Kúpiť vhodnú výbavu a zabezpečiť prvákovi všetko, čo naozaj potrebuje a v škole využije, dokáže byť naozajstná veda. O pomôckach, ktoré by nemali chýbať v žiadnej školskej taške, aj o tom, čo kupovať nemusíte, sme sa porozprávali s Evou Lichou, učiteľkou v základnej škole v Sliači.

Rodič musí dopredu rátať s tým, že výbava do školy nie je lacná záležitosť. „Každá základná škola oboznamuje rodičov budúcich prvákov s pomôckami už pri zápise dieťaťa do školy. Často im hovoríme, aby si na pomôcky šetrili už od zápisu a v septembri počítali s väčšími výdavkami,“ vysvetľuje učiteľka prvého stupňa základnej školy Eva Lichá. „Ceny sa môžu líšiť v závislosti od značiek a predajcov. Školská výbava môže rodiča vyjsť na 100, ale niekedy aj 300 eur,” dopĺňa.

Nestrašte dieťa školou, ale tešte sa s ním

Zoznam pomôcok sa mení v závislosti od školy, ale aj od ročníka. V prípade, že rodič si nie je niektorou pomôckou istý, mal by počkať na prvý školský deň a poradiť sa priamo s učiteľkou. „Niektoré školy vyžadujú pre prvákov aj papierové hodiny. Vo vyšších ročníkoch pribúdajú žiakom ďalšie predmety, čiže sa zvyšuje aj počet zošitov, prípadne sa kupujú niektoré pracovné zošity, niekedy dokonca aj učebnice,“ vysvetľuje učiteľka. Nezabúdajte, všetky pomôcky by mali byť podpísané alebo označené napríklad samolepkami.

Podľa Evy Lichej je dôležité, aby samotné dieťa bolo od začiatku zapojené do príprav do školy. Dieťa by sa malo zoznámiť so všetkými pomôckami a vedieť, ako s nimi narábať a na čo slúžia. „Veľmi mu to uľahčí život v škole a nebude sa musieť zbytočne trápiť a stresovať,“ vysvetľuje učiteľka. „Zo skúseností viem, že rodičia často riešia všetko bez detí a ony sú potom v škole stratené a bezradné,“ dopĺňa.

Podľa učiteľky je najlepšie, keď deti školou nestrašíte, ale tešíte sa s nimi. „Čakajú ich tam nielen nové vedomosti a zručnosti, ale aj nové zážitky, kamaráti a veľa zaujímavého,“ uzatvára Eva Lichá.

Radšej menej, no kvalitnejšie

Školské pomôcky dnes kúpite takmer všade. Reklamy v supermarketoch lákajú rodičov a deti už počas letných prázdnin. „I keď kúpa školskej výbavy môže narušiť domáci rozpočet, najmä ak má rodina viac školopovinných detí, pri kúpe sa treba zamerať nielen na cenu, ale najmä na kvalitu,“ zdôrazňuje učiteľka. Podľa nej môžu nekvalitné produkty, ako napríklad lámajúce sa ceruzky alebo zlé štetce, u dieťaťa zbytočne vyvolávať počas vyučovania stres.

„Stalo sa mi v praxi, že žiak mal temperové farby, ktoré však nebolo možné otvoriť, nedokázal to na prvýkrát dokonca ani pán školník. Keď sa niektoré tuby podarilo otvoriť, farba išla pri vytláčaní von opačným koncom. To spôsobilo stres nielen samotnému žiakovi, ale časovo táto situácia nabúrala celú hodinu,“ opisuje Eva Lichá.

Kupujte len to, čo vyžaduje škola

Zoznam toho, čo dieťa do školy potrebuje, sa môže v každej škole do istej miery líšiť. „Sú školy, kde od rodičov vyzbierajú peniaze a pomôcky zabezpečia, a sú školy, ktoré to nechajú celé na rodiča,“ vysvetľuje učiteľka. „Väčšinou býva pravidlom, že zoznam pomôcok a potrieb nájdu rodičia aj na webovej stránke základnej školy, kam sa dieťa chystá,“ dopĺňa.

Učiteľka Eva Lichá pre Apríl Magazín pripravila zoznam školských pomôcok, ktoré každý rok dostávajú rodičia a deti v Základnej škole Andreja Sládkoviča v Sliači už počas zápisu.

Výbava a pomôcky do 1. ročníka základnej školy

Aktovka

Školská taška by mala byť v prvom rade praktická. „Najlepšie ľahko umývateľná, aspoň s dvomi vnútornými priehradkami, so spevnenou chrbtovou časťou a so širokými, nastaviteľnými popruhmi. Vhodné je, keď má bočné vrecká na fľašu, prípadne predné vrecká, kam si žiak môže dať drobnosti. U nás v škole napríklad čip na obed,“ vysvetľuje učiteľka. „Kvalitná taška vydrží aj viac rokov. Dbajte na to, aby bola primeraná výške dieťaťa. Je dôležité, aby si dieťa vopred skúsilo aj manipuláciu s ňou a nemalo problém napríklad s otváraním niektorých vreciek. Ideálne je, keď má aktovka reflexné prvky kvôli bezpečnosti,“ odporúča Eva Lichá.

Peračník

Poschodový peračník nie je náročný na priestor a na lavici zaberie menej miesta ako rozkladací. „Peračník netreba kupovať každý rok. Ak sa dieťaťu už v prvom ročníku kúpi kvalitný, tak mu môže slúžiť aj niekoľko rokov,“ dopĺňa učiteľka.

Obyčajné ceruzky (tri kusy)

Vhodnejšia je mäkšia ceruzka, aby dieťa zbytočne pri písaní netlačilo. „Je dobré vyskúšať, či sa dieťaťu ceruzka dobre drží, v špecializovaných predajniach dostať kúpiť aj držiaky na ceruzky, ktoré zabezpečia správne držanie ceruzky, čo je v prvom ročníku veľmi dôležité, keďže pri nesprávnom držaní ceruzky dieťa bolí ruka a rýchlo sa unaví,“ zdôrazňuje učiteľka.

Farebné pastelky

Čo najviac odtieňov rôznych farieb. Najlepšie sú trojhranné, ktoré sa nelámu a majú výrazné farby.

Strúhadlo

Zatváracie strúhadlo má výhodu, lebo dieťa si v prípade potreby ostrúha ceruzku alebo pastelku aj na lavici.

Guma

Pri prvých pokusoch písania sa dobrá guma naozaj zíde. Dôležité je, aby dobre gumovala a neostávali po nej šmuhy.

Plniace pero (dva kusy)

Odporúčajú sa perá s trojhranným, nekĺzavým povrchom. Výber pera je dôležitý a je ideálne, keď si dieťa vyskúša pero v predajni. S kúpou pera sa netreba v prvom ročníku ponáhľať, lebo prvé mesiace deti píšu len ceruzkou alebo pastelkou. „Najlepšiu skúsenosť mám so značkou Tornádo. Ide o jednorazové atramentové ľahké pero. Kvalitné je aj Stabilo, ktoré sa dá kúpiť aj pre ľavákov a má vymeniteľnú náplň,“ hovorí skúsená učiteľka.

Zošity kupujte presne podľa pokynov

Aby sa učebnice a zošity prváčikovi nezničili, učiteľka odporúča kupovať kvalitné a pevné obaly, nie také, ktoré sa zosúvajú a robia prvákovi na vyučovaní problém. Praktické sú priehľadné. Aby sa vášmu školákovi zošity nekrčili, nezabudnite na jedny malé a jedny veľké školské dosky.

Pri nákupe zošitov sa riaďte presnými číslami, podľa ktorých bude mať dieťa k dispozícii zošit so správnou veľkosťou riadkov aj počtom listov. Väčšina škôl požaduje tieto zošity:

Slovenský jazyk

– 2 ks zošit č. 511 s pomocnou linajkou
– 1 ks zošit č. 511 bez pomocnej linajky
– 2 ks malý slovník č. 624

Matematika

– 2 ks zošit č. 513, prípadne č. 523 (viaclistový)
– 1 ks zošit č. 510 (čistý, bez linajok) + 1 ks laminátová podložka
– priehľadné pravítko — v prvom ročníku stačí aj kratšie, ktoré sa zmestí do peračníka

Hudobná výchova

– klasický notový zošit – niektoré panie učiteľky požadujú zošit č. 520, čo je zošit bez linajok, do ktorého môžu deti kresliť

Prvouka

– zošit č. 520 + podložka

Žiaci 1. ročníka okrem už spomínaných pomôcok potrebujú aj:

– súbor predpisových zošitov 1–6 k príslušnému šlabikáru,
– Číselko (pracovný zošit na nácvik číslic),
– Moje prvé čiary (zošit na úvodné precvičovanie tvarov).

Od školy prváci dostanú:

– žiacku knižku,
– šlabikár,
– pracovný zošit z matematiky,
– pracovný zošit z prvouky,
– pracovné zošity na povinne voliteľné predmety ako sú etická výchova a náboženská výchova,
– knihy z hudobnej a výtvarnej výchovy sa žiakom požičiavajú a na konci školského roka ich žiaci odovzdávajú škole naspäť.

Obľúbená výtvarná výchova

Výtvarná výchova je jedným z najobľúbenejších predmetov žiakov na prvom stupni. Aby sa na výtvarnej váš školák netrápil, zabezpečte mu tieto pomôcky:

– vodové farby – neodporúčajú sa okrúhle poschodové ani lacné čínske
– temperové farby – mali by obsahovať viac farieb, nestačia len základné
– voskovky v balení 12 kusov
– väčšie balenie plastelíny
– väčšie balenie pasteliek Progresso
– väčšie balenie farebného papiera
– okrúhly štetec č. 6 a č. 10
– plochý štetec č. 8 a č. 12
– fľaštička čierneho tušu – vo vyšších ročníkoch sa používajú aj redisové perá, ktoré kúpia rodičia alebo ich deťom poskytne škola
– nožnice – najlepšie kovové, nie špicaté (pre ľaváka zabezpečte špeciálne nožnice)
– vysúvacie lepidlo
– náčrtník, ktorý sa využíva na úvodné precvičovanie nových písmen pastelkou
– nádoba na vodu – môže to byť pevnejší plastový téglik, odporúčame napr. malé plastové vedierko zo šalátu alebo plastový obal z margarínu
– handrička na utieranie štetcov
– obal na lavicu – môže byť plastový, no viaceré učiteľky odporúčajú obyčajný novinový papier
– približne 40 výkresov vo veľkosti A4 a 15 výkresov vo veľkosti A3

Ako pracovné oblečenie postačí väčšia košeľa alebo tričko, prípadne zástera s dlhými rukávmi. Niektoré mamičky sú kreatívne a dokážu vyrobiť zo starej dospeláckej košele alebo trička funkčné a praktické pracovné oblečenie, v ktorom sa dieťa dobre cíti. V obchodoch dostať kúpiť aj originál oblečenie na výtvarnú, väčšinou je to plastová zástera, ktorá nemá rukávy a musí sa vzadu zaviazať, čo robí deťom problém. Má však jednu výhodu – pri nehode s tušom neprepustí farbu na oblečenie.

Nezabudnite na štyri vrecúška

Aby mal váš školák všetko potrebné prehľadne pripravené, nezabudnite na štyri vrecká – na telesnú výchovu, na výtvarnú, na prezuvky a na hygienické potreby.

Podľa učiteľky Evy Lichej sú ideálne textilné vrecká a radšej väčšie, aby si do nich dieťa samo dokázalo vložiť všetko potrebné. „Niektoré šikovné mamičky vrecká ušijú samy, potom je to pekný originál a vrecko si dieťa hneď pozná aj bez označenia,“ vysvetľuje.

Prezuvky musia byť pevnejšie, ideálne s uzavretou pätou. Vhodné sú aj pevné letné sandáliky, veľa detí nosí aj špeciálnu ortopedickú obuv.

Väčšou finančnou položkou môže byť cvičebný úbor, ktorý obsahuje teplákovú súpravu, krátke nohavice, tričko (môže byť s malou farebnou aplikáciou) a biele ponožky. Cvičebná obuv musí byť pevná, ideálne sú tenisky s bielou hrubšou podrážkou.

V hygienickom vrecku by mal mať školák nachystaný malý uterák označený menom s uškom na zavesenie, toaletný papier, balenie desiatich kusov hygienických vreckoviek a jedno tekuté mydlo.

Dnes je na trhu množstvo boxov na desiatu, vďaka ktorým sa deťom jedlo v taške nepopučí. Treba vybrať taký, aby s ním dieťa vedelo manipulovať. Netreba zabudnúť ani na fľašu na vodu, ktorá by mala byť plastová, pevná, funkčná, v žiadnom prípade nie zo skla. V zime fľašu môžete nahradiť termoskou.

O Eve Lichej

Vyštudovala učiteľstvo pre prvý stupeň základnej školy na Univerzite Komenského v Bratislave. V školstve pôsobí už takmer 28 rokov. Okrem hlavných predmetov sa špecializuje na vyučovanie informatickej výchovy. V súčasnosti pôsobí v Základnej škole A. Sládkoviča v Sliači ako učiteľka pre primárne vzdelávanie s druhou atestáciou. Vo voľnom čase sa venuje rodine, číta, bicykluje sa a trávi čas v prírode. Má dve dospelé deti.