Dvojnásobne dobrý pocit. Čím ďalej, tým viac dizajnérov a značiek si uvedomuje potrebu nielen tešiť svojich zákazníkov peknými a kvalitnými vecami, ale urobiť niečo aj pre tých, ktorí to majú v živote trochu ťažšie. Prinášame vám zoznam krásnych dizajnových vecičiek od lokálnych výrobcov, ktorých kúpou podporíte zmysluplné projekty a aj ľudí, ktorí pomoc určite ocenia.

Oblečenie, ktoré pomáha prírode aj týraným ženám

Nosene je štýlový second hand plný pekných nosených vecí, ktoré sú však hygienicky čisté a vylepšené do takej miery, aby sa v nich každá žena cítila štýlovo a výnimočne. Momentálne fungujú Nosene obchodíky v Bratislave a Banskej Bystrici. Slovenská značka recykluje oblečenie, ponúka ho za prijateľné ceny, a tým motivuje bojovať proti rýchlej móde, ktorá často nie je priateľská k prírode ani ľuďom, ktorí oblečenie šijú.

Nosene navyše pomáha organizáciám pre týrané ženy. Príbeh Nosene je úzko spojený s centrom MYMamy o. z., ktoré poskytuje krízové poradenstvo ženám, obetiam násilia v párových vzťahoch a ich deťom. Prevádzkuje tiež bezpečný ženský dom a zariadenie núdzového bývania. Kúpou oblečenia v Nosene môžete toto centrum podporiť aj vy. Na visačke každého kúska v Nosene je uvedená suma, ktorá putuje centru.

Vak na hračky, ktorého kúpou pomôžete kambodžským deťom

Juicy Monsters je slovenská značka, ktorú založili rodičia troch detí Marína a Peter. Ponúka veselé a funkčné vaky na hračky, ktoré sa dajú využiť aj ako batohy na cesty. Všetky vaky sú vyrábané na Slovensku v spolupráci s lokálnymi dizajnérmi. Špeciálny je hračkovak CAMBODIA, ktorý navrhla dizajnérka Veronika Fodorová. Jeho potlač obsahuje motívy, ktoré nakreslili deti z detského domova v Kambodži.

Okrem toho, že pomáha vašim deťom mať hračky upratané, jeho kúpou prispievate deťom v Kambodži. Prostredníctvom charitatívnej organizácie MAGNA poputuje jedno euro z každého predaného hračkovaku kambodžským deťom bojujúcim s vírusom HIV či ochorením AIDS.

Dizajnové koše, ktoré naučia triediť odpad vás aj deti v školách

Medzi značky, ktoré podporujú dôležité veci, patrí aj CURAPROX Slovensko. Hoci ich hlavnou témou je zlepšenie ústneho zdravia ľudí a edukácia odborníkov aj verejnosti o správnej starostlivosti, ľahostajné im nie je ani zdravie planéty. V spolupráci so slovenským dizajnérskym štúdiom ALLT vytvorili koše na triedenie odpadu, ktoré sú vyrobené z materiálu získaného recyklovaním zubných kefiek. Cieľom je zásobiť nimi školy po celom Slovensku a učiť deti odpad separovať. Ak si kúpite sadu košov, zároveň pomôžete rovnaké koše dostať aj do školy.

Ponožky, ktorými prispievate na boj proti rakovine

Fusakle sú veselé a pohodlné ponožky pre malých aj veľkých navrhnuté a vyrobené na Slovensku. Okrem ponožiek či podkolienok so slovenskými, prírodnými a inými zaujímavými motívmi sú v ponuke aj žlté a modré narcisové ponožky, ktoré vznikli v spolupráci s Ligou proti rakovine. Ich kúpou podporíte fungovanie organizácie, ktorá svojimi početnými aktivitami pomáha ľuďom trpiacim týmto ťažkým ochorením a ich blízkym.

Grafiky, ktorými podporíte nielen slovenských dizajnérov, ale aj pamiatky

Čierne diery je združenie, ktoré mapuje a popularizuje priemyselné dedičstvo na Slovensku, ako aj zabudnuté miesta, ktoré majú zaujímavý kultúrny presah. Okrem toho, že prinášajú príbehy a fotografie zabudnutých klenotov a zdôrazňujú potrebu ich zachovania, pravidelne tvoria aj limitované edície autorských grafík, máp či tričiek, ktorých kúpou podporujete nielen prácu šikovných ľudí, ale aj činnosť združenia a pamiatky.

Grafiku piešťanského hotela Slovan od Alice Kucharovič, bratislavských bytoviek od Daniely Olejníkovej, budovy trnavského ROH od Simony Čechovej a mnoho ďalších vydarených diel kúpite priamo cez združenie alebo na rôznych trhoch a podujatiach po celom Slovensku.

View this post on Instagram

NOVÁ DOBA NA GRAFIKE 🌳 Patrí medzi najkrajšie bytovky v Bratislave. Novú dobu teraz zvečnila ilustrátorka Daniela Olejníková na našej grafike a vyšlo to naozaj nádherne. 😮 Ale pozor, predošlú grafiku sme vypredali za 1 hodinu a mnohí ľudia sa ani nestihli pripojiť na internet. Teraz dávame časovú výhodu pripraviť sa. Grafiku prinesieme v sobotu 21. apríla do nášho stánku na Dobrom trhu na Jakubovom námestí. Počet kusov je ako vždy limitovaný. Keď sa na trhu vypredá, dotlač už nebude. Rezervácie vopred neberieme. Ak náhodou nemôžete prísť na Dobrý trh, skúste poprosiť kamarátov, možno pomôžu. 🙃 Grafikou Novej doby pokračujeme v sérii obytných kolónií. Dielo architektov Fridricha Weinwurma a Ignáca Vécseia z roku 1932 má nielen estetické kvality, ale hlavne sociálny rozmer – pracujúcim ľuďom prinieslo lepšiu kvalitu bývania. Dodnes je to vraj skvelé miesto na život. Risomat vytlačil grafiku so zaujímavými rastrami a prekrytím sójových farieb. Všimnite si napríklad farby v oknách. Nie vždy sa tlačiareň trafila presne, ale práve to na nej máme radi. 💯 Všetok náš zisk z grafík vždy venujeme na pomoc technickým pamiatkam. Vidíme sa v sobotu na Dobrom trhu, kde prinesieme aj ďalšie nové fajnovosti. #risomat #ciernediery #danielaolejnikova #novadoba #weinwurm #bratislava #risograph #risography #risoprint #artwork #architecture #slovensko #slovakia

A post shared by Čierne diery (@ciernediery) on

Skutočný darček pre ľudí, ktorí pomoc skutočne potrebujú

Pred Vianocami prišla mimovládna nezisková organizácia Človek v ohrození s charitatívnym e-shopom Skutočný darček. Prostredníctvom e-shopu môžete kúpiť napríklad kozu, kuriatka, záchod, doučovanie či školské pomôcky pre deti a rodiny na Slovensku a v rozvojových krajinách. Okrem toho, že pomôžete tým, ktorí to potrebujú, dostanete aj darčekový certifikát, cez ktorý môžete posunúť dobrý pocit ďalej.