Vytvoriť si nový zvyk môže byť náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Hovorí sa, že na jeho osvojenie, a teda zmenu správania, treba minimálne jeden až tri mesiace. Čítanie, skoré zaspávanie a pravidelný pohyb sú rituály, ktoré nie sú žiadnou novinkou a ich pravidelnosť preukázateľne vedie k zlepšeniu zdravia aj plnohodnotnejším dňom. Vybrali sme pre vás 5 aplikácií, ktoré vám pomôžu vytvoriť si nové zvyky a zotrvať pri nich čo najdlhšie.

Utrieďte si myšlienky a zlepšite si spánok 

S akými myšlienkami si líhate do postele – s príjemnými, chaotickými alebo s čistou hlavou? Začínate ráno myšlienkou, na ktorú ste mysleli večer? Skvelou voľbou, ako upokojiť svoju myseľ, môže byť aplikácia na meditovanie.

Headspace je jedna z najpoužívanejších aplikácií, ktorá pomáha miliónom ľudí po celom svete nielen na ceste ku kvalitnému spánku. Pomocou aplikácie si vycibríte schopnosť sústrediť sa – vlastnosť, ktorá ovplyvňuje mnohé oblasti života, napríklad spánok, pracovnú efektivitu, empatiu, porozumenie, sebavedomie, rozhodnosť či schopnosť lepšie zvládať fyzickú bolesť. 

Stačí pár minút denne, no pravidelne a svoju myseľ postupne dostanete pod kontrolu. Práca na vedomej mysli je cesta na celý život, ale vedomé sústredenie prináša výsledky už po mesiaci. Vyberte si zo stoviek vedených meditácií pre osobný rast alebo tzv. sleepcastov pre kvalitnejší spánok. Alebo si dnes namiesto seriálu pozrite ilustrovaný seriál vedenej meditácie na Netflixe. 

Neplatená verzia Headspace ponúka hodinové spánkové podcasty. Platená verzia obsahuje 40 rôznych meditačných kurzov proti stresu či na rozšírenie vedomia. 

Zobúdzajte sa čulejšia 

Každý  z nás zažíva dni, keď ho nepreberie ani slnečný deň či čerstvo pomletá káva. Ak často hľadáte motiváciu na prebúdzanie, skúste zajtra vstať s vyriešením matematickej úlohy cez aplikáciu Alarm Clock Xtreme. Sústredeným rozmýšľaním a správnym výpočtom sa vám hneď po zobudení do tela vyplaví dopamín, hormón pozitívnej odmeny, ktorý dá vášmu vstávaniu správny impulz. 

Zdá sa vám príklad 157 – 33 jednoduchý? Zvýšte náročnosť matematických výpočtov a prerátajte sa do dobrého pocitu z vyriešenia. A ak vás z postele nevytiahne ani výpočet zlomku či odmocniny, táto aplikácia má aj ďalšie esá v rukáve. Zobudenie vaším obľúbeným rádiom, naskenovaním najbližšieho QR kódu alebo zadaním vždy nového kódu na obrazovke. 

Aplikácia je dostupná Alarm Clock Xtreme zdarma, po spoplatnení aj bez reklám. 

Dostaňte sa do formy 

Želania ako  „chcem začať cvičiť“ alebo „chcem sa cítiť lepšie vo svojom tele“ vyslovujú mnohí z nás počas celého roka. Či sa vám to páči, či nie, aby sa váš sen premenil na realitu, potrebuje každé želanie jasný plán konkrétnych krokov.

Aplikácia 30 Day Fitness Challenge vás postaví pred 30-dňovú výzvu, počas ktorej krok za krokom naplníte svoj cvičebný plán. Ten si nemusíte tvoriť sama, je vytvorený profesionálnym fitnes trénerom, ktorý vám pomôže zlepšiť kondíciu a zdravie cvičeniami s vlastnou váhou. 

Aplikácia vám každý deň pripomenie, koľko cvikov musíte v danom dni odcvičiť. Pomocou videí si môžete vyformovať ploché brucho, spevniť stehná alebo aj celé telo. Aplikácia sa zároveň synchronizuje s údajmi o spálených kalóriách v aplikácii Google Fit.  Na plnenie výzvy nepotrebujete vôbec nič, iba pevnú vôľu a zopár metrov štvorcových.

Aplikácia 30 Day Fitness Challenge je dostupná úplne zadarmo, a to aj v slovenčine. 

Vyberte si jogu, ktorá vás baví  

Preneste sa do Yosemitského národného parku, do Egypta či Chorvátska a cvičte podľa overených lektorov z celého sveta s vyše 20-ročnou jogínskou praxou. Nastavte si náročnosť podľa svojej úrovne a momentálnej nálady. 

Či už ste úplná začiatočníčka, alebo máte za sebou roky praxe, v Alo Moves si nájdete to pravé pre flexibilnejšie a silnejšie telo. Ste nadšenkyňa pomalšej jogy a dlhších pozícií? Skúste kurz hatha jogy. Alebo vás baví dynamickejší pohyb a súvislé cviky? Skúste vinyasa flow alebo spevňujúcu ashtanga jogu. 

Appka Alo Moves je spoplatnená, vyskúšať si ju môžete cez 2-týždňový trial alebo rôzne sezónne zľavy. Aktuálne ponúkajú 50% zľavu na ročné členstvo.

Podporte svoju zvedavosť pravidelným čítaním 

Všetci knihomoli sa zhodnú, že nájsť si čas na čítanie je len otázkou správneho manažmentu a motivácie. Pomôcť vám môže aplikácia Goodreads. Ide o obľúbenú platformu, ktorú využíva viac ako 75 miliónov knihomoľov z celého sveta.

Vďaka Goodreads si spravíte prehľad prečítaných kníh na štýl čitateľského denníčka, môžete sledovať, čo čítajú vaši známi, a inšpirovať sa, čo čítať ďalej. Appka zároveň funguje aj ako sociálna sieť, na ktorej môžete zdieľať a hodnotiť knihy, vytvárať si z nich virtuálne poličky a rozprávať sa o nich s ďalšími čitateľmi.

Appka slúži aj ako skvelý nákupný poradca. Fotoaparátom na mobile môžete jednoducho zosnímať čiarový kód knihy priamo v kníhkupectve, na základe čoho sa vám zobrazia recenzie aj hodnotenia od iných používateľov. Zo skúseností z redakcie vieme, že Goodreads je skvelý nástroj, ako sa namotivovať čítať ešte viac.

Mobilná aplikácia Goodreads aj platforma na desktope je dostupná zdarma