Deti si rozmyslia, aké darčeky si naozaj prajú, a rodičia zas vedia, čomu sa najmenší členovia rodiny potešia. Naše čitateľky sa s nami podelili o kresbičky a listy, ktoré ich deti napísali Ježiškovi. Nájdu sa v nich naozaj netradičné priania.

Juraj, 12 rokov, Ján, 6 rokov, Tomáš, 3 roky: Mikuláš poštárom Ježiška

V rodine Andrey je písanie listu Ježiškovi tradíciou. „Večer pred príchodom Mikuláša pečieme prvé medovníčky a spolu s čajom ich prichystáme Mikulášovi na parapet, aby sa posilnil. Zároveň tam chlapci nechajú aj svoj list Ježiškovi. Mikuláš mu u nás robí poštára,“ opisuje mama troch synov. Tento rok ju svojou skromnosťou prekvapil najstarší syn. „Chcel len jeden darček. Jeho vášňou sú kúzla s kartami, preto si vypýtal špeciálnu edíciu kariet na kúzlenie.“

Adelka, 3 a pol roka, Oliver, 6 mesiacov: Na zozname aj fidget spinner

„Veria na Ježiška a majú krásne detské želania,“ prezradila o dôvodoch listu Ježiškovi svojich detí mama Mária. Z detských prianí ju najviac pobavila momentálne moderná hračka – fidget spinner.

Alex, 7 rokov: Myslí aj na susedove deti

„Môj syn píše list, aby Ježiško vedel, čo si praje a aby na nič nezabudol,“ vysvetlila v ankete Adriana. Malý Alex pri písaní listu nemyslel však len na seba, jedno prianie jeho mamu veľmi príjemne prekvapilo. „Napísal darček aj pre susedove deti, lebo chcel, aby mali radosť.“

Nelly, 4 roky, Zuzanka, 2 roky: Česacia hlava na zapletanie vrkočov

Mama Zuzana s vtipom napísala, že Ježiško je bohatý a má viac času na behanie po obchodoch, preto je dôležité adresovať mu list so svojimi želaniami. „Treba napísať zoznam vecí do izbičky na vytvorenie ďalšieho neporiadku.“ Okrem psíka na ovládanie, koníkov a postavičiek z obľúbenej rozprávky sa na zozname objavila aj česacia hlava s vysvetlením. „Naučím sa robiť vrkoč a už ma nebudeš ťahať, mami,“ pretlmočila výrok štvorročnej Nelly jej mama.

Ake, 6 rokov, Daniel, 3 roky, Benjamin, 1 rok: Radosť pre africké deti

Klára hovorí, že jej deti klasické listy Ježiškovi nepíšu. „Vedia, že Ježiško sa narodil na Vianoce a že je rád, keď obdarúvame tých, ktorí majú menej než my. Preto píšeme list do Etiópie, kde máme veľa priateľov, a posielame im darčeky, z ktorých sa tešia.“ Takými darčekmi sú napríklad papučky pre Tarikyyu, ktorá často chodí bosá. „Tamojšie deti milujú pexeso a veľkú radosť majú aj z obyčajných farebných pasteliek,“ uvádza príklady. O tom, čo si prajú pod stromček Klárine deti, vie z ich spoločných rozhovorov. „Náš Daniel by napríklad chcel leva,“ píše Klára, ktorá namiesto fotky listu Ježiškovi poslala detskú kresbičku, ako si jej deti predstavujú Vianoce v Afrike.

Leo, 7 rokov, Šimon, 9 rokov, Samko, 12 rokov: Vždy sa nájde niečo zábavné a drahé

Ivana, ktorá je mamou troch školákov, má s písaním a kreslením listov Ježiškovi už bohaté skúsenosti. Svoj účel vždy plnia – obsahujú zoznam vecí, ktoré si chlapci želajú pod stromček. „Vždy sa tam nájde niečo zábavné a zvyčajne aj dosť drahé,“ napísala Ivana.

Nikolaj 8 rokov, Hana 6 rokov a Alica 2 roky: Sponky a manžela

Naozaj vtipný zážitok z písania listu Ježiškovi má Ivana. „Babka dostala na pošte pohľadnice, kde majú deti napísať svoje želania a poslať ich Ježiškovi. Synovec pohľadnicu vypisoval aj za moju malú dcérku, a keďže ja som bez partnera, chcel dopriať aj mne a poprosil pre mňa manžela,“ opísala mama troch detí.

Fotografie a príbehy pochádzajú od mám, ktoré sa zapojili do súťaže List Ježiškovi, v ktorej sme vyžrebovali tri výherkyne. Balíčky detských produktov CURAPROX získava Ivana s Nikolajom, ďalej Hanou a Alicou a napokon Ivana s Leom, Šimonom a Samkom a Zuzana s Nelly a Zuzankou.