Ak máte pocit, že si zuby pravidelne a dobre čistíte, no napriek tomu sa u vás stále objavuje nejaký problém, možno niečo robíte nesprávne. Máme pre vás tipy, ako skontrolujete, či sú vaše zuby naozaj dokonale čisté.
1Test jazykom
Najväčším nepriateľom zubov a ďasien je súvislá vrstva biofilmu, ktorý sa na zuboch začne tvoriť asi dve hodiny po čistení zubov. Povlak začína byť najnebezpečnejší po 48 hodinách. Zničíme ho len mechanickým rozrušením, teda čistením zubov zubnou kefkou. Ak sa niekde nahromadí a ostane dlhodobo neodstránený, môže spôsobovať zubný kaz, zápaly ďasien až paradontitídu.
Je preto veľmi dôležité, aby ste si povrch zuba (a najmä rozhranie ďasien a zubov) poriadne vyčistili. Venovať pozornosť treba aj ťažšie dostupným miestam. Na otázku, ako dlho si zuby čistiť sa dá povedať iba – kým nebudú čisté. A to ľahko zistíte tak, že si po nich prejdete jazykom. Ak cítite, že sú zuby hladké, sú vyčistené dostatočne. Ak je na niektorom zube povrch drsný alebo akoby „chlpatý“, skúste ho ešte dočistiť.
2Kontrola medzizubných priestorov
Ani poriadne umývanie zubnou kefkou však nedokáže odstrániť povlak a zvyšky jedla z medzizubných priestorov. Ak siahnete po medzizubnej kefke a vsuniete ju do medzizubného priestoru, zistíte, že tam ostali zvyšky jedla a povlak. Jednoduchým pohybom dnu a von v priestore medzi každým zubom sa pôvodcov kazov a zápalov ľahko zbavíte a vaše ústa budú zas o krok bližšie k čistote. Kontrola a dôkaz, že zasunutie medzizubky malo zmysel? Stačí ju po vytiahnutí ovoňať.
3Test dychu
Baktérie v zubnom povlaku produkujú silne páchnuce zlúčeniny síry. Ak je váš dych svieži (aj bez žuvačky či ústnej vody), je to ďalšie znamenie toho, že ste sa povlaku a baktérií čistením zbavili.
4Dočisťovací test jednozväzkovou kefkou
Umyli ste si zuby, prešli po nich jazykom a zdá sa vám, že sú hladké a bez povlaku. Presvedčiť sa o tom, vám pomôže ďalšia šikovná pomôcka, a to jednozväzková (single) kefka, ktorou si zuby dočistíte bez vody a pasty. Skúste si po klasickom umytí zubov dočistiť jeden zub jednozväzkovou kefkou. Zrazu zistíte, že je hladší ako tie ostatné. Ak si takto dočistíte zub po zube, môžete mať istotu, že ste svoju prácu odviedli poriadne.
5Test farbou
Existuje ešte jeden spoľahlivý návod, ako si čistotu zubov skontrolovať. CURAPROX ponúka tzv. PCA detekčné tablety a PCA roztok, ktoré vám pomôžu odhaliť miesta, ktoré nemáte vyčistené dostatočne. Stačí 30 sekúnd až minútu cmúľať fialovú tabletu (s príjemnou ovocnou chuťou), ktorá farebne odlíši starý a nový povlak. Miesta s čerstvým alebo žiadnym povlakom sa zafarbia na svetlofialovo, miesta s nahromadeným starším povlakom zas na tmavofialovo.
Detekčný roztok môže byť skvelá pomôcka pre deti. Ak chcete zistiť, či si zúbky umyli poriadne, zahrajte sa s nimi na detektívov pátrajúcich po zlých potvorkách, ktoré kazia zúbky. Pomocou tyčinky nanesiete roztok na zuby. Rovnako ako pri tabletkách budete potom vďaka rozdielnej farbe vedieť, kde ešte treba zúbky dočistiť.