme používateľský zážitok,” vysvetľuje Dominika.

Podľa Dominiky je veľkou výhodou spoločnosti firemná kultúra, ktorá ľuďom prácu dennodenne spríjemňuje. Súčasťou je aj spoločné vzdelávanie, ktoré je jednou z priorít, preto naň majú vyhradený osobitný čas. „Každý piatok popoludní počas celofiremnej LB* Academy niekoľko hodín zlepšujeme svoje dizajnérske či programátorské zručnosti alebo trénujeme akékoľvek schopnosti, ktoré sa nám v danom období zdajú dôležité. Raz to môže byť prezentovanie, inokedy time management, ale pokojne aj schopnosť efektívne spravovať svoje financie,” približuje marketingová manažérka.

Transparentné informácie a neobmedzená dovolenka

Základom je aj komunikácia a tímovosť, čo sa nemení ani tým, že tím neustále rastie. „V pondelok ráno sa vždy dozvieme informácie o tom, ako sa firme darí. A keď sa jej darí, na konci kvartálu sa každý člen tímu môže tešiť z finančnej odmeny,” hovorí. „Užívame si neobmedzený počet dovolenkových dní, nemalý príspevok na narodeninový darček, chodíme spolu na chaty a stanovačky a v deň výplaty, ktorú, mimochodom, dostávame prvý deň v mesiaci, aj na výplatné pivo,” hovorí o benefitoch, ktoré sú v Lighting Beetle už roky samozrejmosťou.

Najväčšiu výhodu vidí v tom, že benefity sú vo firme určené pre každého člena tímu. „Nie je to ako vo firmách, kde dostanete permanentku do fitka, kam nikdy nepôjdete, alebo zľavu na obedy v reštaurácii, v ktorej vám nechutí. Vďaka našim benefitom cítime, že máme priamy vplyv na to, ako sa firme darí – a firma nám to cez ne dokáže vracať späť. Veď ktorá slovenská firma si napríklad dovolí v piatok popoludní nechať 30 ľudí študovať, čo ich zaujíma?” hovorí Dominika.

Benefity majú odrážať skutočné potreby, nie znieť veľkolepo

Dominika je vo firme od júla tohto roku, no hovorí, že neobmedzená dovolenka či teambuildingy nebolo prvé, čo ju pri hľadaní práce oslovilo. „Nehľadala som firmu s konkrétnymi benefitmi, ale so strhujúcou firemnou kultúrou. O tom, že Lighting Beetle má minimálnu fluktuáciu zamestnancov a že sú v práci šťastní, som počula. Z pracovnej ponuky a rozprávania ľudí som vedela aj o rôznych benefitoch, ale až po nástupe do firmy som pochopila, prečo svoju prácu tak milujú. Panuje tu skrátka atmosféra, v ktorej vás každý deň pozitívne prekvapí niečo iné. To dáva naozaj máloktorá firma,” hovorí.

Podľa nej sú benefity pri hľadaní práce to, čo môže dve relatívne rovnaké pracovné miesta úplne odlíšiť. „Mali by však odrážať skutočné potreby tímu a nielen znieť veľkolepo  v pracovných ponukách. Vtedy sú to naozaj kvalitné benefity, motivujú jednotlivcov i celý tím a majú pozitívny vplyv aj na zdravú atmosféru vo firme,” dodáva.

Barbora Piterková: Benefity nie sú zamerané iba na prácu, ale aj na súkromný život

Barbora Piterková pracuje v bezpečnostnej spoločnosti ESET v slovenskom tíme na pozícii Marketing and Social Media Specialist. Benefitov, ktoré zamestnanci nájdu vo firme, je viac. „Pravidelne sa stretávame pri spoločných raňajkách či iných aktivitách a je skvelé, že počas celého dňa máme pre všetkých dostupné zdravé občerstvenie, nápoje či výbornú kávu,” hovorí Barbora.

Vo firme ESET pracuje od júna tohto roku. „Mnohé benefity využívam už teraz a na niektoré si ešte musím počkať. Ich výhodu vnímam v tom, že sú nastavené tak, že vedia pokryť širokú sféru potrieb a rôzne preferencie zamestnancov. Pozitívne vnímam, že nie sú primárne zamerané len na zvyšovanie motivácie a pracovnú oblasť, ale aj na zábavu a súkromný život,” vysvetľuje.

Príspevok na dopravu či bikesharing v rámci firmy

Barbora oceňuje najmä možnosti vzdelávania, možnosť pracovať z domu či tzv. sick days, plné hradenie stravných lístkov, finančný príspevok na dopravu, príspevok na dôchodkové sporenie a bikesharing v rámci firmy. „Taktiež máme možnosť využívať zamestnanecké zľavy u vybraných partnerov. Portfólio je veľmi široké, od divadiel cez gastronómiu až po cestovanie či šport. Aktuálne máme krásne vynovené priestory a príjemné nové pracovné prostredie. Zamestnávateľ poskytuje aj benefity pri významných životných udalostiach, ako sú svadba či narodenie dieťaťa,” približuje benefity firmy ESET Barbora.

Podľa Barbory Piterkovej sú benefity pre firmu dôležité, no nemali by byť silene zaujímavé či vytvorené len preto, aby boli iné, ako má konkurencia. „Myslím, že každá firma by mala pri výbere benefitov myslieť na svojich zamestnancov a na to, ako im daný benefit pomôže k zlepšeniu motivácie či pracovného výkonu. Pokiaľ sú vybrané správne, ich výsledok sa odzrkadlí pozitívne nielen na atmosfére vo firme a v tíme, ale aj v celkových výsledkoch. Myslím, že ESETu sa to darí plniť,” hovorí.

Benefity vo firme boli pri hľadaní práce pre Barboru len akýmsi doplnkom, ktorý si všímala. „O konkrétnych benefitoch v ESETe som čo-to vedela z ich komunikácie, no nie úplne o všetkých. Na základe predchádzajúcich pracovných skúseností som však mala nejaké očakávania, ktoré sa mi v ESETe naplnili,” vysvetľuje. Dnes ju v práci teší otvorená komunikácia aj pozitívny prístup firmy k novým nápadom, a to nielen pracovným. „Nedávno sme mali napríklad vo firme ekovýzvu či vlastný fashion swap, ktorý bol nápadom zamestnancov, a tak sme si mohli spríjemniť bežný pracovný deň,” uzatvára.