Pekné a užitočné. Kúpou dizajnových vecí od týchto 5 značiek podporíte tých, ktorí to potrebujú

4. júla 2018
Autor: Viktória Mirvajová
Foto: archív značiek

Dvojnásobne dobrý pocit. Čím ďalej, tým viac dizajnérov a značiek si uvedomuje potrebu nielen tešiť svojich zákazníkov peknými a kvalitnými vecami, ale urobiť niečo aj pre tých, ktorí to majú v živote trochu ťažšie. Prinášame vám zoznam krásnych dizajnových vecičiek od lokálnych výrobcov, ktorých kúpou podporíte zmysluplné projekty a aj ľudí, ktorí pomoc určite ocenia.

Oblečenie, ktoré pomáha prírode aj týraným ženám

Nosene je štýlový second hand plný pekných nosených vecí, ktoré sú však hygienicky čisté a vylepšené do takej miery, aby sa v nich každá žena cítila štýlovo a výnimočne. Momentálne fungujú Nosene obchodíky v Bratislave a Banskej Bystrici. Slovenská značka recykluje oblečenie, ponúka ho za prijateľné ceny, a tým motivuje bojovať proti rýchlej móde, ktorá často nie je priateľská k prírode ani ľuďom, ktorí oblečenie šijú.

Nosene navyše pomáha organizáciám pre týrané ženy. Príbeh Nosene je úzko spojený s centrom MYMamy o. z., ktoré poskytuje krízové poradenstvo ženám, obetiam násilia v párových vzťahoch a ich deťom. Prevádzkuje tiež bezpečný ženský dom a zariadenie núdzového bývania. Kúpou oblečenia v Nosene môžete toto centrum podporiť aj vy. Na visačke každého kúska v Nosene je uvedená suma, ktorá putuje centru.

Vak na hračky, ktorého kúpou pomôžete kambodžským deťom

Juicy Monsters je slovenská značka, ktorú založili rodičia troch detí Marína a Peter. Ponúka veselé a funkčné vaky na hračky, ktoré sa dajú využiť aj ako batohy na cesty. Všetky vaky sú vyrábané na Slovensku v spolupráci s lokálnymi dizajnérmi. Špeciálny je hračkovak CAMBODIA, ktorý navrhla dizajnérka Veronika Fodorová. Jeho potlač obsahuje motívy, ktoré nakreslili deti z detského domova v Kambodži.

Okrem toho, že pomáha vašim deťom mať hračky upratané, jeho kúpou prispievate deťom v Kambodži. Prostredníctvom charitatívnej organizácie MAGNA poputuje jedno euro z každého predaného hračkovaku kambodžským deťom bojujúcim s vírusom HIV či ochorením AIDS.

Dizajnové koše, ktoré naučia triediť odpad vás aj deti v školách

Medzi značky, ktoré podporujú dôležité veci, patrí aj CURAPROX Slovensko. Hoci ich hlavnou témou je zlepšenie ústneho zdravia ľudí a edukácia odborníkov aj verejnosti o správnej starostlivosti, ľahostajné im nie je ani zdravie planéty. V spolupráci so slovenským dizajnérskym štúdiom ALLT vytvorili koše na triedenie odpadu, ktoré sú vyrobené z materiálu získaného recyklovaním zubných kefiek. Cieľom je zásobiť nimi školy po celom Slovensku a učiť deti odpad separovať. Ak si kúpite sadu košov, zároveň pomôžete rovnaké koše dostať aj do školy.

Ponožky, ktorými prispievate na boj proti rakovine

Fusakle sú veselé a pohodlné ponožky pre malých aj veľkých navrhnuté a vyrobené na Slovensku. Okrem ponožiek či podkolienok so slovenskými, prírodnými a inými zaujímavými motívmi sú v ponuke aj žlté a modré narcisové ponožky, ktoré vznikli v spolupráci s Ligou proti rakovine. Ich kúpou podporíte fungovanie organizácie, ktorá svojimi početnými aktivitami pomáha ľuďom trpiacim týmto ťažkým ochorením a ich blízkym.

Grafiky, ktorými podporíte nielen slovenských dizajnérov, ale aj pamiatky

Čierne diery je združenie, ktoré mapuje a popularizuje priemyselné dedičstvo na Slovensku, ako aj zabudnuté miesta, ktoré majú zaujímavý kultúrny presah. Okrem toho, že prinášajú príbehy a fotografie zabudnutých klenotov a zdôrazňujú potrebu ich zachovania, pravidelne tvoria aj limitované edície autorských grafík, máp či tričiek, ktorých kúpou podporujete nielen prácu šikovných ľudí, ale aj činnosť združenia a pamiatky.

Grafiku piešťanského hotela Slovan od Alice Kucharovič, bratislavských bytoviek od Daniely Olejníkovej, budovy trnavského ROH od Simony Čechovej a mnoho ďalších vydarených diel kúpite priamo cez združenie alebo na rôznych trhoch a podujatiach po celom Slovensku.

Skutočný darček pre ľudí, ktorí pomoc skutočne potrebujú

Pred Vianocami prišla mimovládna nezisková organizácia Človek v ohrození s charitatívnym e-shopom Skutočný darček. Prostredníctvom e-shopu môžete kúpiť napríklad kozu, kuriatka, záchod, doučovanie či školské pomôcky pre deti a rodiny na Slovensku a v rozvojových krajinách. Okrem toho, že pomôžete tým, ktorí to potrebujú, dostanete aj darčekový certifikát, cez ktorý môžete posunúť dobrý pocit ďalej.

Radi prispôsobíme obsah a vizualizáciu webovej stránky a reklám, ako aj poskytovanie funkcií sociálnych médií, aby sme vám poskytli lepší zážitok z používania webovej stránky. Umožní nám to analýza návštevnosti a aktivít na webovej stránke, k čomu potrebujeme používať vaše online identifikátory (cookies, IP adresy).