Jej modely balansujú na hrane reality a fantázie, celou tvorbou preniká hravosť. Módna návrhárka Lenka Sršňová si vytvorila neprehliadnuteľný farebný rukopis, ktorý si za roky pôsobenia v módnej brandži získal aj zarytých zástancov čiernej a sivej. Navštívili sme ju priamo v ateliéri, kde magické modely vznikajú. Návrhárka prezradila, čo spája jej zákazníkov aj dôvod, prečo začala veselú módu tvoriť.

Lenka Sršňová nie je v módnom priemysle žiadny nováčik, v tejto brandži pôsobí vyše desať rokov. V portfóliu má niekoľko kolekcií, z ktorých každá má svoj vlastný príbeh.

Potreba vyplniť dieru na trhu

Čisto čierne modely by sme v Lenkinej tvorbe hľadali márne. Omnoho radšej sa hrá s farbami, kombinuje, no aj tak svoju najobľúbenejšiu nemá. „Mám rada všetky farby okrem hnedej. Hnedú používam veľmi zriedka a ani dominantnú veľkú čiernu plochu v mojej tvorbe nenájdete. Celý život ma farby bavili, páčili sa mi ich kombinácie, odtiene, farebné vzory a to hlavne v odeve,“ hovorí návrhárka.

K farbám sa dostala prirodzene, na začiatku ako milovníčka výrazných odevov, o ktorých len snívala. „Kedysi nebolo ľahké kúpiť hravé farebné oblečenie, tak mi neostalo nič iné, len začať svoje vízie dizajnovať.  Čiže to bola akási moja potreba vyplniť dieru na trhu a začať vytvárať veselú módu,“ vysvetľuje svoj tvorivý zámer. „Snažím sa vytvárať nadčasovú módu, ktorá zákazníkov bude baviť aj po pár rokoch. Najdôležitejšie pre mňa je, že majú radosť zo svojich šiat, cítia sa atraktívne a krásne a hlavne výnimočne. Navyše dostávajú veľmi pozitívny feedback z okolia. Hravé a farebné modely často vyčaria úsmev na tvári aj okoloidúcim,“ dodáva.

Móda, ktorá bude baviť aj po rokoch

Dnes Lenka Sršňová pracuje na veľkých kolekciách a projektoch, spolupracuje s grafickými a textilnými dizajnérmi a často aj s vybranými umelcami a hudobníkmi. „Koncept a tému vždy vymýšľam sama a potom podľa potreby vyberám výtvarníkov, ktorí sa do témy hodia. Kolekcia a jej prezentácia sú komplexný celok a ja ako dizajnérka neviem obsiahnuť všetky sféry. Aj môj interný tím sa pomaličky zväčšuje. Vrátane mňa je nás už šesť, väčšina však pracuje externe, podľa potreby, zákaziek a projektov,“ hovorí o tíme za značkou Sršňová.

V ateliéri sa Lenka venuje malým sériám aj individuálnej zákazkovej výrobe. „Ak si zákazník nenájde hotový model alebo mu nesedí veľkosť, prípadne chce personalizovanú úpravu alebo mu lahodí strih, ale chce inú látku, sme mu plne k dispozícii,“ hovorí Sršňová. „V prípade personalizovaných zákaziek, ako sú napríklad svadobné šaty, je to najmä o komunikácii s klientkou. Musím dámu spoznať a vedieť, na akú príležitosť si chce šaty obliecť, poznať kontext a jej príbeh. Je potrebné odhadnúť zákazníka, a to by sme ako dizajnéri mali vedieť po prvom stretnutí,“ vysvetľuje proces.

Ako každý dizajnér aj Lenka sa počas svojej kariéry stretla s rôznymi požiadavkami od zákazníkov. „Stávalo sa mi v začiatkoch, že zákazníčka prišla s obrázkom šiat, že chce ich kópiu. V takom prípade hovorím nie. Šaty, ktoré už raz existujú a nie sú z mojej dielne, netreba robiť znova. Treba si ich kúpiť u výrobcu. Je to jednoduché,“ hovorí návrhárka.

Trendy ani prehliadky nesleduje

Paradoxom je, že hoci sa Lenka pohybuje v módnej oblasti, aktuálne trendy nevyhľadáva. „Snažím sa nesledovať módu, trendy, prehliadky, lebo to človeka podvedome ovplyvňuje. Chcem či nechcem, aj tak sa to ku mne dostane, žijeme predsa v digitálnej a silne vizuálnej dobe. Dnes zapnem počítač a všetko na mňa z každej strany vyskakuje. Ale nevyhľadávam to cielene,“ objasňuje.

Inšpiráciu hľadá inde. „Keď hľadám tému na kolekciu, je to vždy iný postup. Veľa sa pozerám okolo seba a hľadám to, čo mi momentálne chýba. Rada cestujem a práve na cestách mimo Slovenska nachádzam veľa vizuálnych a kultúrnych inšpirácii. Vtedy mám aj veľa času premýšľať a istý odstup od dennej práce a to je pri tvorbe veľmi potrebné. Niektoré témy ku mne prídu akoby samy, ako napríklad Fullove. V galérii v Ružomberku sme robili rezidenciu, a keďže som z Ružomberka a Fullu poznám od detstva, začala som ho postupne spracovávať. Vznikla najprv malá kolekcia, dva modely, potom desať modelov a nakoniec veľká vec, ktorá je aktuálne mojou srdcovkou,“ približuje vznik úspešnej kolekcie.

„Na kolekcii Fullove som robila dva roky, bola veľká a mala za sebou silný príbeh. Fullu ako ilustrátora detských kníh poznajú mnohí z detstva a tí, čo nepoznajú, vďaka kolekcii spoznávajú aj jeho nadčasovú maliarsku tvorbu. Kolekcia vznikla v spolupráci s galériou Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Vo veľkej miere kolekciu podporil aj Fond na podporu umenia. Ľudí stále veľmi baví nosiť Fullove modely,“ dodáva Lenka.

Ľudia vedia oceniť autorskú tvorbu

Návrhárka si uvedomuje, že jej tvorba nie je pre všetkých, o to viac však pozná svojich zákazníkov. „Povedala by som, že moji zákazníci sú hraví a vnútorne večne mladí. Majú v sebe večné dieťa túžiace po rozprávkovom a farebnom svete. Modely, ktoré navrhujem, sú výrazné a občas aj správne divoké. Potrebujú nositeľku, ktorá si taký odev užíva a vie ho nosiť a hlavne jej nevadí, keď priťahuje pozornosť. Lebo chceš či nechceš, moje modely priťahujú pohľady okoloidúcich ako magnet. A povedzme si pravdu, takáto vizibilita nie je každému vždy po chuti,“ vysvetľuje svoj pohľad.

„Ak by celé Slovensko nosilo Fullove tričká alebo Colorcode šaty, chcela by si si ich kúpiť? Asi už nie, už by to pre teba nebolo výnimočné, keby si modely videla na každom kroku. Chcem, aby sa moji zákazníci cítili jedinečne a originálne,“ dodáva Lenka.

Lenka Šršňová priniesla kúsok svojej tvorby aj na zubné kefky CURAPROX v podobe Farebnej limitovanej edícii kefiek. Nechýbali v nej ani prvky inšpirované kolekciou Fullove, v ktorej spojila dizajnérsky nápad s historickým odkazom.

Lenka má jasno v tom, pre koho je móda určená. Zákazníkov, ktorí sa do ateliéru vracajú, je čoraz viac. Ako návrhárka si uvedomuje, že občas treba cenu modelov vysvetľovať, no teší ju, že ľudia na Slovensku vedia oceniť autorskú tvorbu. „Niekedy im to treba možno viac vysvetliť, ale tí, ktorí sledujú kreatívny biznis a lokálnu dizajnérsku scénu, sú dobre informovaní a vedia, čo sa za tým skrýva,“ hovorí zo skúsenosti.

„Ľudia sú dnes vzdelanejší v tomto smere ako kedysi. Dnes už existujú inštitúcie na Slovensku aj vo svete, ktoré vzdelávajú, diskutujú a prinášajú témy, o ktorých treba v móde rozprávať. Aj dizajnéri sú zákazníkom prístupnejší. Mám pocit, že mýtus návrhára, ako bol chápaný v minulosti, teraz nahrádza osobnejší prístup tvorcov a pojem značky, ktorá je prístupnejšia. V podstate moji zákazníci cenám modelov rozumejú. Nájdu sa aj takí, ktorí povedia, že cena odevu je vysoká, no na druhej strane sú aj takí, ktorí mi povedia, že model je príliš lacný a mala by som si pýtať viac,“ vysvetľuje.

Rozhodnutie ostať na Slovensku neľutuje

Hoci sa Lenka od roku 2009 zameriava najmä na slovenský trh, na konte má aj niekoľko zahraničných úspechov. „Ako študentka som bola na stáži vo Fínsku aj v Paríži. Po škole som sa rozhodla ostať doma na Slovensku a svoje rozhodnutie som nikdy neoľutovala. Už dlhšie sa však pohrávam s myšlienkou posunúť svoj biznis za hranice. Doteraz som sa prezentovala v zahraničí v rámci rôznych prehliadok, výstav, podujatí či umeleckých rezidencií. Mám toho už v portfóliu celkom dosť, napríklad Maďarsko, Fínsko, Francúzsko, Rakúsko, Španielsko, Bulharsko, dokonca aj Kaliforniu a New York. Väčšinou s každou kolekciou sa mi podarí dostať aj do zahraničia. Stále sa okolo značky niečo deje a som rada, že o moje modely je aj medzinárodný záujem,“ dodáva Lenka.

Úspechy značky ju nesmierne tešia, no snov má napriek tomu ešte veľa. „Vždy, keď niečo dosiahnem, začnem pomýšľať na nové ciele,“ hovorí s úsmevom. Mám veľa osobných a pracovných snov a mám pocit, že všetky sa jeden za druhým postupne menia na realitu. Samozrejme, veľa z týchto úspechov je naozaj odmakaných,“ uzatvára módna návrhárka.

O Lenke Sršňovej

Lenka Sršňová patrí k súčasnej generácii slovenských dizajnérov. Vo svojej práci priznáva vplyvy umenia. Lenkin odvážny, miestami až experimentálny rukopis je medzi slovenskými tvorcami neprehliadnuteľný. V tvorbe rada využíva intenzívne farby, výrazné autorské vzory a veľký dôraz kladie na remeselné vypracovanie modelov. Pochádza z Ružomberka, pôsobí v Bratislave. Jej kolekcie nájdete na stránke lenkasrsnova.com.