Práca z domu, odmeny, príspevok na vzdelávanie či permanentku do fitka. Moderné firmy sa snažia aj prostredníctvom benefitov vychádzať svojim zamestnancom v ústrety a zlepšovať tak atmosféru v tíme. CURAPROX Slovensko sa na benefity pozrel ešte z inej strany – z pohľadu rodičov odchádzajúcich na materskú. O tom, ako sa mamičky a oteckovia cítia byť súčasťou tímu aj počas materskej a rodičovskej nám vysvetlila managing director CURADEN Slovakia Lucia Rabatinová, osobnú skúsenosť pridala mamička na materskej Kristína Hnátová.

Lucia Rabatinová pôsobí v spoločnosti CURAPROX od roku 2009. Počas deviatich rokov si vyskúšala prácu na viacerých pozíciách v rámci firmy, tento rok, keď sa zmenilo vedenie firmy, sa posunula na pozíciu managing director. Firma s 57 internými zamestnancami má podľa nej množstvo benefitov, ktoré si všetci pochvaľujú. „Sú to napríklad zahraničné cesty a výlety, ktoré máme možnosť absolvovať za odmenu a za výsledky, ktoré máme. Boli sme už na mnohých pekných miestach, boli sme v Krakove, v Prahe, v Edinburgu, vo Švajčiarsku, na Sicílii či v Dubrovníku, kde sme budovali naše firemné hodnoty,“ spomína Lucia.

Okrem cestovania považuje za výhodné aj možnosti vzdelávania. „Sú to soft skill školenia, ktoré sú potrebné pre rozvoj v rámci firmy, ale aj osobný. Rovnako máme možnosť si sami zajednať napríklad jazykové kurzy a firma ich prepláca do istej výšky. Sú tu príspevky aj na šport, fitká. Pridali sme aj rozvojové workshopy, teraz máme napríklad vstupy na TEDx women, PechaKucha night,” menuje Lucia. Okrem toho sú tu aj pravidelné školenia k produktom a témam dentálnej hygieny či celofiremné viacdňové mítingy po celom Slovensku.

Zamestnanci majú možnosť pracovať aj z domu, využívať flexibilný pracovný čas. Keďže ide o firmu pôsobiacu v segmente ústneho zdravia, firma im prepláca návštevu u dentálneho hygienika dvakrát ročne, využiť môžu aj zamestnaneckú zľavu 35 % na všetky produkty.

Tento rok sa CURAPROX pustil aj do poskytovania širokej škály benefitov pre rodičov na materskej dovolenke.

Materská neznamená úplnú izoláciu od práce

S myšlienkou viac spríjemniť materskú dovolenku svojim kolegom prišla Lucia Rabatinová. Hovorí, že ju inšpirovala kniha Lenky Hlinkovej Ženský algoritmus: „Opisovala, ako odišla na prvú materskú s prvou dcérou a aké je všeobecne ťažké vrátiť sa do práce. Tak som sa tak nad tým začala zamýšľať, či fakt je to vo firmách také zlé. Veľa som o tom diskutovala s kamarátkami, ktoré ma utvrdili, že u väčšiny naozaj je,“ vysvetľuje Lucia.

Začala sa preto viac zamýšľať nad tým, ako je to u nich, že registruje tehotné kolegyne, vie, kedy odchádzajú na materskú, no potom stráca prehľad, kedy porodia a ako sa ich deti volajú. „Ak by som ja išla na materskú, tak by som určite nechcela odovzdať agendu, počítač, dostať od kolegov darček a pocit, že na mňa po pár týždňoch zabudli,“ zamýšľa sa. „Záleží mi na tom, aby sa kolegovia, ktorí odišli na materskú, cítili dobre a cítili sa vítaní na cestu späť do firmy,“ objasňuje.

Od darčeku pre bábätko až po možnosť zarobiť si

Benefity pre rodičov na materskej momentálne zahŕňajú darček pri odchode na materskú (poukážka na nákup detských vecí), finančnú odmenu, CURAPROX balíček pri narodení dieťaťa, blahoželanie od celého tímu, vianočný darček pre rodiča a bábätko, možnosti vzdelávania počas materskej, možnosť zúčastniť sa na poradách priamo vo firme alebo na porade celého tímu aj s partnerom a dieťatkom na celé dva dni, a aj možnosť privyrobiť si počas materskej.

Prvým celotímovým stretnutím, ktorého sa zúčastnili aj mamy na materskej bol celotímový míting v Modre. „Naša kolegyňa Baška z Piešťan prišla s tým, že jej malá je na ňu naviazaná a bez nej nezaspí, no jej dcéra sa počas dňa zabavila a potom išla pekne s otcom na izbu, zaspala aj bez mamy a Baška sa mohla večer s nami baviť. Čiže pomáhame deťom zmeniť prostredie aj ich mamám oddýchnuť si a prísť na iné myšlienky aj čo sa týka rodičovstva,“ spomína Lucia.

Kristína Hnátová je mamou na materskej, ktorá si benefity veľmi pochvaľuje. Kristína bola vedúcou CURAPROX Smile Shopu na Obchodnej, momentálne je na materskej so synom Filipom a v januári sa jej má narodiť druhé bábätko. Popri materskej pomáha HR oddeleniu s cesťákmi, využíva aj možnosť, chodiť do kancelárie a na porady. „Je super byť stále súčasťou tímu, je to taký psychický detox popri dieťati. Jednoducho sa venujem aj niečomu inému ako dieťatku a v práci sa cítim stále začlenená,“ vysvetľuje Kristína. Lucia Rabatinová dopĺňa, že udržanie kontaktu s kolegami má pozitívny efekt aj pre firmu a je dobré, ak prídu na poradu a vedia, čo sa deje.

O prácu popri materskej je veľký záujem

Okrem kontaktu s pracovným prostredím je pre rodičov určite výhodné aj privyrobiť si. Mamy na materskej majú možnosť robiť činnosti, ktoré sa dajú zvládnuť z domu popri starostlivosti o deti. „Ak má niekto z nás toho veľa alebo je zaneprázdnený prácou, ktorú by vedel posunúť ďalej a on by sa strategicky venoval ďalším veciam, tak má na zreteli fakt, že môžu prácu delegovať na kolegyne, ktoré sú na materskej. Ide väčšinou o zadania, ktoré nie sú časovo ohraničené a mamičky si už sami určia čas, za ktorý to zvládnu,“ vysvetľuje.

„Nedávno kolega potreboval spracovať tabuľku, čo by mu zabralo tak šesť až osem hodín práce, tak som napísala 13 kolegyniam na materskej a sedem z nich sa mi ozvalo, že má záujem,“ pridáva skúsenosť Lucia a s úsmevom dodáva, že bude žrebovať, komu úlohu pridelí, aby to bolo fér.

Okrem toho, že CURAPROX ponúka možnosť pracovať z materskej, s účtovničkou sa radia, ako prácu administratívne upraviť tak, aby rodičom nepoškodili a neprišli kvôli nej o rodičovský príspevok.

Snaha zmeniť vnímanie materstva

Firma je nastavená tak, že chce celkovo bojovať voči všetkým stereotypom, ktoré vládnu okolo tehotenstva a materstva. „Kamarátka mi hovorila, že jej sa už dva roky pýtajú, kedy na tú materskú pôjde. Nerozumiem tomu, ako môže niekto takúto otázku žene položiť. Otehotnieť vôbec nie je tak jednoduché, ako si niekto myslí. Je to veľmi nezdvorilá otázka a nemali by ju firmy svojim zamestnancom klásť a vôbec nie na pracovných pohovoroch, čo sa tiež stáva. Prijatie našich tehotenstiev, hovorím za všetky baby, bolo veľmi radostné a všetci kolegovia sa z toho veľmi tešili a otázky typu, kto bude teraz na tvojom mieste a ako to celé bude, ešte ani nepadli,“ hovorí Lucia, ktorá momentálne tiež čaká bábätko.

Vo firme sa snažia otvárať tiež tému muži a materská, doposiaľ vo firme mali jedného otca na materskej. Lucia Rabatinová to však plánuje vyskúšať priamo na sebe a na svojom manželovi, ktorý je zároveň jej kolegom: „Chceme sa s manželom na materskej prestriedať. On sa rovnako teší na to, ako si čas s našim bábätkom užije.“

Lucia si uvedomuje, že stále je veľa firiem, kde sa materskej venuje pozornosť len do tej miery, do ktorej ju upravuje zákon, no CURAPROX takou firmou rozhodne nechce byť. „V prístupe k materskej by sme radi boli trendsetermi. Mám ale pocit, že čoraz viac firiem si začína uvedomovať aj túto súčasť. Súvisí to aj s tým, že je stále ťažšie nájsť ľudí na trhu práce a pokiaľ už firma má kvalitného človeka, ktorého si vychovala, tak je dôležité si ho dlhodobo udržať,“ uzatvára Lucia.

O Lucii Rabatinovej

Je absolventkou Ekonomickej univerzity v Bratislave. Už popri štúdiu začala pracovať pre CURAPROX. Viedla osvetový projekt Zubná hliadka, neskôr rozbiehala predaj prostredníctvom Smile Shopov, mala na starosti projekty Dental alarm a Brusher a marketingové aktivity značky. Od septembra 2018 zastáva funkciu managing director spoločnosti CURADEN Slovakia.