„Mäkkou kefkou si zuby nevyčistím poriadne a hneď sa mi rozstrapká.“ S takýmito argumentmi zákazníkov sa pomerne často stretávajú predajkyne CURAPROX Smile Shopu v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall. Veronika a Viera Moravcová prezradili, ako na podobné názory reagujú, opísali, ako si zuby správne čistiť, a vysvetlili, prečo je mäkká kefka správnou voľbou.

Mäkká kefka rozhodne neuškodí

„CURAPROX ponúka tri základné kefky. Rozlišujú sa v počte vlákien, a tak aj v tvrdosti. CS 1560 soft je najmenej mäkká kefka a má najmenší počet vlákien, CS 3960 super soft má 3 960 vlákien. Naša najjemnejšia je ultra soft s 5 460 vláknami,“ vymenúva Viera Moravcová z CURAPROX Smile Shopu v Bory Mall. „Práve najjemnejšie kefky sa predávajú najviac. Odporúčame ich my aj väčšina zubných lekárov a dentálnych hygienikov. Sú však aj zákazníci, ktorí hovoria, že mäkká kefka sa im rýchlo zničí alebo majú pocit, že si zuby neumyjú dostatočne,“ dopĺňa kolegyňa Veronika.

Na vysvetlenie, prečo je používanie mäkkej kefky správne, majú argument. „Zubný povlak je vlastne akási kašička na zuboch. Zuby nemáme také špinavé, aby sme si ich museli drhnúť tvrdou kefkou. Stačí zotrieť zubný povlak. A ten zotriete najlepšie hustou a jemnou kefkou,“ objasňuje Viera a dodáva: „Keď máte jemnú kefku, nebolia vás ďasná a neodtláčate si ich. Ak niekto tvrdí, že má pocit, že sa mu kefka rýchlo zničí či rozstrapká, radíme mu, aby ju nedržal ako kladivo, ale ako pero. Potom sa vyvíja menší tlak na zuby.“

Najviac povlaku je medzi zubom a ďasnom

Aby kefka fungovala správne, treba ju vedieť správne použiť a zamerať sa na miesta, ktoré si zaslúžia najväčšiu pozornosť. „Zubný povlak sa ukladá na rozhraní zuba a ďasna. Koniec zubov si vyčistíme perou, keď rozprávame alebo jeme. Tam sa povlak nezachytáva až tak ako v priestoroch pri ďasne,“ hovorí Viera. Odborníčky zákazníkom, ktorí majú záujem o inštruktáž, vysvetľujú, ako správne kefku používať. „Niektorí zistia, že mnohé bežné veci nevedeli,“ dodáva Viera.

Aký je teda správny postup? Kefku držte pod približne 45-stupňovým uhlom. Polovica plochy vlákien by mala byť na ďasne a polovica na zube. Zuby čistite pomocou malých krúživých pohybov s použitím minimálneho tlaku. Vždy postupujte podľa toho istého vzorca. Napríklad si umývajte najprv vonkajšie a následne vnútorné plochy zubov, horné a potom dolné zuby. Detailný návod na správne umývanie zubov nájdetena stránke CURAPROX.

Pre vznik zubného kazu, kameňa a zápalu ďasien je práve nahromadený zubný povlak nebezpečný, preto je dôležité ho pravidelne mechanicky odstraňovať. „Zuby si treba umývať aspoň dvakrát denne, ráno a večer,“ hovorí Veronika.

Štýlové kefky s dvoma životmi

Ľudia sa často pýtajú aj na to, ako často treba kefku meniť. „Odporúčame ju meniť každé tri mesiace, prípadne po chorobe, aby sa na nej nedržali vírusy a baktérie,“ hovorí Veronika. Viera a Veronika pripomínajú, aby zákazníci staré kefky neodhadzovali, ale priniesli ich do stánku. „Máme veľa zákazníkov, ktorí prinesú kefky na recyklovanie. Väčšina ľudí nechce za donesenú kefku päť centov späť, ale vážia si, že recyklujeme a robíme niečo pre životné prostredie,“ vysvetľuje Viera recykláciu kefiek, vďaka ktorej nedávno vznikli smetné koše na separovaný odpad pre základné školy.

CURAPROX ponúka kefky v niekoľkých farebných vyhotoveniach, štýlových dizajnoch a baleniach. „Cenovo najvýhodnejšie je trojbalenie, ktoré si kupujú rodiny. Máme aj dvojbalenia limitovaných edícií, a,  samozrejme, kefky sa dajú kúpiť aj jednotlivo,“ vysvetľuje Veronika.

Viera aj Veronika sa zhodujú v tom, že kefky nie sú len účinné a šetrné k ďasnám, ale aj dobre vyzerajú. „Veľmi sa nám páčia limitky a vždy sa tešíme, keď prídu nejaké nové. Najčastejšie ich zákazníci kupujú ako darček, ale vyhľadávajú ich aj páry,“ hovorí Veronika. Navyše teraz môžu zákazníci výrazne ušetriť pri nákupe limitiek od  Martiny Hingisovej. Stačí v Smile Shope povedať heslo Každý deň s vami a kúpia ich so zľavou 20 %.

O Viere a Veronike

Usmiate duo predajkýň CURAPROX Smile Shopu v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall tvorí dôchodkyňa Viera Moravcová, ktorá celý život robila v zdravotníctva. Veľmi ju baví stretávať sa s ľuďmi, radiť im a pomáhať. Vo voľnom čase sa venuje záhrade, vnúčatám, číta a lúšti krížovky. Jej kolegyňa Veronika Hanzelová pochádza z Banskej Bystrice, študovala architektúru. Počas prestávky v štúdiu sa rozhodla pre prácu v CURAPROX, lebo starať sa o zuby ju baví. Mimo práce rada trávi čas s rodinou, priateľmi a svojimi psíkmi. Obe sa zhodujú, že na práci majú radi kontakt s ľuďmi a predaj produktov, ktorým veria a samy ich používajú.