Na inšpiratívnych rečníkoch a myšlienkach hodných šírenia stojí koncept podujatí TED, ktoré vzniklo v USA v 80. rokoch. Neskôr sa projekt rozšíril do sveta a zaujímavé prednášky si môžeme naživo vypočuť aj v rámci podujatí TEDxBratislava. Cez víkend pódium patrilo iba ženám na TEDxBratislava Women, no inšpiratívne ženy na TED a TEDx nie sú žiadnou výnimkou. Spoluorganizátorka TEDxBratislava Dominika Babulicová vybrala sedem zaujímavých vystúpení ženských rečníčok od nás aj zo sveta.

Aimee Mullins: Mojich 12 párov nôh

Marilyn Monroe raz povedala: „Dajte dievčaťu správne topánky a dokáže dobyť svet!“ Možno to znie veľmi jednoducho, no v jednom mala Marilyn pravdu – je to len o tom dať ženám správnu príležitosť. Američanka Aimee Mullins predstavila v rámci svojho TED prejavu svojich 12 párov, no nie topánok, ale nôh. Keď mala Aimee jeden rok, lekári jej museli amputovať obe nohy od kolien dole, napriek tomu sa však stala úspešnou športovkyňou, modelkou a herečkou. Na TED hovorila o tom, ako ju vylepšovanie vlastných protéz naučilo uvažovať o zlepšení a potenciáli, ale aj o kráse, schopnostiach a najmä vlastnej identite.

Eva Mosnáková: Pomáhať, nie nenávidieť!

Predstavte si, že ako dievča sa s rodinou týždne skrývate pred nacistami. Po vojne sa vydáte za svojho záchrancu, no neskôr vám ho komunisti pošlú do Jáchymova. A keď si už na dôchodku myslíte, že je dobre, zrazu opäť žijete v štáte, kde v parlamente sedia fašisti. Nikdy nás neprestane fascinovať, ako pani Eva aj pred deväťdesiatkou dokáže rozprávať o tom, že každú zlú skúsenosť treba využiť na ochranu princípov humanizmu, demokracie a vzájomného rešpektu.

Amy Webb: Ako som hackla online randenie

Amy je špičková analytička, ktorá sa do online zoznamiek vrhla štýlom sebe vlastným – s prepracovanou stratégiou, ako v jedenapolmiliónovom meste Filadelfia nájsť vďaka prísnym algoritmom svojho vyvoleného. Ak ste si niekedy po nevydarenom rande vraveli, že ste asi len príliš vyberavá, možno je to v skutočnosti úplne naopak. Možno len nie ste dosť vyberavá. Prečo? Dozviete sa od Amy.

Diana Fabiánová: Menštruačné tabu

Pri príprave TEDxBratislava Women sme pochopili, že neexistujú ženské témy, iba ženský pohľad na ne. Hoci, jedna asi čisto ženskou vždy ostane – menštruácia. Napriek tomu by sme sa o nej nemali hanbiť hovoriť, a to my ženy rovnako ako muži. Diana o menštruácii natočila skvelý dokument Mesiac v nás, ktorý sa stal súčasťou učebných osnov v USA. A na TEDxBratislava Women tému menštruácie otvoríme opäť vďaka projektu Mesačnica, ktorý sa snaží ženy naučiť prežívať svoje dni ekologicky udržateľnejším spôsobom.

Brené Brown: Sila zraniteľnosti

Od čias sufražetiek my ženy žijeme dva paralelné životy súčasne. Naučili sme sa byť tvrdé, aby sme si vydupali dostatok autority vo svete ovládanom patriarchátom. No na druhej strane ťažko nesieme, keď sa nám nedostáva nehy a pochopenia. Brené študuje ľudské vzťahy a hovorí o tom, že iba autentickosť a odvaha ukázať svetu svoju zraniteľnosť môžu dať nášmu životu zmysel a cieľ.

Eva Kušíková: Vráťme dôveru v slovenské zdravotníctvo

Zasvätiť svoj život zachraňovaniu tých ostatných, je určite ušľachtilé. Ale keď sa lekár dobrovoľne rozhodne ísť pomáhať civilistom do krajiny zmietanej konfliktom, je to doslova hrdinstvo. Evka strávila veľa času na podobných misiách, no aj po návrate do slovenskej nemocnice mala pocit, že pracuje vo vojnovej zóne. Snaží sa preto zmeniť uvažovanie, ktoré ovládlo Slovákov – chce, aby sa medzi pacientov a lekárov vrátila dôvera.

Linda Cliatt-Wayman: Ako opraviť pokazenú školu? Veďte nebojácne, milujte silno

Také problematické školy, aké počas svojej kariéry viedla riaditeľka Linda, našťastie na Slovensku nemáme. No pravidlá, ktoré si za dlhé roky v amerických školách v chudobných a nebezpečných štvrtiach vytvorila, sa dajú ľahko aplikovať na zlepšenie akejkoľvek situácie. Jej dojímavé vystúpenie z TEDWomen 2015 inšpiruje, ako byť lepším lídrom – nebáť sa viesť iných, odvážne hľadať riešenia a vždy dávať svojmu okoliu nádej.

O Dominike Babulicovej

V profesijnom živote pôsobí ako marketingová manažérka UX štúdia Lighting Beetle, vo voľnom čase sa snaží popularizovať myšlienky, ktoré si to zaslúžia. Štvrtý rok je členkou dobrovoľníckeho tímu, ktorý organizuje obľúbenú konferenciu TEDxBratislava. Usiluje sa o to, aby sa myšlienky hodné šírenia dostali formou voľne dostupných prednášok k čo najširšiemu publiku a spravili na Slovensku trochu dobra navyše.