Zaujať deti príbehom šibalského psíka a ešte im aj pútavo predstaviť jedno z najkrajších slovenských miest, akým je Banská Štiavnica, je úlohou pripravovanej knižky Verony Hajdučíkovej a Marcela Mészárosa. Zaujímavosťou je, že psí tulák je skutočnou banskoštiavnickou postavičkou a jeho tajné cestičky môžete spolu s deťmi nasledovať. Vďaka Lakimu sa tak určite dostanete aj do nepoznaných zákutí.

Inšpiráciou je túlavý psík

Verona Hajdučíková pochádza z Modry, no už osem rokov žije v Banskej Štiavnici. Myšlienka napísať knižku, ktorá mesto odhalí deťom, pramení nielen z jej lásky k miestnym zákutiam, ale aj z konkrétneho zážitku. „Keď som učila na základnej umeleckej škole, mala som triedu na prízemí a často do nej nakukol aj malý krivkajúci psík. S kolegyňou sme žartovali, že mu dáme platiť školné, keď tak často navštevuje ZUŠ. Vtedy som si povedala, že by mohlo byť fajn napísať rozprávky o psovi, čo chodí na tanec či na klavír. Až neskôr som zistila, že ten psík je bájny Laki, ktorého v meste každý pozná,“ opisuje autorka knižky. Idea napísať knihu, ktorá bude o psíkovi a zároveň akýmsi mestským sprievodcom pre deti, prišla však až neskôr. „Keď sme sa skamarátili s ilustrátorom Marcelom Mészárosom, pri jednom rozhovore sme zistili, že obaja si nesieme v hlave koncept knižky o psíkovi Lakim. Tak sme dali hlavy dokopy a vznikol koncept úplne nový, spoločný.“

Knižka je teda spoločným dielom Verony Hajdučíkovej ako autorky textu a Marcela Mészárosa, ktorý dal Lakimu kreslenú podobu. Ide o absolútne lokálny projekt, keďže kniha vyjde v štiavnickom vydavateľstve Altamika, bude mať ručne vyrábanú sieťotlačovú obálku a väzbu od miestnej knihárskej dielne Chytrô a tlačiť sa bude v neďalekej Krupine.

Sprievodca pre turistov aj miestnych

Lakiho mestečko obsahuje ilustrácie s prepracovanými detailmi historických stavieb a urbanistického prostredia. Dokáže veľa naučiť o histórii banského mesta nielen tých, ktorý sa do Štiavnice vyberú na výlet, ale aj miestnych.

Verona počas ôsmich rokov života v Banskej Štiavnici objavila mnoho zaujímavých zákutí, kam chodieva rada sama aj s deťmi. „Moje preferencie obľúbených miest sa menia s ročnými obdobiami. V zime je mesto pre mňa ako z knihy Hansa Christiana Andersena, tajomné a dosť tmavé, vtedy rada chodím nad mesto. Mám rada výhľad z tajchu Ottergrund, chodievam aj na Červenú studňu. V lete som rada v centre mesta a v botanickej záhrade, cítim sa tu ako na dovolenke. Na jeseň a na jar sa túlam najintenzívnejšie. Najobľúbenejšia trasa je z Klingera po vrstevnici cez Ottergrund, Červenú studňu a Vodárenskú naspäť do mesta,“ opisuje Verona.

Podľa Verony však nie je knižka iba pre deti a ich rodičov. „Vďaka nádherným ilustráciám a oku lahodiacej grafike Peti Sopouškovej sa kniha bude páčiť všetkým, ktorí majú radi pekné veci. Urbanistický prístup k ilustrácii zas osloví milovníkov architektúry. Pevne verím, že svojou formou priláka všetky objavovania a túlania chtivé duše bez rozdielu veku,“ hovorí autorka.

O tom, že knižka má svojich priaznivcov už teraz, svedčí aj úspešná crowdfundingová kampaň, vďaka ktorej kniha vyjde v náklade 500 kusov ešte pred Vianocami. Viac informácií o nej nájdete na Lakiho Facebooku.

O Verone Hajdučíkovej

Etnologičku a inštruktorku spevu a ľudového tanca zaujíma všetko, čo sa vzťahuje k tradičnej aj súčasnej kultúre. Fascinovaná je rôznymi formami scénického umenia a ako matku dvoch detí, skautku a umeleckú vedúcu detského folklórneho súboru Magdalénka ju to ťahá aj do detského sveta (nielen) literatúry. Je autorkou Lakiho príbehov. Stretnúť ju môžete v Modre , ale najmä v uličkách Banskej Štiavnice. Napríklad so svojimi deťmi, keď sú Lakimu na stope.