Obdobie festivalov a kultúrnych akcií sa letom nekončí. Aj jeseň patrí dňom a víkendom plným zábavy, zážitkov a hudby. Možno ani netušíte, že niektoré z nich dosahujú európske rozmery, priťahujú na Slovensko zahraničné mená a nesklamú ani náročného milovníka umenia. Tohtoročný jesenný festivalový program na Slovensku sa ani zďaleka nekončí pri vinobraní.

1. Divadelná Nitra

Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa tento rok uskutoční už po 26-krát. S témou Fundamentals rozprúdi diskusie o hodnotách, spravodlivosti, egoizme či extrémoch. Program ponúka v priebehu piatich dní rozmanitý mix sprievodných podujatí, od divadla, filmu, výtvarného umenia a dizajnu cez hudbu až po umenie vo verejnom priestore, vzdelávanie a dobrovoľníctvo.

Miesto: Nitra
Dátum: 22. 9. – 26. 9. 2017
Viac informácií: www.nitrafest.sk

2. Slnečný festival v Senci

V Senci si príde na svoje celá rodina. Čaká vás prehliadka bábkového aj pouličného divadla v zákutiach mesta pri Slnečných jazerách. Ak deti neobsedia pri predstaveniach, určite ich zabavia kreatívne dielne, street dance či zóna hier.

Miesto: Senec
Dátum: 8. 9. – 9. 9. 2017
Viac informácií: slnecnyfestival.sk

3. Festival divadiel strednej Európy – Košice

Začiatkom septembra zaplní mesto Košice kultúrou festival divadelného umenia, na ktorom sa predstavia hostia zo Slovenska, z Maďarska, Poľska, Česka či z Macedónska. V poradí 11. ročník zaujme aj sprievodnými podujatiami. Ak si budete chcieť oddýchnuť od predstavení, môžete si užiť ohňovú šou, výstavy, besedy, tanečné workshopy alebo aj exkluzívne raňajky so slovenským hercom Jurajom Kukurom.

Miesto: Košice
Dátum: 6. 9. – 9. 9. 2017
Viac informácií: kosicefest.eu

4. Festival svetla a tieňa – Banská Bystrica

Festival svetla a tieňa sa uskutoční v rámci Dní európskeho dedičstva, ktoré sa konajú každoročne v septembri v 49 štátoch Európy. Ulice Banskej Bystrice ožijú počas víkendu súčasným vizuálnym aj svetelným umením. Tanec, hudba, inštalácie či tematické diskusie.  Za dva dni si odnesiete naozaj bohatý audiovizuálny zážitok.

Miesto: Banská Bystrica
Dátum:  22. 9. – 23. 9. 2017
Viac informácií: svetlo-tien.sk

5. Jeseň v Starej tržnici – Bratislava

Umením a kultúrou nabitý program ponúka aj bratislavská Stará tržnica. Už v prvej polovici septembra sa tu uskutoční trojdňový festival Sashe v tržnici. Prinesie výrobky od remeselníkov, dizajnérov a handmade značiek z celého Slovenska. V septembri sú späť aj obľúbené Vegánske hody. K vegánskym špecialitám z domácej aj exotickej kuchyne patrí aj pestrý celodenný program, kuchárska show a skvelí dídžeji. Pestré víkendy v tržnici budú pokračovať jesenným vydaním Salónu piva, kde sa počas troch dní naučíte o pive priamo od výrobcov či distribútorov.

Miesto: Bratislava
Dátum: 13. 9. – 15. 9. 2017, 17. 9. 2017, 20. – 22. 9. 2017

6. Sám na javisku – Trenčín

To, čo odlišuje tento divadelný festival od iných porovnateľných slovenských, ale aj svetových podujatí, je koncepcia postavená výlučne na divadle jedného herca. Festival mieša široký záber typov predstavení, od klasických monodrám cez tanec, pohybové divadlo, pantomímu, bábkové a alternatívne divadlo až po v súčasnosti populárne one man show. Na pódiu v Trenčíne sa môžete tešiť na Milana Kňažku či Roba Rotha.

Miesto: Trenčín
Dátum: 14. 9. – 17. 9. 2017
Viac informácií: monodrama.sk

7. Dobrý trh – Bratislava

Čerstvá zelenina, slovenský dizajn a poctivé domáce produkty. Dobrý trh znamená ideálnu sobotu pre celú rodinu. Okrem toho sa v polovici septembra môžete tešiť v obľúbenom susedstve na Panenskej aj na workshopy, koncerty, program pre deti či užitočnú lekciu domáceho kompostovania.

Miesto: Bratislava
Dátum: 15. 9. 2017
Viac informácií: dobrytrh.sk

8. Bratislavské jazzové dni

Headlinermi 43. ročníka Bratislavských jazzových dní budú známe jazzové mená ako Cory Henry & The Funk Apostles, Blood, Sweat & Tears a Roy Hargrove. Hudbou nabité tri dni dajú priestor okrem známych mien aj mladým talentom, hudobníkom a kapelám hrajúcim nielen jazz, ale aj príbuzné žánre.

Miesto: Bratislava
Dátum: 20. 10. – 22. 10. 2017
Viac informácií: bjd.sk

9. NEXT 2017 – Bratislava

Festival Next prinesie do Bratislavy aj tento rok spojenie hudobných a audiovizuálnych projektov súčasnej svetovej scény. A4 aj ďalšie priestory naplní hudba siahajúca od akustických improvizácií a multimediálnych predstavení až po severskú melanchóliu.

Miesto: Bratislava
Dátum: 22. 9. – 25. 9. 2017
Viac informácií: nextfestival.sk

10. Festival kávy DRIP – Piešťany

Ak ste milovníkom kávy, vyberte sa koncom septembra do Piešťan. Kávový festival DRIP bude priestorovo rozdelený do troch častí. Okrem kvalitnej kávy si oddýchnete v relax zóne pri candy alebo wine baroch a kávové vedomosti si môžete vylepšiť na prednáškach, workshopoch a cuppingu.

Miesto: Piešťany
Dátum: 23. 9. 2017
Viac informácií: Facebook Drip Coffee Festival

11. Cinematik – Piešťany

Na piešťanskom Cinematiku si tento rok vyberiete z viac ako 100 filmov rozdelených do tematických sekcií. Výber pre festival každoročne zostavujú európski filmoví kritici a festivaloví dramaturgovia. Uvidíte očakávané premiéry aj najlepšie európske snímky. Okrem audiovizuálneho zážitku potešia návštevníkov počas víkendu aj koncerty a diskusie.

Miesto: Piešťany
Dátum: 12. 9. – 17. 9. 2017
Viac informácií: cinematik.sk

12. Dni zelá – Stupava

Pomaly je už pravidlom, že prvý októbrový víkend patrí kapuste. Festival Dni zelá už roky zachováva tradície spojené s pestovaním kapusty a prezentuje tvorbu okolitých remeselníkov. Na jednom z najväčších festivalov na Záhorí si aj tento rok môžete zasúťažiť vo varení kapusty a zabaviť sa pri sprievodných podujatiach.

Miesto: Stupava
Dátum: 29. 9. – 1. 10. 2017
Viac informácií: Facebook Dni zelá 2017

13. Biela noc v Košiciach a v Bratislave

Festival Biela noc sa uskutoční v Košiciach a v Bratislave už tretí raz. Ulice dvoch najväčších slovenských miest zaplavia v čase od 19.00 h do 2.00 h vizuálne atraktívne inštalácie. Organizátori sľubujú, že podujatie zaujme všetky vekové kategórie.

V bratislavskej Medickej záhrade a v košickej Kunsthalle uvidíte vesmírne úkazy. Priamo medzi zeleň a nad bazén bývalej plavárne sa znesie Mesiac – monumentálne dielo Luka Jerrama. Britský sochár sa špecializuje na veľkolepé umelecké práce obrovských rozmerov.

V diele Museum of Moon vytvoril vernú kópiu Mesiaca s priemerom sedem metrov. Tvoria ho detailné zábery mesačného povrchu v mierke približne 1 : 500 000. Svietiaci objekt vznášajúci sa nad hladinou bazéna je jedinečnou príležitosťou ocitnúť sa v blízkosti vesmírneho telesa. „Ak vás zaujímajú vedecké poznatky z vesmíru alebo máte radi romantiku mesačného svetla, Jerramovu inštaláciu by ste nemali vynechať,” hovorí Michaela Kučová z organizačného tímu Biela noc.

Po úspešnej premiére v roku 2015 prináša austrálska umelkyňa Amanda Parer na Slovensko dielo Fantastic Planet. Skupina piatich gigantických postáv bude počas Bielej noci objavovať našu „fantastickú planétu“. Stretnete ich na viacerých miestach v oboch mestách.

Spievajúca fontána v Košiciach sa počas Bielej noci premení na magickú krajinku – priestor s množstvom drobných svetelných bodov, ktorých mihotavá krása prinesie nový rozmer notoricky známemu miestu. Namiesto spevu bude počas tejto noci znieť literatúra, ktorá posilní čaro momentu. Akoby ste sa na chvíľu presunuli do celkom inej, priam rozprávkovej krajinky. „V Bratislave zas odporúčame prechádzku po nábreží – od Riverparku až po Most Apollo, nábrežná promenáda ponúkne celý zástup interaktívnych inštalácií,” odporúča organizátorka.

Miesto: Košice a Bratislava
Dátum: 30.9. (Košice), 7.10. (Bratislava)
Viac informácií: www.bielanoc.sk

14. Comics salón 2017 – Bratislava

September poteší aj milovníkov hier a komiksov. V poradí 9. ročník medzinárodného festivalu Comics salón ponúka tri dni plné výstav komiksov a výtvarných diel, diskusií o japonskej kultúre, turnajov, workshopov či stretnutí so spisovateľmi. Šikovnejší si môžu v rámci festivalu zasúťažiť v karaoke, kreslení a zahrať si rôzne hry.

Miesto: Bratislava
Dátum: 15. – 17.9. 2017
Viac informácií: comics-salon.sk

15. Konvergencie – Bratislava

V rámci festivalu komornej hudby zaznejú v Bratislave diela klasikov, medzižánrové presahy, ale aj filmové projekcie, hovorené slovo či detský koncert. Okrem domácej špičky, ako je Milan Lasica alebo Peter Lipa, prijali pozvanie aj svetoznámi umelci. Špeciálny bude aj koncert pre zosnulého Mariána Vargu, ktorý bol jednou z najvýraznejších osobností slovenského hudobného umenia.

Miesto: Bratislava
Dátum: 18.9. – 25.9. 2017
Viac informácií: konvergencie.sk

16. Festival ochotníci – Bratislava

To najlepšie z ochotníckych divadiel z celého Slovenska sa aj tento rok predstaví v priestore A4 v Bratislave. V programe zaujmú inscenácie, ktoré sa v súťažnom systéme prehliadok dostali na krajské či celoštátne súťaže, alebo na vrcholnú prehliadku Scénická žatva.

Miesto: Bratislava
Dátum: 15. – 17.9. 2017
Viac informácií: Facebook Festival ochotníci