Festivaly a kultúrne podujatia už roky nie sú iba letnou záležitosťou. Program jesenných akcií je v mnohých mestách ešte pestrejší, okrem hudby prináša zaujímavú zmes kultúry, divadla aj filmového umenia. Pripravili sme pre vás sprievodcu jesennými akciami, ktorý vám uľahčí rozhodovanie, ako stráviť nadchádzajúce jesenné dni.

1Bratislavské jazzové dni

„Jazzáky“ majú v Bratislave niekoľkoročnú tradíciu, každoročne prinášajú kvalitných umelcov z celého sveta. Headlinermi 44. ročníka Bratislavských jazzových dní budú známe jazzové mená ako Jamison Ross, Kennedy Administration či The Manhattan Transfer. Tromi festivalovými dňami sa jazzové dni nekončia, aj tento rok bude týždeň po festivale špeciálny bonusový koncert v Ateliéri Babylon, kde sa predstaví John Scofield Combo 66.

Miesto: Bratislava
Dátum: 8. 9. – 28. 10. 2018
Viac informácií: bjd.sk

2Festival Nasuti

Do Novej Cvernovky tento rok prichádza prvý ročník festivalu udržateľnosti a súčasného umenia. K tejto myšlienke priviedlo organizátorov hľadanie odpovedí na otázky vzťahu kultúrnych aktivít a environmentálnej udržateľnosti. Zámerom festivalu NASUTI je zvýšiť povedomie o odpadovom manažmente aj prostredníctvom interaktívnych prezentácií kreatívnych organizácií a jednotlivcov, ako aj vzdelávacieho programu pre dospelých i mládež. Umelecké inštalácie budú pochádzať výlučne zo sutín, ktoré sa nachádzajú na nádvorí Novej Cvernovky.

Miesto: Bratislava
Dátum: 21. – 22. 9. 2018
Viac informácií: Facebook Festival Nasuti

3Dobrý trh

Pre mnohé rodiny je návšteva Dobrého trhu už tradíciou. Program pre deti, čerstvá zelenina, slovenský dizajn a poctivé domáce produkty. Dobrý trh znamená ideálny deň pre celú rodinu. Okrem toho sa v polovici septembra môžete v obľúbenom susedstve na Panenskej tešiť aj na otvorené dvory, koncerty, workshopy a diskusie o mestách. Rezonovať bude aj nový Manuál verejných priestorov, o ktorý sa zaslúžili samotní obyvatelia štvrte v okolí Panenskej. Na Dobrom trhu budeme skúmať silu komunít v meste.

Miesto: Bratislava
Dátum: 15. 9. 2018
Viac informácií: dobrytrh.sk

4Konvergencie

V rámci festivalu komornej hudby zaznejú v Bratislave známe i menej známe diela Beethovena, Schönberga, Respighiho, Čajkovského, Dvořáka a najvýznamnejšieho slovenského romantika Jána Levoslava Bellu. Návštevníci sa môžu tešiť napríklad na violistu Juana-Miguela Hernandeza, profesora londýnskej Royal Academy of Music, ale aj unikátny koncert P + L (Peter a Lucia) v podaní Jakuba Ursiniho a Doroty Nvotovej, ktorí sa spojili, aby oživili hudbu svojich slávnych otcov.

Miesto: Bratislava
Dátum: 17. – 23. 9. 2018
Viac informácií: konvergencie.sk

5 Jeseň v Starej tržnici

Umením a kultúrou nabitý program ponúka aj bratislavská Stará tržnica. Už v prvej polovici septembra sa tu uskutoční trojdňový festival Sashe v tržnici. Prinesie výrobky od remeselníkov, dizajnérov a handmade značiek z celého Slovenska. Pestré víkendy v tržnici budú pokračovať jesenným vydaním Salónu piva, kde sa počas troch dní naučíte o pive priamo od výrobcov či distribútorov. Na konci septembra sa milovníci cudzích jazykov môžu tešiť na Veľký festival jazykov, ktorí prinesie ochutnávky jedál z celého sveta aj súťaže a kvízy.

K jeseni patrí aj bohatý program zameraný na módu. V Starej tržnici vás čakajú hneď dve zaujímavé udalosti, už tradičný Fashion LIVE!, ktorý predstaví najväčšie talenty zo slovenskej módnej scény. Novinkou v Starej tržnici je pilotný ročník festivalu udržateľnosti POMALO. V inšpiratívnych prednáškach a workshopoch budú rezonovať témy ako slow fashion, zero waste, etická móda, udržateľný dizajn či fair trade. Ak máte doma nepotrebné oblečenie, doneste ho do Starej tržnice. Počas festivalu bude prebiehať aj SWAP – vzájomná výmena oblečenia.

Miesto: Bratislava
Dátum: 12. 9., 19. 9., 21. 9., 29. 9., 14. 10., 17. 10.
Viac informácií: staratrznica.sk

6Divadelná Nitra

Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa uskutoční už po 27. raz. Na Slovensku chce svojím programom každý rok reagovať na aktuálne spoločenské dianie, a tak vstupovať do verejnej diskusie. Témou tohto ročníka budú slovenské hry s predponou či slabikou re-. Pohľad späť zastupujú variácie ako reminiscencia, rekapitulácia či revízia, otázky smerované do budúcnosti sú prítomné v pojmoch reštart, revitalizácia, rekonštrukcia, ale aj recyklácia. Tému re- zachytia a v rôznych podobách rozvinú domáce divadelné súbory a tvorcovia, ale aj umelci z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Portugalska, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Libanonu.

Miesto: Nitra
Dátum: 28. 9. – 3. 10. 2018
Viac informácií: nitrafest.sk

7Festival Ochotníci

To najlepšie z ochotníckych divadiel z celého Slovenska sa aj tento rok predstaví v priestore A4 v Bratislave. Počas troch dní uvedie päť najlepších predstavení, ktoré vznikli v ostatnej sezóne, a bratislavskú premiéru novej autorskej inscenácie divadla Daxner z Tisovca.

Miesto: Bratislava
Dátum: 28. – 30. 9. 2018
Viac informácií: Facebook Festival Ochotníci 2018

8Biela noc

Biela noc je prestížnym medzinárodným umeleckým projektom, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia, ale aj nepoznané a významné miesta Bratislavy a Košíc. Návštevníkov podujatia čakajú novinky a umelecké diela z celého sveta. Jednou z takých výnimočných inštalácií bude aj dielo Submergence medzinárodnej skupiny umelcov, ktorí tvoria pod označením Squidsoup. Novinkou bratislavského festivalu budú aj dve trasy, ktorými sa môžu návštevníci vybrať, vďaka aplikácii si zas budú môcť vytvoriť vlastnú trasu alebo nasledovať tie odporúčané. V Košiciach bude tento ročník obzvlášť bohatý na slovenské premiéry diel vytvorených špeciálne pre Bielu noc. Malú scénu Štátneho divadla zaplní monumentálny svietiaci autoportrét Viktora Freša. Prostredie pri Miklušovej väznici sa vďaka audiovizuálnej imerzívnej inštalácii premení na oázu vyzdvihujúcu okolité prírodné prvky.

Miesto: Košice a Bratislava
Dátum: 29. 9. (Bratislava), 6. 10. (Košice)
Viac informácií: bielanoc.sk

9Dni Zelá

Pomaly je už pravidlom, že prvý októbrový víkend patrí na Záhorí kapuste. Festival Dni zelá už roky zachováva tradície spojené s pestovaním kapusty a prezentuje tvorbu okolitých remeselníkov. V roku 2018 budú Dni zelá sláviť 22. ročník. Aj najbližší október bude súčasťou bohatého programu, ako sú trojdňový Remeselnícky jarmok a výstava Úroda. Obľúbené sprievodné podujatie pre návštevníkov je aj varenie kapustnice My varíme ze zelá.

Miesto: Stupava
Dátum: 5. – 7. 10. 2018
Viac informácií: Facebook Dni Zelá 2018 

10Jeden svet

Od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej, ubehlo pol roka. Vražda a reakcia spoločnosti na ňu sa stali momentom, ktorý definuje dnešné dni. O vrahovi Jána a Martiny vieme po šiestich mesiacoch rovnako málo, ako v to ráno vo februári, ale o spoločnosti, v ktorej žijeme, sme sa za pol roka dozvedeli dosť. Toto poznanie sa pokúsi rozšíriť Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet. Už 19 rokov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv. Tento rok ho organizátori venujú spomienke na Jána a Martinu.

Tematicky festival, tak ako každý rok, reaguje na aktuálne dianie a nová provokatívna téma SHUT UP! má upozorňovať na hlasy tých, ktorých chcú „mocní“ umlčať a vyzývať, aby sme neostali ticho. Prinesie vyše 60 festivalových filmov v 6 sekciách, workshopy, masterclassy aj diskusie na témy, ktoré sa v našej spoločnosti „utultávajú“. Bude to 6 dní plných informácii, inšpirácii a podnetov, ako sa aktívne podieľať na zmene k rovnoprávnej a empatickej spoločnosti.

Miesto: Bratislava, Košice
Dátum: 11. – 16. 10. 2018 (Bratislava), 15. – 18. 10. 2018 (Košice)
Viac informácií: jedensvet.sk

11Hvalur

Hvalur bude novinkou, nielen slovenskou, ale aj európskou. Slovenskému publiku prináša do bratislavského Ateliéru Babylon dvojdňovú koncertnú prehliadku toho najlepšieho zo súčasnej islandskej hudby. Za vznikom festivalu stoja dve milovníčky Islandu Laura Lovišková a Regina Ulejová, ktoré chcú festivalom nadviazať na dlhoročnú osvetovú prácu novinára Juraja Kušnierika, ktorý prebudil u slovenského publika záujem o islandskú kultúru. Festival nesie posolstvo aj vo svojom názve, hvalur znamená v islandskom jazyku veľryba. Rozpráva príbeh o „veľrybej piesni“, ktorá dokáže rezonovať tisícky míľ cez celý oceán a dokazuje, že vo svete hudby na vzdialenosti nezáleží.

Na festivale si budete môcť pozrieť šesť koncertov rôznorodých islandských kapiel. Počas dvoch dní vystúpia Hugar, CeaseTone, Sunna Fridjons, Kælan Mikla, Sykur a Magnús Jóhann. Sprievodným programom festivalu je premietanie dokumentu Juraja Kušnierika či diskusia s vybranými islandskými hudobníkmi.

Miesto: Bratislava
Dátum: 24. – 25. 10. 2018
Viac informácií: hvalur.sk

12Festival svetla a tieňa

Tanec, hudba, inštalácie či tematické diskusie. Štvrtý ročník banskobystrického Festivalu svetla a tieňa s témou BUBLINA predstaví súčasné vizuálne a svetelné umenie vo verejnom priestore historického centra. Návštevníkov čaká kombinácia kultúrno-zábavného a edukačného programu. Tieto dve programové línia sa snažia o premostenie alternatívnych foriem umenia s komerčnou sférou.

Miesto: Banská Bystrica
Dátum: 21. – 22. 9. 2018
Viac informácií: svetlo-tien.sk