Niektorí sa na lyže postavia až ako dospelí, pre iných je lyžovanie radosťou už od útleho detstva. Ak riešite otázku, ako s lyžovaním oboznámiť vaše dieťa, dajte si poradiť od profesionálov. Na to, čo dieťaťu na svahu nesmie chýbať, ako ho motivovať a akú intenzitu učenia zvoliť, sme sa opýtali skúsenej lyžiarskej trénerky Kristíny Saalovej.

Kedy začať a koľko investovať

Vek, v ktorom prvýkrát obujete vášmu dieťaťu lyžiarky, nie je až taký dôležitý. „Závisí od vývoja dieťaťa, jeho pozornosti a vôle naučiť sa niečo nové. Myslím, že okolo troch rokov je vhodné prvýkrát vyskúšať, či už je dieťa pripravené a či by ho lyžovanie bavilo,“ radí trénerka a bývalá reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Kristína Saalová a zároveň dodáva, že ako rodičia nemusíte na začiatku investovať veľa peňazí. „Odporúčam najskôr vybavenie požičať v požičovni alebo od známych, pretože nikdy neviete, či bude dieťa lyžovanie baviť. V takomto nízkom veku je kúpa vybavenia riskantná.“

Vrstva oblečenia navyše pomôže, na materiáloch nezáleží

Či už lyžiarsky výstroj požičiate, alebo kúpite, nezabudnite na najdôležitejšie. „Počas prvých rokov učenia malému lyžiarovi stačia lyžiarky, lyže, lyžiarske oblečenie a veľmi dôležitá je prilba. Lyžiarske palice pridávame deťom asi až po dvoch alebo troch rokoch v lyžiarskej škole,“ vymenováva Kristína.

Lyžiarske oblečenie musí byť v prvom rade dostatočne teplé. „V zásade nie je predpísané, aké materiály sa na lyžovanie majú využívať, ale deti sú dosť zimomravé, preto by som mala v zálohe radšej ďalšiu vrstvu, ktorú viem dieťaťu v prípade veľkej zimy obliecť. Menšie deti preferujú na ruky skôr palčiaky. Kukla alebo nákrčník sa často využívajú proti zime a vetru, proti prefúknutiu a následnému nachladnutiu,“ hovorí trénerka.

Najprv šliapanie kopcom, až potom vlek

Predtým, ako sa dieťa postaví na lyže, je dôležité vysvetliť mu, s čím sa na svahu môže stretnúť a ako na situáciu reagovať. „Na začiatku sa deti pripravujú na mieste, mali by sa oboznámiť so sklzom lyží, treba ich naučiť vstávať zo zeme, šliapať hore kopcom či už stromčekom alebo bokom, otáčať sa na mieste a podobne. Deti treba naučiť, ako sa dá zabrzdiť (ako dať lyže do prívratu, teda pluhu). Až po zvládnutí týchto základov by som volila jazdu na vleku,“ odporúča Kristína.

Podľa prvých hodín na lyžiach treba zvoliť aj vhodný typ vleku. „V začiatkoch sú najvhodnejšie rôzne varianty lanových alebo pásových vlekov, ktoré sa často využívajú v areáloch lyžiarskych škôl, potom je to sedačka a až potom by som skúšala pomu či kotvu,“ radí trénerka.

Rodič ako inštruktor alebo lyžiarska škola

Niektorí rodičia učia svoje deti sami, iní sa spoľahnú na lyžiarske školy. Kristína Saalová tvrdí, že dôležité sú v takom prípade skúsenosti a technika rodičov. „Často je najväčšou chybou, že ani rodičia nie sú dobrými lyžiarmi. Mali by mať istú dávku sebareflexie a priznať si, že ich dieťa lepšie naučí lyžovať skúsený odborník. Často strácajú objektivitu a zdá sa im, že ich dieťa je vynikajúcim lyžiarom, aj keď to nemusí byť pravda, preto je vhodný názor nezainteresovanej osoby,“ hovorí trénerka.

Na začiatok musia rodičia dbať na to, aby sa dieťa príliš nezničilo a šport ho neodradil. „Hodina s inštruktorom trvá väčšinou 60 minút, čo je pri učení optimálny čas, pretože malé dieťa dlhšie neudrží pozornosť pri intenzívnom individuálnom prístupe. Ak sa však rodičia rozhodnú dať dieťa do lyžiarskeho klubu, jeden tréning trvá od dvoch do troch hodín s prestávkami. Je to práca s deťmi v kolektíve, preto je tam aj čas určený na zábavu a tréning sa vedie hravou formou. Pre menšie deti stačia tréningy na kopci cez víkend. Je dôležité prispôsobiť sa potrebám dieťaťa tak, aby ste ho veľmi nenútili. Vekom sa už počet tréningov zvyšuje a pridávajú sa k tomu aj kondičné tréningy,“ opisuje štádiá učenia.

Skupinové učenie je pre dieťa zábavnejšie

Nie pre všetky deti je učenie v skupine najefektívnejšie. „Pre malé deti alebo úplných začiatočníkov je vhodná individuálna lekcia, kde musí dieťa ostať koncentrované, pretože inštruktor či tréner neustále naňho dozerá a nemá sa za koho schovať. Je to však veľmi individuálne, pretože s niektorými deťmi sa pracuje lepšie v kolektíve, kde sa môžu pozerať na ostatných a zároveň sa od nich učiť. Pre staršie a pokročilé deti je práve z tohto dôvodu kolektív vhodnejší, pretože je to pre ne zábavnejšie a často sa tešia na kamarátov. Z vlastnej skúsenosti viem, že v kolektíve ide všetko ľahšie, aj keď je to individuálny šport,“ hovorí Kristína Saalová.

Mnohé deti sa s lyžovaním stretnú až na základnej škole. Zaujímalo nás, či je v takom prípade povinnosť rodiča oboznámiť dieťa s lyžami ešte pred lyžiarskym výcvikom. „Bolo by určite vhodnejšie dieťa s lyžovaním oboznámiť, lenže nie všetci majú tú možnosť. Nemal by to však byť problém, keby ste to nestihli, pretože už podľa zákona by mali byť na lyžiarskych výcvikoch vyškolení inštruktori či učiteľky po absolvovaní lyžiarskeho kurzu. Dieťa by malo získať dostatočné informácie, ktoré možno ani rodič neovláda,“ vysvetľuje trénerka.

Správna technika znamená menšie riziko

Ako dieťa motivovať, aby to počas ťažších prvých hodín na svahu nevzdalo? „Každý rodič vie, čo na jeho dieťa platí. Z pohľadu trénera je to zložitejšie. V čo najkratšom čase by mal dieťa spoznať a aj napriek horšiemu dňu si vždy nájsť niečo, za čo ho môže pochváliť,“ hovorí Krístína. „Treba dieťa varovať, čo všetko sa na lyžiach môže stať a na čo si má dávať pozor. Treba s ním ďalej precvičovať lyžiarsku techniku, pretože správna technika znamená menšie riziko,“ uzatvára trénerka.

O Kristíne Saalovej

Pôsobí v lyžiarskom klube Kartik v Banskej Bystrici, na tréningu s deťmi ju môžete stretnúť v lyžiarskom stredisku Krpáčovo. Trénerstvu sa začala venovať po ukončení štúdia na Univerzite Mateja Bela, kde vyštudovala trénerstvo a učiteľstvo telesnej výchovy. Počas profesionálnej kariéry reprezentovala Slovenskú republiku v zjazdovom lyžovaní, v roku 2014 sa prebojovala až na olympijské hry v Soči. V súčasnosti má vlastný lyžiarsky servis, trénuje deti a hovorí, že práca jej vynahrádza potrebu tráviť čas v horách a na zjazdovkách, kde vyrastala.