Tradičný model rodičovstva, keď je počas prvých rokov matka s dieťaťom doma a otec pracuje, sa pomaly mení. Niektoré páry mali už pred narodením potomka jasno v tom, že sa chcú na materskej časom vystriedať, iných inšpirovali známi, ktorým výmena fungovala. Na osobné skúsenosti sme sa opýtali štyroch párov, v ktorých sa ženy vrátili do práce, zatiaľčo muži ostali doma, aby sa starali o deti a domácnosť. 

O zapájanie rodičov na materskej do práce sa roky aktívne zaujíma aj Curaprox. Snažia sa motivovať nielen svojich zamestnancov, ale tiež rodičov a iné firmy, ktoré si uvedomujú dôležitosť otvárania tejto témy v spoločnosti. Preto Curaprox aktívne podporuje iniciatívu Pracujúce mamy, ktorá pomáha ženám vrátiť sa po kariérnej pauze do práce.

Lucia a Tomáš, rodičia Emilky (14 mesiacov): Ak máte túto možnosť, využite ju

Lucia sa s manželom Tomášom na rodičovskej dovolenke vymenila len nedávno. V tejto téme mali jasno už počas tehotenstva. „Inšpirovali nás slová iných otcov, ktorí tvrdili, že polrok s dieťatkom doma veľmi ocenili. Zároveň túto možnosť podporujeme v našej firme, kde pracujeme obaja. Ide o vzácne obdobie a sme vďační za to, že aj manžel môže tráviť s dcérou veľmi pekný a intenzívny čas,“ vysvetľuje Lucia, ktorá vedie slovenskú pobočku Curaprox. 

Zároveň je presvedčená, že otec sa dokáže o dieťa postarať rovnako dobre ako mama. Podľa nej je dobré, že každý z dvojice má k dieťaťu iný prístup, iný štýl zábavy či pohľad na výchovu. Najväčším Luciinym strachom pri vymenení si úloh bol Emilkin dopoludňajší spánok. „Manžel dcéru nikdy neuspával, bola zvyknutá len na mňa. Bála som sa, že preplače celé dopoludnie. Keď mi prišla správa, že uspávanie trvalo pár sekúnd a prebehlo bez plaču, povedala som si, že veľakrát sa stresujeme úplne zbytočne. Dieťa vycíti, že všetko je v najlepšom poriadku,“ hovorí. 

Dnes sa Lucia smeje na tom, že jej prvý deň v práci a zároveň Tomášov prvý deň doma s dcérou spôsobil väčší stres rodičom ako Emilke. „Zmenu si snáď ani nevšimla, manžel všetko skvele zvládol a zvláda každý deň. Ak máte túto možnosť, využite ju. Už sa nikdy nezopakuje,“ radí za oboch mama Lucia.

Tomáš sa stal inšpiráciou pre mnohých spoločných známych. „Je zaujímavé sledovať, ako sa o jeho pocity zaujímajú rodičia, susedia, kamaráti, kolegovia. Jeho rozhodnutie bolo spájané skôr s obdivom a občas s prekvapením.“ Rodičia sa zhodujú, že ak je dôvodom váhania, či si vymeniť úlohy v domácnosti, strach alebo akékoľvek predsudky, treba ich zahodiť a ísť do toho. 

Martina a Miroslav, rodičia Karolínky (3 roky) a Danielka (8 mesiacov): Čas s dieťaťom sa nedá nahradiť

Dvojnásobní rodičia si tiež vyskúšali spoločnú starostlivosť o deti. Po prvorodenej dcérke túžili mať druhé bábätko. To sa im splnilo ešte pred dovŕšením Karolínkinych troch rokov, a tak sa naskytla možnosť zostať spoločne na rodičovskej dovolenke. „Keďže to vyšlo tak, že sme mohli byť obaja spolu, bolo to jasné rozhodnutie. Keď mala dcéra cca 2,5 roka, išiel som na otcovskú a zároveň Maťka opäť nastúpila z rodičovskej na materskú, keďže o 6 týždňov sa mal narodiť Danielko,“ opisuje priebeh Miro.

Prvé týždne chodil ešte do práce, maximálne na 4 hodiny denne. Po narodení Danielka trávil Miro čas s Karolínkou, zastúpil manželku aj vo vodení dcéry na krúžky. Otec túto skúsenosť vníma veľmi pozitívne. „Strávil som viac času s Karolínkou, čo určite upevnilo náš vzťah. Tiež som mohol pomôcť manželke po pôrode, takže nemusela byť na všetko sama. Celkovo sme boli ako rodina viac spolu,“ vysvetľuje.

Pre Karolínku sa výmenou veľa nezmenilo. Mama zostala naďalej doma a okrem súrodenca jej pribudol doma ešte aj tato. „Práve preto to pre malú nebol veľký šok. Myslím, že bola rada, že má doma tatina viac. Odkedy mi skončila otcovská, a chodím zase na celý deň do práce, často sa čuduje a pýta, prečo tam musím chodiť a byť tak dlho,“ vysvetľuje.

Dvojnásobní rodičia si možnosť súčasnej rodičovskej dovolenky veľmi pochvaľujú a zároveň odporúčajú ostatným rodičom, nech neváhajú pri voľbe otca na materskej. „Čas s dieťaťom sa nedá nijako nahradiť. Samozrejme, my sme to mali ľahšie v tom, že sme boli doma obaja rodičia. Niektoré dieťa možno nemusí byť pripravené „vymeniť“ mamu za otca,“ uvažuje Miro. 

Helena a Martin, rodičia Árona (4 roky) a Adelky (1,5 roka): Treba si to zrátať a zvážiť

Martin, podobne ako aj Miroslav, sa pre otcovskú rozhodol krátko pred narodením druhého dieťaťa. Spolu doma strávili tri mesiace. „Nešlo o výmenu úloh, skôr o možnosť pomôcť a byť s rodinou prvé týždne po narodení dcérky. Rozhodnutie prišlo postupne, keď sme si uvedomili, že taká možnosť tu je. Pomohlo mi, že mi aj firma vyšla v ústrety,“ vysvetľuje Martin. 

Prvý mesiac riešil dvojnásobný otec zároveň aj pracovné povinnosti a zvyšné dva mesiace pracovali na novom bývaní. „Boli sme ale doma a obaja sa venovali deťom. Manželka hlavne novonarodenej dcérke, ja som sa snažil byť viac s Áronom. Pre nás je rodina a deti základ, a sme vďační za to, že sme mohli byť v tom období spolu. Ja ako otec by som nerád v živote prišiel o dôležité chvíle pri svojich deťoch,“ delí sa s nami o svoj pohľad Martin. 

Otcovskú dovolenku považuje za dobrú skúsenosť, zároveň si ale uvedomuje, že nie každý má možnosť ju využiť. „Podľa mňa si to treba zrátať a zvážiť. Myslím si, že je dôležité, aby deti viac času trávili aj s otcom. A partnerky to určite ocenia tiež. No uznávam, že by to bolo iné, keby sme si vyslovene vymenili úlohy. Ani neviem, či by som to ja alebo deti prežili,“ smeje sa.

Zároveň hovorí, že prvorodený syn bol rád, že mal otca viac doma, trávili spolu veľa času vonku. „A ak je pravda, že najhlbšie väzby medzi deťmi a rodičmi sa vytvárajú v prvých mesiacoch života, tak asi aj Adelka z toho niečo mala,“ zamýšľa sa Martin.

Ľudka a Matúš, rodičia Šimona (7 rokov) a Adelky (2 roky): Zlepšil sa nám partnerský vzťah

Ľudka s Matúšom sa rozhodli vymeniť sa na rodičovskej hneď dvakrát. Pri prvorodenom Šimonovi rozhodnutie prišlo prirodzene. „Manželka si chcela oddýchnuť z rodičovskej a ja som si chcel oddýchnuť z roboty. Vymenili sme sa po prvom roku a naplno, Ľudka chodila plnohodnotne do práce na osem hodín päť dní v týždni. Vtedy ako čerstvý otec som mal dosť nereálne predstavy o tom, ako by mala fungovať domácnosť s bábätkom, a čo všetko by malo byť hotové, keď príde ten druhý domov z práce,“ vysvetľuje Matúš.

Otec prvú otcovskú absolvoval pred šiestimi rokmi, keď to ešte na Slovensku nebolo bežné. „Doobeda na ihrisku som bol väčšinou iba s mamičkami, a tie to brali s obdivom, takže som sa cítil dobre. V práci si robili samozrejme srandu a od starších mužov som počúval poznámky, že či žena pôjde aj strechu opravovať, keď sa pokazí,“ opisuje situáciu spred rokov.

Keď sa narodila Adelka, rodičia sa rozhodli pre výmenu opäť. Vtedy to však už bola plánovaná akcia: „Vymenili sme sa až po dvoch rokoch a po predchádzajúcich skúsenostiach som si nechal jeden deň v týždni pre seba, na prácu a oddych. Tento model je pre nás zatiaľ asi najlepší.“

Partneri majú pocit, že deti výmena nijako výrazne nezasiahla. Skôr sa to pri niektorých situáciách dotklo rodičov. „Pamätám si moment, keď bol Matúš so Šimonom už asi 2-3 mesiace doma. Silno sa udrel a namiesto toho, aby utekal za mnou ako dovtedy, išiel za otcom,“ spomína Ľudka. Teraz 7-ročný Šimon pri otázke, koho ľúbi viac, odpovie, že mamu, ale následne sa dostane do rozpakov a dodá, že väčšinou je to narovnako. „Máme doma klasický vzťah: s mamou sa maznoší, šteklí, a my zápasíme a jašíme sa. Pri Adelke je to podobne,“ hovorí za oboch otec.

Svoje rozhodnutie zostať doma s deťmi Matúš nikdy neoľutoval. Dokonca posiela na rodičovskú každého muža. „Ale takú ozajstnú, so všetkým, čo k tomu patrí. Nie, že chúďa žena príde z práce domov a musí sa ešte starať o domácnosť,“ upozorňuje. 

Za pozitívum výmeny berie aj zlepšenie partnerského vzťahu. „Obaja sme mali očakávania od toho druhého, ako by mal doma fungovať či ako sa správať, keď ten druhý príde domov z práce. Vďaka výmene sme si skúsili obe pozície a s tým postupne prichádzalo aj obojstranné pochopenie,“ vysvetľuje Matúš. „Nie je úplne ľahké byť doma a riešiť všetko okolo domácnosti s dieťaťom. Nakoniec to vyústilo do harmonického vzťahu, kde sa viac staráme jeden o druhého, či si nepotrebuje oddýchnuť,“ priznáva dvojnásobný otec.