Ak chcete, aby vaše deti v neskoršom veku a v dospelosti netrpeli problémami so zubami a ďasnami, so starostlivosťou o ich ústočká by ste mali začať hneď po narodení. Zubný lekár Adam Mikuš, ktorý je odborníkom na starostlivosť o detské zúbky prezradil, aké chyby rodičia bábätiek najčastejšie robia a vysvetlil, čo robiť, aby ste sa vyhli uplakaným sedeniam u zubára.

Zubný lekár Adam Mikuš sa vo svojej ambulancii stretol s kadečím. „Ošetrujem zúbky s hnisavými opuchmi, doteraz najmenšie dieťatko s týmto problémom malo len jeden a pol roka,“ spomína Adam. Dôvod týchto nepríjemností je zrejmý – deti si zúbky bez pomoci rodiča nevedia vyčistiť poriadne a rodičia sa vyhovárajú na plač a nespoluprácu dieťaťa. „Dieťa plače, lebo nevie vyhodnotiť, čo je pre neho správne a čo nie. Nechápem, že pri toľkých úkonoch, ktoré rodičia s plačúcimi deťmi robia – strihajú im nechty, prebaľujú, obliekajú, ich práve plač pri čistení zubov blokuje,“ hovorí zubný lekár.

Starostlivosť sa začína už v tehotenstve

Pozornosť detským zúbkom by sme však mali venovať oveľa skôr, ešte pred narodením detí. „Budúce matky by mali mať svoje ústne zdravie v poriadku. Ak budúce mamičky zanedbávajú vlastné zuby a ďasná, je ťažšie od nich vyžadovať záujem a správnu starostlivosť o ústne zdravie ich detí. A tam vzniká začarovaný kruh. Bolo by skvelé, ak by všetky ženy mali pred tehotenstvom chrup ošetrený, nastavené správne návyky dentálnej hygieny a chodili počas tehotenstva na dve preventívne prehliadky. Predchádzalo by to mnohým starostiam. Žiaľ, nie je zriedkavé, že na zubnú pohotovosť prichádza budúca mamička s opuchom a bolestivým zubom,“ vysvetľuje Adam.

Ústočka bábätiek pravidelne vytierajte

Hoci po narodení riešia mamy zdravotný stav svojho dieťatka intenzívne, na zuby ešte nemyslia. Adam sa ako zubný lekár stretáva až s deťmi od jedného roka, no radu má aj pre najmenšie bábätká: „Odporúča sa vytieranie úst vlhkou gázou. Z toho, čo viem od pediatrov, soor, teda kvasinková infekcia, je častejšia u detí, ktoré sú kŕmené z fľaše, preto je dôležité dbať na hygienu fľašiek a cumľov. Po nakŕmení sa tiež odporúča nechať dieťa zapiť mlieko lyžičkou prevarenej vody, aby sa znížilo množstvo zvyškového mlieka v ústach.“

V súčasnosti sa veľa pozornosti venuje zdravotným benefitom dojčenia, nepopiera ich ani Adam: „Dojčenie je dôležité pre správny vývin kostí, jazyka, svalov, chrupu, súvisí so správnym dýchaním, tvorbou reči… Pri dojčení dieťa vydáva 60-krát väčší výkon ako pri saní z fľaše a to ovplyvňuje všetko z menovaného. Z pohľadu zubného lekárstva však musíme spomenúť aj negatívne dôsledky nočného dojčenia. Materské mlieko totiž obsahuje cukor, ktorý ostáva na detských zúbkoch počas celej noci a pomáha tvorbe zubného povlaku. Ani my dospelí nejdeme spať s neumytými zubami.“

Bolesť prerezávania zúbkov zmierni hryzadielko

Obľúbenou pomôckou na upokojenie dieťatka je aj cumeľ. V ňom ale zubní lekári vidia problém: „Z pohľadu zubných lekárov je dôležité, aby sa cumeľ čo najskôr vyradil z návykov, lebo cmúľanie či už cumľa, palca či hračky, negatívne ovplyvňuje vývoj čeľuste a sánky,“ upozorňuje Adam.

V súvislosti so zúbkami deti a rodičov dokáže potrápiť najmä obdobie rastu zúbkov. „Treba rátať s tým, že sa môže objaviť plač, nervozita, zvýšená teplota, hnačky… Na úľavu od bolesti opuchnutých ďasien, čo je príčina celej nepohody, môže pomôcť hryzadielko, ideálne studené, lebo chlad znecitlivuje. Určite však netreba používať géliky s topickým anestetikom – ich pozitívny efekt je nulový, dokonca viac negatívny,“ vysvetľuje odborník.

Už prvé zúbky si vyžadujú pravidelné dočisťovanie. „Na to, aby vznikol zubný kaz, treba baktérie, čiže zubný povlak, cukor a čas. Ak teda budú mať deti čisté zuby, cukor v strave ich nepokazí. Pri konzumácií jedla je tiež dôležitá frekvencia príjmu potravy a nápojov a prestávky medzi sústami – každé jedlo, mlieko, detské príkrmy, všetko, čo dieťa konzumuje, ovplyvňuje rýchlosť rastu povlaku a tiež pH v ústach. Nízke pH rozpúšťa sklovinu, nie je to teda iba o zubných kazoch,“ objasňuje zubný lekár.

O Adamovi Mikušovi

Vyštudoval zubné lekárstvo Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Absolvoval vzdelávací program Nexteria Leadership Academy, ktorý má študentov pripraviť na prax. Pôsobil na súkromnej klinike Andel Elite Dental Center v Hlohovci, momentálne si zakladá súkromnú prax. Už počas štúdia sa začal venovať osvete a vzdelávaniu detí a mládeže v oblasti starostlivosti o zuby. Je spoluautorom CURAPROX projektov DentalAlarmBrusher.