Pri predstave političky, manažérky či inej profesijne úspešnej ženy si ešte stále väčšina vybaví ženu, ktorá uprednostnila kariéru pred rodinou. Venovať sa rodine, byť mamou dvoch dcér a ako advokátka riešiť zložité kauzy, je síce náročné, no pre Zuzanu Čaputovú prirodzené. Kandidátka na prezidentku nám vysvetlila, čo si myslí o ženách v politike, povedala o svojej advokátskej praxi aj témach, ku ktorým najviac inklinuje.

Možno sa zdá, že život Zuzany Čaputovej sa radikálne zmenil, keď v máji oznámila svoju kandidatúru na prezidentku, no nie je to úplne tak. Priznáva, že pracovné tempo ani osobné nasadenie sa politickými ambíciami nezmenili.

„Život ma prirodzene viedol k tomu, čo som postupne robila. Štúdium na právnickej fakulte podmienilo to, že som sa vydala na cestu právničky a neskôr advokátky, a že som sa začala venovať kauzám, ktoré boli zaujímavé a mnohé z nich aj exponované. Vždy som chcela robiť niečo, čo bude dávať zmysel, a niečo, čo bude zároveň službou,“ dodáva Čaputová, ktorá sa angažovala napríklad v kauze pezinskej skládky či zrušenia Mečiarových amnestií.

Viac ju to ťahalo k psychológii

Štúdium práva však Zuzana Čaputová nemala vysnívané. „Pôvodne som chcela študovať psychológiu, dokonca viac ako právo. Na prijímačky na psychológiu som sa veľmi pripravovala, no zabudla som si maturitné vysvedčenie na právnickej fakulte, lebo som robila prijímačky na obidva odbory. Keď som postúpila do ústnej časti prijímačiek na psychológiu a nemala som so sebou vysvedčenie, pohovor bol najmä o tom, či mám skutočne vyhranený záujem o psychológiu. Tak ma vlastne zobrali na právo a nie na psychológiu,“ približuje svoju cestu k štúdiu.

Či už v práve, alebo v psychológii dôležitú úlohu zohral Zuzanin pozitívny vzťah k práci s ľuďmi. „Služba, pomoc ľuďom, kontakt s ľuďmi − ten záujem tu bol vždy, akurát som si myslela, že tá služba bude spočívať v psychologickej pomoci a ono to napokon spočíva v právnej pomoci, aj keď to často nie je od seba vzdialené,“ hovorí.

Názor rodiny je kľúčový

Zuzana priznáva, že podpora rodiny je v jej živote dôležitá. Prejavilo sa to aj pri rozhodnutí kandidovať za prezidentku. „Nápady a námety na kandidatúru som počula od ľudí už pred niekoľkými rokmi, nebola to úplne nová téma. Keď však minulý rok vo februári prišli kolegovia z Progresívneho Slovenska s nápadom, aby som zvážila kandidatúru, a ja som s tým prišla domov, na moje prekvapenie rodina reagovala, že samozrejme, áno,“ spomína s úsmevom.

Pre dievčatá v tínedžerskom veku nie je bežné, že ich mama kandiduje za prezidentku. Zuzanine dcéry však mamu plne podporujú, podobne ako ostatní členovia rodiny. „Najväčšiu mieru rizika z hľadiska súkromia zvažovala asi moja mamina a staršia dcéra, ale neboli to reakcie, ktoré by znamenali, že kandidovať nemám. Od rodiny som dostala prekvapivo veľkú zhodu v podpore,“ hovorí.

Ženy môžu byť v politike rovnako dobré ako muži

Podľa Zuzany Čaputovej existuje viac dôvodov, prečo je v politike na Slovensku málo žien. „Mám pocit, že tu stále prevláda kultúra, že politika je mužský svet, ale vôbec to nie je opodstatnené. Ženy môžu byť v politike rovnako dobré. Môžu ponúknuť rovnaké kvality ako muži,“ vysvetľuje svoj pohľad.

„Súvisí to možno aj s ochotou žien vstupovať do politiky. Sama zažívam, že je to svet, ktorý nefunguje úplne férovo, ktorý je nepríjemný aj v zmysle osobných útokov a prejavov nenávisti.  Nie je to komfortná zóna, a keď žena zvažuje, kde chce svoju odbornosť a skúsenosti využiť, politika nepôsobí ako najpriateľskejšie prostredie,“ hovorí Čaputová.

Zároveň vníma, že práve prítomnosť žien v politike môže mnohé veci zmeniť. „Pokiaľ ženy do politiky nevstúpia a pokiaľ neprečíslime hrubosť, arogantnosť a vulgárnosť slušným správaním, budeme sa na ňu stále pozerať iba zvonku. Budeme frflať, aká je nevkusná, nepríjemná a neetická. Alebo do nej môžeme vstúpiť a postupne ovplyvniť kvalitu a kultúru, ktorá v politike je,“ vysvetľuje Zuzana.

Neexistujú ženské a mužské témy

Ako kandidátka na prezidentku nevníma, že by sa témy v politike mali deliť na mužské a ženské, no priznáva, že aj ona má oblasť, ktorá je jej bližšia. „Ženy možno inklinujú viac k niektorým témam cez životnú skúsenosť a k iným zas menej, ale to ešte neznamená, že by témy nemohli zvládnuť, keby to bolo potrebné,“ tvrdí Čaputová.

„U mňa je to poznačené tým, čomu som sa ako advokátka venovala. Je to téma práva spravodlivosti, ktorá je prierezová so všetkými oblasťami spoločenského života. Osobitne ma zaujíma oblasť životného prostredia a sociálne témy, či už týrané, zneužívané, zanedbávané deti, alebo seniori. To sú prirodzené inklinácie, ktoré súvisia čiastočne s tým, čomu som sa v minulosti venovala,“ dodáva.

Nie je nič horšie, ako podceniť oponenta

Roky v advokátskej praxi dali Zuzane mnoho skúseností využiteľných v rôznych situáciách. „Naučilo ma to veľmi veľa, je to celá paleta inšpirácií a podnetov, ktoré som vďaka tejto práci získala. V pragmatickej rovine je to poznanie, ako právo a spravodlivosť na Slovensku fungujú, kde majú deficity. Tiež poznanie toho, akú hru s nami mocní hrajú, ako máme deklarované práva a možnosti a ako sa reálne obchádzajú. Predovšetkým to považujem za veľmi neférové voči ľuďom, ktorí nemali možnosť, aby sa v právnom systéme zorientovali. Kľúčová je pre mňa snaha pomôcť niekomu, kto do istej miery trpí, to je motív, okolo ktorého rotujem v tom, čo robím.“

Vystupovať v náročných kauzách nebolo jednoduché. Reakcie, že nie je dostatočne tvrdá a odvážna, prichádzali najmä v prvých rokoch. „Keď som bola mladšia, boli náznaky, akoby ma nebrali príliš vážne. Paradoxne som mala pocit, že mi to dáva konkurenčnú výhodu. Lebo nie je nič horšie, ako podceniť oponenta alebo nepriateľa v nejakom súboji. Nikdy to pre mňa nepredstavovalo brzdu, ani mentálnu, ani reálnu. Vždy som bola veľmi sústredená na to, čo robím, ako to robím… Radšej som venovala svoju energiu tomu. Nie tomu, či ma niekto podceňuje ako ženu, alebo nie,“ hovorí Čaputová.

Ženy môžu do politiky vniesť pokojnú silu

Podľa Zuzany je dobré, keď je aj v politike diverzita a pestrosť. „Ženský prístup je v niečom iný ako mužský. Ani jeden z nich nie je horší alebo lepší, ale práve z pestrosti prístupov a pohľadov môže vzniknúť kvalitnejší výsledok, dokonca aj iná kvalita. Ženy môžu vniesť do politiky pokojnú silu.  Majú tendenciu riešiť spory skôr vyjednávaním a v dlhodobejšom horizonte, čo je udržateľnejší výsledok. Muži sú zase skôr za krátkodobejší boj, čo je zas efektívnejší výsledok v krátkom čase. Oba tieto prístupy sú legitímne a dobré a je fajn, keď sa môžu kombinovať. Je dobré, keď sa pestrosť prístupov stretne aj v politickom svete,“ vysvetľuje.

Ako sama hovorí, dôležitejšie ako to, či ide o muža alebo o ženu, sú kvality človeka. To vníma aj ako volička. „Kľúčové kritérium je kvalita osoby, o čom komunikuje a akým spôsobom. To je na prvom mieste. V každom prípade som vždy ako volička vítala pozície žien v politike, napríklad pri Lucii Žitňanskej alebo Ivete Radičovej, kde sa naozaj stretla ženskosť s kvalitou,“ hovorí.

Voľný čas venuje dcéram alebo meditácii

Voľného času má Zuzana čoraz menej. Momentálne pracovné obdobie si vyžaduje plné nasadenie, no napriek tomu sa snaží nezanedbávať svoju rodinu. „Veľmi rada vypĺňam čas s mojimi dcérami, sú to veľké slečny, 15- a 17-ročná, sú to moje kamošky. Máme veľmi dobrý vzťah, rady spolu robíme, čo nás ako baby baví,“ hovorí Zuzana.

„Keď mám čas pre seba a dcéry majú program, rada čítam, chodím do prírody a meditujem, meditácii sa venujem trinásť rokov. To mi pomáha a je to pre mňa veľkou oporou. V oblasti mentálnej vyrovnanosti mi meditácia dáva veľa. Snažím sa, aby som sa jej venovala niekoľko minút každý deň,“ dodáva.

O Zuzane Čaputovej

Je kandidátkou na prezidentku Slovenskej republiky, podpredsedníčka strany Progresívne Slovensko, advokátka a občianska aktivistka. Dlhé roky spolupracovala so združením VIA IURIS, ktoré sa venuje posilňovaniu právneho štátu a presadzovaniu spravodlivosti. Viac ako 14 rokov pôsobila v občianskej iniciatíve, ktorá sa usilovala o uzavretie skládky odpadov v Pezinku, za čo v roku 2016 dostala aj medzinárodnú Goldmanovu environmentálnu cenu.