Politika je sférou, v ktorej dlhodobo dominujú muži. Chceli sme vedieť, ako tento fenomén vníma verejnosť. Štyria ľudia z rôznych oblastí nám prezradili, či ženské kandidátky dostávajú vo voľbách ich hlasy a prečo je podľa nich v politike stále málo žien.

Michal Hvorecký, spisovateľ

„Ženským kandidátkam dávam hlasy a robím to rád. Ale kandiduje ich naďalej primálo. Celkovo potrebujeme v politike viac nových, čestných a hodnotovo orientovaných mladých ľudí. Podporujem ženy, keď sa rozhodnú ísť do verejného života a pokúšajú sa o zmenu. Žiaľ, prevláda u nás názor, že majú menšie šance.“

„Žien potrebujeme v politike oveľa viac. Zoberte si protesty Za slušné Slovensko. Všade sa písalo o organizátoroch, ale v skutočnosti to boli najmä organizátorky. Mladé ženy, mnohé z nich mamy s bábätkami či maloletými deťmi. Odviedli obrovskú robotu. Hlavne ich zásluhou aj masové zhromaždenia prebehli pokojne, dôstojne a obsahovo zmysluplne v mestách aj mestečkách po celej republike. Mnohé čelili drsnému hejtovaniu, hrozbám, zastrašovaniu. Ale nebáli sa, pokračovali, diskutovali, roznášali letáky, zháňali aparatúru a písali prejavy… Aj takmer všetky ženy novembra 1989 sa z historickej pamäti potichu vytratili. V Pellegriniho vláde je však rekordných päť ministeriek, čo je tretina, tento trend by mal pokračovať.“

Katarína Jurkovičová, školiteľka v medzinárodnej firme

„Ak je ženská kandidátka, určite ju rada podporím. Som presvedčená, že mix žien a mužov vytvára rovnováhu vlastností aj schopností.

Žiaľ, v politike stále nie je dostatok žien. Nie je to tak dávno, čo ženy nemohli voliť, a ešte stále veľmi silno cítime pozostatky patriarchátu. Len pred pár dňami som čítala zaujímavú myšlienku známeho filozofa, podľa ktorej by ženy mali voliť zástupkyne žien a muži zástupcov mužov. Celkom ma tento postoj zaujal.“

Boba Markovič Baluchová, rozvojová novinárka a pedagogička

„Žien je v slovenskej politike stále málo a nemajú vytvorené dostatočné podmienky na to, aby sa dokázali venovať politike, svojim záujmom a zároveň rodine.

V každých voľbách najprv na kandidátke hľadám ženy, ktorým by som mohla dať svoj hlas. Nie zo solidarity, skôr z vďaky, že nás reprezentujú. V parlamentných voľbách to bola Lucia Žitňanská, vo voľbách do europarlamentu Jana Žitňanská, v prezidentských voľbách Iveta Radičová a onedlho to bude Zuzana Čaputová.

Najťažšie je veriť ženám vo vysokej politike, lebo súčasné ministerky (školstva a vnútra) ma nepresviedčajú o tom, že sa rozhodujú slobodne. Na jednom rodovom tréningu som dostala radu – nikdy nekopať verejne do ženy političky bez toho, aby sme poznali všetky príčiny a súvislosti. Tak sa toho držím a nielen v politike.

Väčšinu roka žijem s rodinou na Novom Zélande, kde je v politike dostatok žien. Momentálne je na čele vlády už historicky tretia ženská premiérka – 38-ročná Jacinda Ardernová, ktorá počas svojej funkcie porodila dcéru Neve a strávila šesť týždňov na materskej. Pracovné aktivity a putá mám však na Slovensku, preto sa snažím na voľbách doma zúčastňovať. Poslankyňa Simona Petrík upozornila, že napríklad dojčenie alebo prítomnosť dieťaťa na pôde parlamentu nie je dovolené. V treťom tisícročí v demokratickej európskej krajine mi to príde ako trest a diskriminácia. Potom sa nečudujem ženám, že sa radšej rozhodnú neísť do politiky, keď sú postavené pred dilemu: rodina alebo kariéra.“

„Budem sa tešiť, keď budú v nových stranách a hnutiach pribúdať kvalifikované ženy bez škandálov a s vhodnou expertízou, ktoré by som bez mihnutia oka krúžkovala. Z mimovládneho sektora ich na politickú dráhu nastúpilo nedávno hneď niekoľko.“

Monika Kapráliková, kulturologička

„Ženám dávam hlas vo voľbách rada, nie však pre gendrové preferencie, ale preto, že si ma získali svojím programom, víziou a odbornosťou.

Ak zoberieme do úvahy pomery na Slovensku, v našom politickom i verejnom živote sú ženy zastúpené nedostatočne. Stačí, ak sa pozrieme na demografické údaje. Účasť žien v politike by mala reflektovať alebo sa aspoň priblížiť ich zastúpeniu v populácii. Tým nemám priamo na mysli kvóty, ktoré, až na pár výnimiek, sú skôr kontraproduktívne, ale vytvorenie prostredia a podmienok uľahčujúcich vstup žien do verejného života. Jednoducho dokážu poskytnúť iný uhol pohľadu a perspektívu do verejnej diskusie.”

Aký je váš názor na ženy v politike? Vyjadrite sa v diskusii na Facebooku Apríl magazínu pod týmto článkom.