Na farbu zubov vplýva genetika, každodenné čistenie aj životospráva a zlozvyky. Žiarivý úsmev môžeme docieliť viacerými spôsobmi a jednou z bezpečných alternatív je bielenie zubov pod dohľadom odborníka. Dentálna hygienička Renáta Izakovičová vysvetľuje spôsoby, akými sa zuby bielia, a zároveň možnosti, ako si belosť zubov udržať dlhodobo.

V článku sa dozviete:

  • prečo zuby žltnú,
  • pre koho je bielenie zubov vhodné,
  • ako farbu zubov ovplyvňuje zubný kameň,
  • aké techniky bielenia sú účinné a neškodia,
  • aký vplyv má na zuby bieliaca pasta,
  • ako si udržať žiarivú farbu zubov.

Na farbu zubov vplýva aj genetika

Žiarivá biela farba zubov je želaním mnohých ľudí, našej pôvodnej farbe skloviny sa však približuje len zriedka. Farbu zubov máme do veľkej miery danú geneticky. „Existuje široká škála pôvodnej farby zubov. Niekto má zuby viac do žlta, niekto ich má krásne biele, niekto viac do siva. Základom je vrodená farba zubnej skloviny,“ hovorí dentálna hygienička Renáta Izakovičová.

Pôvodná farba skloviny je len jedným z faktorov, ktoré vplývajú na to, ako naše zuby vyzerajú. Farbu zubov najviac ovplyvňujú pigmenty a zubný kameň, ktorý sa na zuboch pri nedostatočnom čistení usádza.

„Ak zubný povlak, mäkkú bielu hmotu, každý večer odstránime, zuby budeme mať pekné biele a nezažltnú nám. Ak sa však o zuby nevieme starať, tak nám na nich ostávajú zvyšky povlaku, ktorý sa postupne zafarbí pigmentmi z jedla alebo fajčenia. Navyše sa na zuboch začne usádzať zubný kameň, teda zubný povlak, ktorý bol na začiatku mäkký, no zanedbaním čistenia mineralizoval a zmenil sa na kameň,“ vysvetľuje dentálna hygienička.

Profesionálne čistenie je bezpečné a trvácne

Bielenie zubov môžeme vyjadriť dvoma anglickými termínmi – dental whitening a dental bleaching. „Dental whitening je čistenie zubov, v rámci ktorého odborník vyčistí nánosy, ktoré sa na zuboch usadili z vonkajšieho prostredia – zuby tak vyčistí do našej základnej farby,“ vysvetľuje odborníčka.

„Človek by mal bielenie zubov zveriť odborníkovi. Ten presne vie, aký produkt používa, či je produkt testovaný, akú má koncentráciu a ako dlho.“

Kým technikou whitening dosiahnete svoju pôvodnú farbu zubnej skloviny, technika bleaching ovplyvňuje farbu zubov chemickými prostriedkami. „Najčastejší a najviac overený je peroxid, ktorý na základe oxidačnej reakcie vytiahne zo skloviny pigmenty, čím sa sklovina zmení na belšiu,“ hovorí dentálna hygienička.

Moderným spôsobom je bielenie gélom. „Odborník nám buď aplikuje peroxidový prípravok v ambulancii, alebo nás naučí, ako si ho aplikovať doma. V domácom prostredí sa používajú bieliace nosiče na zuby, do ktorých sa nanesie gél. Časté je aj kombinované bielenie, keď sa zuby bielia prostredníctvom nosičov dva týždne doma a odborník následne vykoná ambulantné bielenie. Pri tejto metóde si môžete udržať biely odtieň aj niekoľko rokov, ale asi raz za dva mesiace je potrebné aplikovať na pár hodín bieliace nosiče s gélom,“ Niektoré systémy ambulantného bielenia používajú na urýchlenie účinku bieliaceho gélu lampy s modrým svetlom, vysvetľuje Renáta Izakovičová.

Peroxid sa používa pri bielení zubov najčastejšie, aplikovať by ho mal vždy iba dentálny hygienik alebo zubný lekár. „Človek by mal bielenie zubov zveriť odborníkovi. Ten presne vie, aký produkt používa, či je produkt testovaný, akú má koncentráciu a ako dlho má pôsobiť. Zároveň vás naučí všetko, čo by ste mali dodržiavať, aby ste si zuby udržali biele. V rukách odborníka je bielenie zubov bezpečné a môže mať pekné a dlhodobé výsledky,“ radí.

Na trhu sú v súčasnosti dostupné rôzne prípravky určené na bielenie zubov, vykonávané či už v domácom, alebo ambulantnom prostredí. Okrem tradičného peroxidu obsahujú aj iné zložky, napriklad kyselinu citronovú či sódu bikarbónu. „ Ich bieliaci efekt môže byť založený na tom, že vytiahnu zo zubov vodu.  Dalo by sa to prirovnať k piesku, ktorý keď je mokrý, tak je tmavý. Len čo vyschne, je bledší. Naša sklovina funguje podobne. Keď gély vytiahnu zo zubov vodu, zuby sa zdajú veľmi biele. Postupne sa zo slín začnú zuby hydratovať a vracajú sa do pôvodnej farby,“ hovorí dentálna hygienička.

„Pred bielením si dajte zuby skontrolovať. Keď sa rozhodnete pre bielenie, mali by ste mať zuby zdravé a čisté.“

Domáce recepty môžu poškodiť sklovinu

Ak s bielením nemáte skúsenosti, vyhnite sa domácim receptom, môžu vám uškodiť. „Populárne sú videá, ktoré ukazujú, ako vybieliť zuby doma, napríklad jablčným octom alebo kyselinou citrónovou. Je to veľmi nebezpečné, pretože veľa odporúčaných produktov, ktoré máme bežne v kuchyni, je kyslých alebo veľmi abrazívnych, čím si sklovinu poškodíme. Zloženie skloviny môžeme prirovnať k vaječnej škrupinke. Keď škrupinu namočíme do octu, ktorý je kyslý, čo z nej ostane? Ostane úplne mäkká,“ vysvetľuje odborníčka.

Zuby treba na bielenie pripraviť

Dentálna hygienička upozorňuje, že bielenie má zmysel, len ak sú zuby zdravé a čisté. „Pred bielením si dajte zuby skontrolovať. Keď sa rozhodnete pre bielenie, mali by ste mať zuby zdravé a čisté. Ak sú na zuboch nánosy zubného kameňa a pigmentov, máte parodontitídu alebo kazy, bielenie účinné nebude alebo dokonca bude bolieť. Keď má človek zapálené ďasná, ktoré sú výrazné začervenané až fialové, biele zuby mu úsmev nevylepšia,“ vysvetľuje.

Existuje skupina ľudí, ktorým dentálna hygienička bielenie neodporúča: „Bieliť zuby by si nemali tehotné ženy, pretože hrozí prehltnutie peroxidu.

Bielenie nie je vhodné ani pre ľudí, ktorí majú korunky alebo veľa výplní na predných zuboch. Vybieli sa len sklovina, ktorá je pôvodná, a zuby sa zdajú po bielení dvojfarebné. V tomto prípade si skonzultujte bielenie zubov so svojím zubným lekárom, ktorý vám navrhne najlepší postup. Ak máte parodontitídu, bielenie zubov odporúčam až vtedy, keď si ju vyliečite.“

Dôležité je spomenúť, že na Slovensku legislatíva dovoľuje bieliť zuby až ľuďom od 18 rokov.

Zubná pasta môže pomôcť, zubný kameň však neodstráni

Žiarivý úsmev sľubujú aj bieliace pasty. Väčšina pást, ktoré sú určené na domáce používanie, pôsobí na princípe abrazivity. To znamená, že obsahujú určitú drsnú zložku, ktorá sa po zuboch pri čistení šúcha a snaží sa z nich odstrániť pigmenty.

„Abrazívne pasty nám vyčistia zuby do pôvodnej farby skloviny. Ich účinok však záleží na tom, aký silný je na zuboch pigment alebo povlak. Ak tam už zubný kameň je, žiadna bieliaca pasta ho neodstráni. Rovnako neodstráni ani pigmenty od fajčenia,“ vysvetľuje dentálna hygienička.

„Aktívne uhlie pomáha na seba viazať pigmenty, a tak sa neusadia do skloviny. Musíme si však zuby čistiť naozaj dôkladne.“

Dlhodobé používanie abrazívnej zubnej pasty nie je vhodné ani pre sklovinu, ani pre zdravie zubných krčkov „Ak dlhodobo používame pastu, ktorá je drsná, môže to spôsobiť citlivosť krčkov,“ dodáva.

Pasta s uhlím a hydroxyapatitom udrží zuby biele

Farbu zubov môžu do istej miery ovplyvniť zubné pasty, ktoré obsahujú aktívne uhlie alebo látku hydroxyapatit. „Pasty s aktívnym uhlím nám môžu pomôcť, ak máme zuby čisté. Napríklad keď nám dentálna hygienička krásne vyčistí zuby a my si to chceme udržať, táto pasta to dokáže. Aktívne uhlie pomáha na seba viazať pigmenty, a tak sa neusadia do skloviny. Musíme si však zuby čistiť naozaj dôkladne,“ vysvetľuje.

Zubné pasty s hydroxyapatitom tiež udržiavajú pôvodnú farbu skloviny. Hydroxyapatit sa usadí do skloviny a vyhladí ju. Keď je sklovina hladká, úplne inak sa od nej odráža svetlo a zuby sa zdajú belšie. A navyše na vyhladenej sklovine sa omnoho ťažšie usádza pigment než na pórovitom drsnom povrchu,“ dodáva dentálna hygienička.

O Renáte Izakovičovej

Pochádza zo Starej Turej. Záujem o prevenciu a zdravie zubov sa u nej naplno rozvinul v ambulancii zubnej lekárky Aleny Paškovej, kde začínala ako ortodontická asistentka. Vyštudovala dentálnu hygienu na Prešovskej univerzite v Prešove. Správnu techniku čistenia zubov odovzdáva ďalej aj ako iTOP inštruktorka. Ako dentálna hygienička pôsobí šesť rokov na zubnej klinike Somadent v Starej Turej.