Každý z nás by najradšej chodil k zubárovi iba na každoročnú desaťminútovú preventívnu prehliadku. Otázka však je, či pre to robíme dostatočne veľa. Ak si chcete byť istí, že či sa o svoju ústnu dutinu dobre staráte, čítajte ďalej.

Ako často si treba umývať zuby?

Vedecké štúdie tvrdia, že zubný povlak stačí odstrániť raz za 24 hodín, ideálne pred spaním. Dentálni profesionáli z CURAPROXu však vedia, že nie každý sa k čisteniu zubov stavia poctivo, a odporúčajú ich čistiť aspoň dvakrát denne. Cez deň zotrite povlak niekoľkými krúživými pohybmi a večer venujte čisteniu zubov niekoľko poctivých minút.

A prečo je ideálne čistenie zubov večer? Cez deň sú ústa v pohybe a tvorba slín pomáha priebežnému odstraňovaniu povlaku. V noci sú však ústa zatvorené a v prostredí s minimom slín sa rozširuje povlak a množia sa baktérie.

Odborníci odporúčajú, aby sa zuby nečistili ihneď po konzumácii jedla alebo kyslých nápojov. Medzi jedením a čistením zubov by mal byť aspoň polhodinový odstup.

Stačia na umývanie zubov tri minúty?

Povedzme, že tri minúty môžu predstavovať čas, za ktorý si dôkladne umyjete všetky zuby. Ide však práve o tú dôkladnosť. Nefixujte sa na čas strávený s kefkou v ústach, ale na to, aby ste každým jej pohybom odviedli kvalitnú robotu. Zuby sú čisté vtedy, keď si ich oblížete jazykom a sú hladké. Ak si nie ste celkom istí, na dočistenie v ťažšie dostupných miestach vám pomôže jednozväzková kefka, ktorou si zuby dočistíte bez pasty a vody.

Je lepšia tvrdá alebo mäkká kefka?

Mnohí si myslia, že zubný povlak treba zo zuba razantne obrúsiť, a preto treba zatlačiť na zubnú kefku s tvrdými vláknami. Skúste si však prejsť nechtom po zube a zistíte, že povlak, čiže mäkká biela hmota, vám ostane na prste. Mnoho ľudí má citlivé ďasná a vtedy je tvrdá kefka to posledné, čo zuby potrebujú. Tvrdé vlákna postupne odhaľujú krčky zubov a to im predsa nechcete spraviť. Ideálne je spojenie vysokého počtu mäkkých vlákien a správnej techniky čistenia zubov. Správnu techniku vám pomôže docieliť toto video.

Umyjem si zuby lepšie, keď si dám veľa pasty a bude to poriadne peniť?

Dobrá zubná pasta by mala peniť málo. Veľká časť zubných pást obsahuje agresívne penidlo sodium lauryl sulfát. Táto látka vysušuje sliznicu a zvyšuje riziko vzniku áft. Pri veľmi penivej paste si zväčša zuby neumyjeme dôkladne, lebo s ústami plnými peny máme pocit, že zuby sú vyčistené, aj keď sme ich ešte poriadne nevyčistili.

Ďalším problémom sú reklamy, kde si herci na kefku vytlačia toľko zubnej pasty, koľko kefka unesie. Na kefku sa nanáša množstvo zubnej pasty vo veľkosti hráška.

Na čo je medzizubná kefka? Nestačí zubná niť?

Ak používate zubnú niť príliš neohrabane, vláknom si môžete zarezať do ďasna. Následkom je okrem bolesti aj to, že v ďasne sa môže ľahšie rozšíriť infekcia, keďže baktérie sa vedia na rozrezanom mieste lepšie uchytiť.

Dlhé vlákna medzizubných kefiek dosiahnu do všetkých kritických miest a medzier medzi zubami a vyčistia ich šetrne aj bez zranenia. Ak sa používajú správne, sú skvelou prevenciou proti zápalu ďasien, parodontitíde, zubnému kazu v medzizubných priestoroch a zápachu z úst.

Medzizubné kefky CURAPROX sú veľmi jemné a používajú sa veľmi jednoducho: raz dnu, raz von. Hotovo!

Pri umývaní zubov mi krvácajú ďasná. Je to normálne alebo mám nejaký problém?

Zdravé ďasná nekrvácajú. Sú svetloružové, pevné a majú vlnitý profil. Zapálené ďasná sú tmavočervené, jemné a citlivé. Ľahko krvácajú a nepríjemne zapáchajú. Bez ohľadu na to, či sa krvácanie objaví pri čistení zubov, jedení jablka alebo u zubára, ide o varovný signál poukazujúci na zápal ďasien (gingivitídu) alebo zápal parodontu (parodontitídu). V najhoršom prípade môže dôjsť až k strate zubov.

Hlavnou príčinou zápalu sprevádzaného krvácaním ďasien je nedostatočná dentálna hygiena alebo fajčenie, diabetes či dlhodobé dýchanie cez ústa. Na zuboch, ktoré sú nedostatočne čistené alebo nie sú čistené vôbec, sa hromadí bakteriálny povlak.

Baktérie v povlaku vylučujú škodlivé endotoxíny, ktoré vyvolávajú imunitnú reakciu. Tá má za následok zápaly, ktoré aj napriek tomu, že sú baktérie zničené, vedú k ustupovaniu ďasien. Ak sa infekcia nelieči a pretrváva, napáda parodont (závesný aparát) a nakoniec aj samotnú čeľusť.


Pri prvom použití medzizubnej kefky sa často objaví krv. Nebojte sa – vo väčšine prípadov to neznamená, že ste si medzizubkou poranili ďasno. Krv je dôsledkom zápalu ďasien, ktorý má takmer každý, kto doteraz nepoužíval medzizubnú kefku. Už približne po týždni pravidelného čistenia medzizubných priestorov však zápal (a s ním aj krvácanie) ustúpi.

Čo robí vlastne dentálny hygienik? Nie je to len zbytočný rozmar? Nestačí mi iba pravidelná návšteva zubára?

Zatiaľ čo zubár väčšinou opravuje zuby a lieči konkrétne ťažkosti, dentálni hygienici nám pomáhajú predísť týmto nepríjemnostiam. Dentálny hygienik nám vysvetlí a ukáže, ako si čistiť zuby, naučí nás správnu techniku pri používaní zubnej nite či medzizubnej kefky. Odstraňuje zubný kameň, profesionálne čistí medzizubné priestory, leští povrch zubov a bieli zuby.

Ak potrebujeme ísť na ošetrenie k zubárovi, dentálni hygienici nás na to pripravia – odstránia zubný povlak a kameň a vyčistia priestory medzi zubami. Zubár má potom vytvorené lepšie podmienky na vykonanie samotného zákroku.