Niektoré sú biele alebo žlté, iné tmavšie a často si ich mýlime so zubnými kazmi. Vznik škvŕn na zuboch ovplyvňuje viacero faktorov. Stravovanie, každodenná starostlivosť o ústne zdravie, ale v niektorých prípadoch aj genetika. S dentálnou hygieničkou Renátou Izakovičovou sme sa pozreli na to, ako rôzne škvrny na zuboch vznikajú, ako rôzne typy rozlíšiť a akými krokmi im môžeme predchádzať.

Niektoré škvrny sú vrodené

Podľa dentálnej hygieničky Renáty Izakovičovej je dôležité odlíšiť, či je škvrna na zuboch získaná alebo je to škvrna, ktorá sa už v sklovine nachádza. „Niektoré škvrny súvisia s vývojom skloviny, nejde len o povrchový pigment. Často ide o poruchu vývinu skloviny. Znamená to, že zub môže narásť už s tým, že má na sebe škvrnu,“ vysvetľuje.

Tieto škvrny sa zvyčajne nachádzajú na miestach, kde by sme škvrny získané z jedla nehľadali. „Škvrny z jedla sa nachádzajú pri krčkoch, ďasnách či v medzizubných priestoroch. Vrodené škvrny nájdete na predných plochách zubov, v strede zuba alebo na žuvacej plôške. Najčastejšie sú biele, žlté alebo zuby môžu byť na pohľad ako keby posnežené,“ hovorí dentálna hygienička. 

Niektoré typy škvŕn na zuboch môžu vznikať aj poruchou dentínu. Dentín predstavuje ďalšiu vrstvu, ktorá sa nachádza pod pomerne priesvitnou sklovinou. „Dentín môže byť tiež vývojovou poruchou tmavší, čo znamená, že sa celý zub alebo iba jeho časť môže javiť pri presvitaní cez sklovinu tmavšia, prípadne vyzerať ako škvrna,“ vysvetľuje dentálna hygienička.

U detí škvrny často spôsobuje znížená mineralizácia

Ďalším problémom, s ktorým sa stretáva dentálna hygienička najmä u školopovinných detí, je diagnóza MIH (molárová a inciziválnaincizálna hypomineralizácia skloviny – poz. red.). „Ide o stav, keď je zub postihnutý zníženou mineralizáciou, ktorá sa následne prejavuje škvrnami. Táto porucha sa vyskytuje na predných rezákoch (jednotkách a dvojkách) a zadných šestkách. Predpokladáme, že MIH zasahuje už niekedy okolo narodenia, pretože proces mineralizácie trvalých zubov sa začína už v tomto období,“ vysvetľuje.

Škvrny na zuboch môžu u detí vzniknúť aj následkom úrazu. „Keď dieťa spadne na mliečny zúbok, ktorý sa poraní, môže si zároveň poškodiť aj zárodok trvalého zuba,“ hovorí Izakovičová.

Škvrny ovplyvňuje výživa a nedostatočná hygiena

Mnohí z nás sa stretávajú najmä so získanými škvrnami na zuboch. Tie môžu vznikať nesprávnou staroslivosťou o zuby, ale aj stravovacími návykmi. „Keď sa o zuby dobre nestaráme, ukladá sa nám na ne zubný povlak. Je kyslý a spôsobuje demineralizáciu, odvápňovanie skloviny. Tá sa najskôr javí ako biela škvrnka a postupne začne meniť farbu,“ vysvetľuje Izakovičová.

Veľmi často sa takéto škvrny nachádzajú na predných rezákoch. Dentálna hygienička sa s tým stretáva u mladých ľudí, ktorí denne pijú sladené nápoje. „Keď si človek zuby dobre neumýva, čiže má na nich zubný povlak, sladený nápoj veľmi rýchlo podporí vznik škvŕn. Na zuboch sa nám začnú tvoriť biele škvrny, postupne začnú žltnúť a prechádzať do kazov. Väčšinou sa nachádzajú na miestach, kde sú najviac vystavené pôsobeniu kyslého nápoja,“ vysvetľuje dentálna hygienička. 

Pigmentom z jedla môžete predchádzať dôkladným čistením 

Škvrny na zuboch môžeme získať aj konzumáciou jedla, ktoré výrazne pigmentuje. Sú to napríklad čučoriedky, káva, čierny a zelený čaj, ale, samozrejme, neprospieva ani fajčenie. „Tvorba pigmentov sa dá čiastočne ovplyvniť. Pigment totiž potrebuje nejaký podklad, do ktorého sa usadí. Tým podkladom je najčastejšie zubný povlak alebo kameň. Keď sa však o zuby budem dobre a dôkladne starať a budeme mať zvládnutú techniku čistenia, pigmenty nebudú mať veľkú šancu,“ vysvetľuje dentálna hygienička.

Pri dlhodobom používaní niektorých ústnych vôd, ktoré slúžia na potlačenie zápalu v ústach, vznikajú na zuboch hnedé škvrny. Preto je dôležité používať tieto liečebné prostriedky len na základe odporúčania odborníka a presne podľa jeho inštrukcií.

Na trvalých zuboch môže škvrny – či už biele, alebo v závažnom prípade aj hnedé – spôsobiť aj fluoróza. „Fluoróza vzniká u detí pri nadmernom príjme fluoridov v strave, výživových doplnkoch a pri prehĺtaní vysoko fluoridovej dospeláckej zubnej pasty – ale len počas detstva, keď sa zubná sklovina vyvíja,“ hovorí dentálna hygienička. 

Renáta Izakovičová odporúča poradiť sa so starostlivosťou o zuby s odborníkom. „Človek potrebuje mať zvládnutú techniku čistenia zubov, tú sa však sám dôkladne nenaučí. Vnímam, že ľudia si dajú zuby vyčistiť, ale nevedia, ako si ich udržať. Dôležité sú aj pomôcky na dôkladné čistenie. V tomto smere je výborná jednozväzková single kefka alebo sonická kefka, ktorá ma tiež single hlavičku,“ radí.

Čierny pigment na detských zúbkoch nie je kaz

U detí sa stretávame aj so škvrnami, ktoré vznikajú kombináciou nedostatočného čistenia a vplyvu baktérií, ktoré sa v ústach bežne nachádzajú. Prejavujú sa čiernymi líniami okolo ďasien už na mliečnych zúbkoch. 

„Ide o baktérie, ktoré pri svojom metabolizme produkujú čierny pigment. Sú súčasťou našej mikroflóry v ústach, ale niekto má prirodzene týchto baktérií viac. Tento pigment sa však usadí iba do tých miest, ktoré dobre nečistíme. Sú však deti, ktoré majú výbornú hygienu, no pigmenty majú, a, naopak, niektoré deti pigmenty nemajú, aj keď si zuby až tak dobre nečistia,“ hovorí dentálna hygienička.

Výhodou je, že čierne pigmenty vie dentálna hygienička odstrániť. „Štvorročným deťom čistíme čierne pigmenty bežne. Pre rodičov je však dobré vedieť, že čierne pigmenty nie sú znakom kazu. Mohli by sme ich prirovnať k farbivu, ktoré sa dá odstrániť,“ dodáva Izakovičová.