Máte pocit, že ste si zuby klasickou kefkou vyčistili naozaj dôkladne? Stále sa nájdu miesta, kam sa jej vlákna nedostanú. Takými miestami sú medzizubné priestory, na ktoré je expertkou medzizubná kefka. Markéta Hromádková a Lucia Ambrušová z CURAPROX Smile Shopu v Piešťanoch vám ukážu, ako kefku správne a efektívne používať.
Lucia Ambrušová a Markéta Hromádková sú kolegyne v CURAPROX Smile Shope v piešťanskom OC Aupark. Zhodujú sa, že ľuďom na zdraví svojich úst záleží viac. Zákazníci sa iniciatívne pýtajú na produkty a zamestnanci Smile Shopov sa ich snažia vzdelávať. Stále je však veľa ľudí, ktorí používajú iba kefku a pastu a vôbec nevedia, že existujú aj iné účinné pomôcky. Napríklad medzizubná kefka.
Čo je vlastne medzizubná kefka?
Medzizubné kefky CURAPROX sú účinné, jemné a spratné kefky, ktoré slúžia na dočistenie medzizubných priestorov, od ďasnovej línie až po bod kontaktu. Majú tenký a extra odolný drôtik CURAL®, vďaka ktorému stačí jednoduchý čistiaci pohyb – raz dnu a raz von.
„Ak príde do Smile Shopu zákazník, ktorý o medzizubke nikdy nepočul, prvá otázka znie, či si vôbec dočisťuje medzizubný priestor a akým spôsobom. Klasickou kefkou si vyčistíme 70 percent povrchu zubu – spredu, zozadu, zospodu, ale do medzizubného priestoru sa kefka nedostane a povlak tam zostáva,“ vysvetľuje Lucia.
Ani zubná niť nedokáže byť úplne efektívna v čistení medzizubných priestorov. Zubná niť vyčistí len určitú časť priestoru medzi zubami alebo odstráni veľký kus jedla. Je preto fajn na predné zuby, kde bod kontaktu medzi dvoma zubmi je dlhý, ale zadné zuby sú členité a medzizubné priestory väčšie a nepravidelné. Treba mať na pamäti, že zanedbanie čistenia medzizubných priestorov môžu spôsobiť zápaly ďasien a tiež nepríjemný zápach z úst. Zápal ďasien môže viesť až k parodontitíde a strate zuba.
„Jediný spôsob, akým medzizubný priestor dôkladne vyčistiť, je práve medzizubná kefka. V užších priestoroch sa otvorí ako dáždnik a krásne sa prispôsobí priestoru. Stačí na to naozaj jeden pohyb – raz dnu, raz von. Nemusíte to tam vôbec ‚rajbať‘ hore dole,“ smeje sa Lucka.
Chcem medzizubku, ale ktorú si vybrať?
V ideálnom prípade vám veľkosť medzizubnej kefky určí zubár alebo dentálny hygienik. Vo všeobecnosti je však ideálne začať s tou najmenšou. Tá sa dostane všade, pri jej používaní si veľmi neublížite a keď pocítite, že vašim medzizubným priestorom už nestačí, jednoducho prejdete na väčšiu. Vybrať si môžete z nasledujúcich typov medzizubných kefiek:
CPS prime v piatich veľkostiach
Ide o základný rad medzizubných kefiek pozostávajúci z piatich veľkostí. „Od najmenšej tyrkysovej, ktorá sa zmestí aj tam, kde to vyzerá, že by sa nezmestilo vôbec nič. Červená medzizubka CPS prime je asi najpoužívanejšia, má trošku silnejší drôtik, takže aj dlhšie vydrží,“ hovorí Lucia.
CPS perio na špeciálnu starostlivosť
Typ CPS perio je pokračovaním základného radu. Tieto medzizubné kefky sú v štyroch veľkostiach a napriek tomu, že sa to podľa ich veľkosti nezdá, tiež sú využívané na čistenie medzizubných priestorov. „Občas sa stane, že vám nejaký zub chýba či máte mostíky. Vtedy zákazníkovi odporúčame kefky z tohto radu. Majú jemné štetinky, ktoré sa prispôsobia,“ vysvetľuje Lucia.
CPS regular na mostíky a strojčeky
Na väčšie priestory, mostíky či čistenie okolo strojčeka sú určené medzizubné kefky z radu CPS regular, ktoré sú väčšie a majú odolnejšie vlákna. „Tie už ale bežne neponúkame, tie vám môže odporučiť zubný lekár,“ dodáva Lucia.
Krvácanie ďasien? Nerobte paniku
Pri prvom používaní medzizubných kefiek ďasná krvácajú. „Netreba sa toho báť. Povlak, ktorý bol v medzizubnom priestore dlhodobo, vytvoril na ďasne zápal. Fyzický zásah v podobe medzizubky logicky spustí mierne krvácanie,“ objasňuje Lucia. Podľa nej však netreba hneď panikáriť, radšej použiť protizápalovú ústnu vodu či pastu. Samozrejmosťou je pravidelné používanie medzizubky – bez nej sa zápal nevylieči. „Ďasno sa postupne používaním medzizubky zahojí,“ dodáva.
Ako medzizubku používať?
„Možno zo začiatku budete mať pred zrkladlom problém, no neskôr zistíte, že medzizubka je jednoduchá na používanie. Keď chytíte grif, potom vás zúbky samé povedú. Naozaj to je veľmi rýchle, človek k tomu ani nepotrebuje zrkadlo,“ hovorí Lucia. Dokonca kefka nezaberie ani veľa miesta, lebo je skutočne veľmi maličká.
Medzizubku nepoužívame len na viditeľných častiach, ale drôtikom sa snažíme dostať až popod ďasno. „Treba ísť mierne popod ďasno, jemne zatlačiť, pohýbať tou kefkou a dostať sa do medzipriestoru – raz dnu, raz von. Postupne sa cestička ukáže a ďasno sa používaním prispôsobí,“ vysvetľuje jednoduchý pohyb Lucia, kým ho Markéta názorne ukazuje na modeli.
Ako často?
Pre svieži dych je ideálne medzizubnú kefku používať dva razy denne. „Z hľadiska zdravia ústnej dutiny však stačí raz za 24 hodín, lebo až starší povlak začína byť nebezpečný. Takže ak ho raz za tú dobu narušíte, nedokáže ďalej pracovať a spôsobovať zápaly,“ objasňuje Lucia.
Keďže po čistení na medzizubke zostáva povlak, je dobré ju po každom používaní opláchnuť vodou. Na jej čistenie netreba žiadne ďalšie špeciálne prípravky a jedna medzizubka by vám mala vydržať približne dva týždne.
Medzizubné kefky CURAPROX fungujú na tzv. klik systéme, takže všetky medzizubky pasujú do všetkých držiakov. „Keď sa vám zmení veľkosť, na svoj ružový držiačik si neskôr môžete dať žltú kefku. Je to aj ekologické, nevzniká veľký odpad a môžete si meniť držiačiky podľa potreby či nálady,“ dodáva Lucia.
O Markéte a Lucii
Markéta Hromádková pracuje v CURAPROX Slovensko od mája 2017. Jej vedúcou je Lucia Ambrušová, ktorá je súčasťou firmy už dva roky. Začínala v Trenčíne, no v piešťanskom kiosku pôsobí od jeho otvorenia. Spolu si ľudsky sadli a tvoria výborný tím. Ochotne vám poradia a pomôžu, ak navštívite CURAPROX Smile Shop v piešťanskom OC Aupark.