Ráno sa ponáhľame, večer nás zas premáha únava. Pozbierať energiu na precízne a trpezlivé čistenie zubov je náročné, aj keď viete, že je to pre zdravé zuby bez kazov nevyhnutné. Nová hydrosonická kefka ORTHO od CURAPROX je tu na to, aby vám túto povinnosť uľahčila. Odborníci z CURAPROX Smile shopu ukázali, ako dôkladne zuby čistí aj bez veľkej námahy a akú dôležitú novú funkciu obsahuje.

O sonických kefkách ste už určite počuli. Ak vám však stále nie je jasné, v čom sú ich výhody, čítajte ďalej. Navštívili sme Smile Shop v bratislavskom OC Central, kde nám novú hydrosonickú kefku CURAPROX ORTHO predstavili a na všetky otázky ohľadom sonických kefiek odpovedali predajcovia Klaudia Čechová a Dávid Bezák.

Tichosť a sedem režimov

Hydrosonická kefka ORTHO je tohtoročnou novinkou značky CURAPROX. „Je výnimočná najmä tým, že ako jediná sonická kefka na trhu obsahuje aj jednozväzkovú čistiacu hlavičku,” hovorí Klaudia Čechová. Hlavička Single je určená na dôkladné čistenie každého zuba zvlášť či dočistenie všetkých ťažko dostupných miest.

„ORTHO kefka má aj sedem režimov, z ktorých ten prvý je určený na single kefku. Vďaka nemu robí single kefka presne ten pohyb, ktorý chceme, aby ľudia s manuálnou single kefkou robili. Čiže jemné krúživé pohyby. V prípade ORTHO kefky to najslabší režim vykonáva za vás,” vysvetľuje Klaudia.

Sedem režimov nám dáva možnosť vybrať si to, čo je pre naše zuby najlepšie a najpríjemnejšie. „ORTHO kefka prináša sedem režimov s intenzitou od 22-tisíc po 42-tisíc kmitov. Platí, že čím silnejšie kmitanie, tým viac nás to na začiatku šteklí, preto je dôležité začať od toho najmenej intenzívneho, postupne si prepínať a zisťovať, ktoré kmitanie je pre nás lepšie,” dopĺňa Klaudia.

Tri hlavičky, aj pre začiatočníkov

ORTHO kefka má v balení ďalšie dve hlavičky – sensitive a power. „Medzi sensitive a power je minimálny rozdiel v mäkkosti. Zákazník ich dostane na vyskúšanie, aby zistil, ktorá mu viac vyhovuje. Sensitive je určená pre začiatočníkov či ľudí s citlivými ďasnami,” radí Dávid Bezák.

Výhodou v porovnaní s mechanickou kefkou je aj veľkosť hlavičky „Vďaka menšej hlavičke je vyčistenie efektívnejšie ako pri veľkých hlavičkách, s ktorými sa ťažšie dostaneme najmä do zadných priestorov,” vysvetľuje Klaudia.

To, ako často meniť hlavičku, platí rovnako ako pri manuálnej kefke. „Z hygienických dôvodov ju odporúčame meniť každé tri mesiace ako klasickú kefku. Ale, samozrejme, keď sme chorí, častejšie, čiže po každej chorobe,” odporúča Dávid.

Hydrodynamický efekt naruší aj ťažko dostupný povlak

Hydrosonická kefka nerotuje a práve to je najväčší rozdiel medzi ňou a klasickou elektrickou kefkou. Zuby čistí kmitaním a navyše vytvára špeciálny hydrodynamický efekt, vďaka ktorému čistí ešte efektívnejšie.

Oproti rotačnej kefke, pri ktorej rotuje celá hlavička, je takéto čistenie efektívnejšie a najmä bezpečnejšie. Rotačná môže spôsobiť odhaľovanie zubných krčkov, hydrosonická funguje na základe kmitov, ktoré sú šetrnejšie. Navyše všetky hlavičky kefky Hydrosonic ORTHO majú veľmi jemné vlákna CUREN, takže nehrozí, že si ďasná akokoľvek poškodíte,” vysvetľuje Dávid.

„Hoci vie hydrodynamický efekt narušiť povlak trošku lepšie, treba vedieť, že nenahrádza medzizubnú kefku. Vždy treba mechanicky čistiť aj medzizubnou kefkou,” dopĺňa Dávida kolegyňa.

Klaudia dodáva, že netreba zabúdať na to, ako s kefkou v ústach manipulujeme. „Aj keď máme hydrosonickú kefku, treba ňou stále krúžiť, nie ju iba priložiť. To je bežná chyba, ktorú ľudia robia. Myslia si, že iba priložia hlavičku na zuby a hotovo.“ Odborníčka zároveň radí správny postup. „Priložte ju na zuby naklonenú mierne smerom k ďasnám a robte malé a pomalé krúživé pohyby.”

To, akú pastu si zvolíte, je len na vás. Odborníci však radia vyhnúť sa pastám s penivou zložkou SLS, ktorá síce vytvára dojem, že vďaka pene budú zuby čistejšie, no v skutočnosti ústam škodí. „Treba si vybrať takú pastu, ktorá nepení, to je základ. SLS zbytočne dráždi a vysúša sliznicu. Navyše priveľa peny znižuje hydrodynamický efekt. Takže jednoznačne zvoliť pastu bez SLS,” vysvetľuje Klaudia.

Darček vhodný pre rôzne typy ľudí

Hydrosonická kefka ORTHO je o krok ďalej aj v nabíjaní. Má extra silnú batériu, ktorá na jedno nabitie vydrží čistiť zuby približne hodinu. Aj pri každodennom čistení ju budete musieť nabíjať iba trikrát do mesiaca. „Výhodou je aj to, že má USB prípojku, čiže dobíjať si ju ľudia môžu napríklad aj cez notebook, čo môže byť výhodou pri cestovaní,” dodáva Dávid.

Klaudia ho dopĺňa s ešte jednou a veľmi dôležitou výhodou: „Kefka má veľmi tichý motorček. To je dosť podstatné, lebo niektorých ľudí zvykne pri používaní hlučnejších elektrických kefiek bolieť hlava.”

Keďže na čistenie hydrosonickou kefkou nemusí človek vynaložiť toľko úsilia ani byť taký precízny ako pri používaní klasickej zubnej kefky, je vhodná pre ľudí s narušenou jemnou motorikou, pre seniorov, ľudí s telesným postihnutím, ale aj pre deti od štyroch rokov a pre tých, ktorí chcú mať čistenie zubov rýchlo a pohodlne za sebou.

Hydrosonická kefka ORTHO od CURAPROX sa predáva v balení spolu s troma hlavičkami, cestovným puzdrom a USB nabíjačkou. Vďaka peknému baleniu a výborným funkciám je určite vhodná aj ako vianočný darček pre všetkých, ktorí chcú mať zuby dôkladne čisté bez veľkej námahy.

Dávida a Klaudiu stretnete v stánku OC Central v Bratislave. Zoznam ďalších CURAPROX Smile Shopov s ich kolegami ochotnými poradiť nájdete na tomto odkaze.

O Klaudii Čechovej a Dávidovi Bezákovi

Dávid a Klaudia pracujú v spoločnosti CURAPROX takmer tri roky. Dávid Bezák pôsobí momentálne na pozícii vedúceho stánku v OC Central Bratislava a vedúceho pre všetky bratislavské stánky. Klaudia začínala ako brigádnička popri štúdiu, no po jeho skončení sa zamestnala na plný úväzok. Oboch môžete stretnúť a vypýtať si od nich odborné rady v CURAPROX Smile Shope v OC Central.