Obyčajní ľudia, ktorí dokázali zvrátiť chod dejín, postaviť sa ISIS či nadnárodným koncernom, obete novodobého otrokárstva, hoaxy, vojna… Festival dokumentárnych filmov Jeden svet bude tento rok plný diel so silnými hrdinami, ktorí sa nebáli čeliť osudu či systému. Riaditeľka festivalu Diana Fabiánová vybrala sedem silných filmov s rôznym tematickým zameraním, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť.

Festival každý rok reaguje na aktuálne dianie a nová provokatívna téma SHUT UP! má upozorňovať na hlas tých, ktorých chcú „mocní“ umlčať, a ktorí chcú vyzývať, aby sme neostali ticho. Jeden svet je tento rok venovaný aj spomienke na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a archeologičku Martinu Kušnírovú.

Ciele 19. ročníka festivalu zhrnula jeho riaditeľka Diana Fabiánová takto:  „Vzdelávať aj scitlivovať ľudí ohľadne diania okolo nás, no súčasne i nás samých. Dávať verejnosti i jednotlivcom podnety, čo môžu spraviť – každý sám za seba, aby sme si vytvorili a udržali spoločnosť, ktorá si ctí rovnoprávnosť, toleranciu a slobodu.“

Program obsahuje 67 zahraničných a domácich filmov. Je pripravených aj 20 sprievodných podujatí, akými sú diskusie s tvorcami a odborníkmi, workshopy, stand-up vystúpenie či čítačky kníh.

Diana Fabiánová vybrala pre čitateľky Aprílu 7 dokumentárnych filmov so silným aktuálnym odkazom, ktoré sa rozhodne oplatí pozrieť si počas festivalu v Bratislave (11. – 16. októbra), v Košiciach (15. – 18. októbra) alebo po festivale, keď sa budú filmy premietať v desiatkach slovenských miest.

1Keď príde vojna

Film o znepokojivom vzostupe nacionalizmu na Slovensku aj o fungovaní moci. Osemnásťročný Peter býva u rodičov a na prvý pohľad sa nijako neodlišuje od rovesníkov. Cíti sa ako vlastenec a pred niekoľkými rokmi založil organizáciu Slovenskí branci. Jeho intenzívnym vojenským výcvikom uprostred slovenských lesov prešlo vyše dvesto mladých mužov, ktorí hľadajú vedenie a vlastnú identitu. V maskáčoch a s maketami samopalov sa podrobujú jeho autoritatívnym sklonom. Peter verí, že jeho organizácia má budúcnosť a plánuje jedného dňa odložiť uniformu a osloviť masy ako politik.

2Mesto duchov

Celosvetovo oceňovaný dokument sa bude na Slovensku premietať po prvý raz. Teroristická organizácia Islamský štát obsadila v roku 2014 Rakku a urobila z nej sídlo svojho veliteľstva v Sýrii. Hamúd, jeho brat Hasan a ďalší novinári z aktivistickej skupiny nasadzujú vlastné životy, aby odkrývali zločiny teroristov a vyvracali ich propagandu. Keď však Islamský štát čiastočne odhalí ich sieť, musia Hamúd a Hasan svoje rodné mesto opustiť. Zostávajú však v spojení so svojimi zdrojmi v Rakke a ďalej informujú svet o živote v meste. Za svoju činnosť získavajú medzinárodné uznanie, ale ani v exile nie sú v bezpečí.

3Hráč s deťmi

Film Hráč s deťmi rozpráva o veľkom prípade sexuálneho zneužívania maloletých v Španielsku, ktorý sa odohral v katalánskej mariánskej škole (13 pedofilov a 42 udaní). Obsahuje aj unikátne svedectvo Beniteza, pedofila, ktorý za 30 rokov zneužil viac ako 20 detí. Po prvý raz sa pedofil v dokumentárnom filme priznáva k sexuálnym útokom a v psychologicky a emocionálne silnom rozhovore sa pokúša vysvetliť svoje dôvody. Keďže súdny proces nie je ukončený, je znepokojujúce, že Benitez stále slobodne pôsobí vo svojej obci, obklopený deťmi, a môže kedykoľvek zaútočiť. Na festivale Jeden svet čaká návštevníkov po premietaní aj diskusia s tvorcami a protagonistami.

4Lapačky snov

Portrét hrdinky, ktorá sa vzoprela sexuálnemu zneužívaniu. Pasáci ju mlátia, nedávajú jej peniaze, ponižujú ju. Väčšina prostitútok sa však napriek tomu všetkému bojí skončiť. Až kým nestretnú Brendu. Nočné ulice Chicaga. Brendino auto zastavuje pri žene postávajúcej na ulici. Brenda s ňou začne rozhovor a už po pár vetách tuší, čím si žena prechádza. Pozná do detailu triky a hrozby zákazníkov i pasákov. Ako bývalá prostitútka sa rozhodla pomáhať ženám a dievčatám, ktoré sa pre zúfalé rodinné podmienky ocitnú na ulici alebo sa stávajú obeťami sexuálnych útokov. Príbeh každej z nich je jedinečný a spolu vytvárajú obraz špirály sexuálneho zneužívania.

5Čističi

Kde sa snaha zabrániť šíreniu zla mení na nebezpečnú cenzúru? Dnes môže hocikto nahrať na internet hocijaké zábery. No nie všetko, čo nahráme, tam aj zostane. Na tom, aby používatelia videli len schválený obsah, pracujú v anonymite desaťtisíce „čističov“. Ich úlohou je vyhľadávať a vymazávať nežiaduci obsah. Pracujú v utajení, ale nemeckým filmárom sa podarilo kontaktovať niektorých „moderátorov obsahu“, ktorí pracujú v Manile na Filipínach. Majú skúsenosti s detskou pornografiou i so záznamami islamistického vraždenia. Postupné ničenie ich psychiky však nie je jediný problém tejto profesie.

6V zajatí

Jedinečné svedectvo o otroctve, ktoré stále nevymizlo ani z Európy. Päťdesiatdvaročná Edit, ktorej „majiteľka“ Eta pridelila nové meno Mariš, žije u svojej panej už 10 rokov. Vykonáva pre ňu všetky domáce práce 12 hodín denne, väčšinou i cez víkendy, aby pani domu nemusela nič robiť. To všetko len za jedlo, bývanie a cigarety. Bez dovolenia nesmie odísť z domu. Eta ju občas zbije. Zatiaľ čo Marišina dospievajúca dcéra z domu tyranky pred niekoľkými rokmi ušla, jej matka má príliš veľký strach. Odhaduje sa, že v modernom otroctve žije celosvetovo okolo 45 miliónov osôb. Len v Maďarsku je ich okolo 22-tisíc. Zostane Mariš jednou z nich?

7Naprieč svetom – Spoveď slobodnej ženy

Riaditeľku festivalu Dianu Fabiánovú obzvlášť zaujala šesťhodinová sága. V americkom dokumente sa majstrovská rozprávačka Jennifer Fox vydáva zo svojho turbulentného života naprieč celou zemeguľou, aby zistila, čo to v dnešnej spoločnosti znamená byť slobodnou ženou. Hlavná hrdinka precestuje takmer dvadsiatku krajín sveta, aby priniesla jedinečné svedectvá o tom, ako rôznorodo ženy definujú svoje životy a svoje postavenia v spoločnosti. Snímku festival uvedie aj v rámci špeciálneho podujatia Jedného sveta po originálnej stand-up šou britskej komičky a aktivistky Kate Smurthwaite s názvom Polyamoria v praxi.

O Diane Fabiánovej

Riaditeľka festivalu Jeden svet, producentka, režisérka, ktorej debutový celovečerný dokumentárny film Mesiac v nás premietlo viac ako 150 filmových festivalov po celom svete. Študovala a žila v Španielsku a vo Francúzsku, momentálne žije s rodinou na Slovensku. Aktuálne nakrúca dokument o rôznych podobách partnerských a medziľudských vzťahov, je aktivistka, spolupodieľa sa na kampani Slovensko a Česko za Olega Sencova. Vedie úspešný projekt LáskaTu. Festival Jeden svet sa bude tento rok prvý raz konať pod jej umeleckým vedením.