Spájate si ich so zdravým úsmevom. No značke CURAPROX záleží nielen na ňom. Významnou súčasťou aktivít je aj zdravé životné prostredie. Dokazuje to projekt na recykláciu kefiek, hodnoty firmy aj produkty bez zbytočnej chémie. Najnovšie sa tím CURAPROX spojil s firmou PANARA a s profesorom Pavlom Alexym z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU. Cieľ bol od začiatku jasný − vyvinúť verziu obľúbenej zubnej kefky, ktorá bude zdravá, kvalitná a zároveň „jedlá“ pre prírodu. O prvých vytvorených kefkách z bioplastov sme sa rozprávali s profesorom Alexym. 

Sú vyrobené z prírodných obnoviteľných surovín, schopné biorozkladu v priemyselnom komposte a v elektrickom kompostéri. „Prvý krok sa podaril, no cesta je ešte dlhá,“ hovorí Alexy, ktorý stál pri zrode prvých zubných kefiek CURAPROX z bioplastov.

Materiál rozložiteľný v priemyselnom kompostéri

Prvé diskusie o výrobe sa začali pred tromi rokmi. „V tom čase sme nemali materiál, ktorý by bol vhodný na zubné kefky. Za tri roky sme sa posunuli a myslím, že o ďalšie tri roky budeme lámať palicu nad tým, čo máme dnes,“ hovorí profesor Pavol Alexy, ktorý sa dvadsaťpäť rokov špecializuje na výskum a vývoj biodegradovateľných plastov z obnoviteľných zdrojov.

Plán sa zmenil na realitu v júli tohto roka priamo v materskej spoločnosti CURAPROX vo Švajčiarsku. „Do CURADEN sme zobrali zmes prvej generácie. Ide o zmes, ktorá je rozložiteľná v priemyselnom komposte. Nie je však rozložiteľná v domácom komposte, a keďže je produkt určený pre bežných ľudí, práve to je ďalším cieľom výroby. Na prvú skúšku sme však nechceli ísť do výrobne s niečím náročnejším. Myslím, že aj biodegradovateľné kefky bez syntetických polymérov sú oproti polypropylénu na začiatok veľký krok,“ hovorí o procese profesor Alexy.

Z pozitívneho výsledku má radosť aj CURAPROX. „Veľmi sa tešíme, že slovenská veda má potenciál priniesť unikátny materiál, ktorý môže výrazne pomôcť životnému prostrediu na celom svete. Spojenie pána profesora a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, na ktorej pôsobí s firmou Panara, je príkladom, ako by malo slovenské školstvo fungovať v spojení s biznis sektorom tak, aby sa navzájom podporovali a posúvali,“ hovorí Lucia Pašková, šéfka spoločnosti CURAPROX Slovensko.

Výzvou sú vlákna aj možnosť rozkladu domácom prostredí

V plánoch, ktoré treba podniknúť na to, aby sa produkt priblížil k finále, má profesor Alexy jasnú predstavu. „Veľmi rád by som prispôsobil druhú generáciu zmesi na to, aby kefka bola rozložiteľná aj v domácom komposte. Čaká nás ešte veľa práce, no nie je to nemožné. Táto zmes prvej generácie nie je vyrobená špeciálne pre kefky. Je vyvinutá pre technológiu vstrekovania, ktorou sa kefky vyrábajú, a tak sme predpokladali, že by mohla fungovať a funguje,“ hovorí o prvom úspešnom výsledku profesor.  

Keďže zubná kefka CURAPROX 5460 ultra soft obsahuje 5 460 vlákien, ďalšou výzvou je ich vyvinutie z biologicky rozložiteľných materiálov. „Aj pri zubných kefkách s rúčkou z bioplastu je stále potrebné odcvaknúť hlavičku kefky, keďže takáto mäkkosť vlákien sa dá zatiaľ dosiahnuť len s využitím plastu. Boli by sme radi, keby sa postupne z takýchto bioplastov vyrábalo čo najviac našich výrobkov a obalov,“ vysvetľuje Lucia Pašková.  

Podľa profesora Alexyho nie sú biorozložiteľné vlákna nemožné. „Okrajovo na tom robíme. Nebude to jednoduché, ale viem si to predstaviť. Je tam veľa výziev, ale aj obrovský priestor.“

Prírodný materiál bez nevhodných aditív 

Rúčku zubnej kefky, ktorú vyrobili v júli, tvorí materiál NONOILEN®. Vychádza z plastov, ktoré sú vyrobené len z prírodných obnoviteľných surovín, a je schopný biorozkladu v priemyselnom komposte a v elektrickom kompostéri. „Materiál tvorí kyselina polymliečna, polyhydroxybutyrát a malé množstvo ekologického, zdravotne neškodného zmäkčovadla. Najčastejšie využívame citráty, čo sú estery kyseliny citrónovej. Nechceme si to pokaziť žiadnymi ekologicky nevhodnými aditívami. Okrem týchto zložiek sú tam ešte veľmi malé drobnosti, o ktorých však nemôžeme hovoriť, ale tiež ide o prírodné, ekologicky neškodné prísady,“ vysvetľuje Pavol Alexy.

V rámci materiálu NONOILEN® existujú dve generácie. „Prvá generácia musí ísť do priemyselného kompostu, tá druhá môže ísť aj do domáceho, tú by som rád videl aj na zubných kefkách. Zatiaľ máme otestovaný elektrický kompostér, ktorý sa používa ako kompostovacie zariadenie pre likvidáciu odpadov z jedální a kuchýň, to znamená biologicky rozložiteľný odpad aj s hygienizačnou fázou. Naše bioplasty do toho v pohode môžu ísť a do dvoch týždňov fólie zmiznú úplne,“ vysvetľuje princíp priemyselného kompostovania.

Identický pocit z používania

Profesor Alexy bol pri výrobe priamo v centrále CURAPROX vo Švajčiarsku. Podľa neho nie je výroba z bioplastu náročnejšia. „Základom je pri výrobe len trochu iné  nastavenie parametrov výrobného stroja. Vo výrobni mali veľmi šikovného pána. Je to človek, ktorý na tom stroji robí dlhé roky a praktické skúsenosti mu už nikto nezoberie. Išlo to úplne bez problémov a oni sami tiež na to pozerali. Naším cieľom je vyrábať granuláty tak, aby tí, ktorí to budú spracovávať, nemuseli kupovať iné stroje. Aby to robili na tom, čo už majú, len možno s inak nastavenými technologickými parametrami,“ vysvetľuje Pavol Alexy.

Výsledok uspokojil obe strany. „Pocit pri používaní zubnej kefky je úplne identický s našou klasickou zubnou kefkou, vlákna sú totiž rovnaké. Dobrý pocit navyše vyplýva z príbehu, ktorý kefka z bioplastu prináša,“ dodáva Lucia Pašková zo slovenského CURAPROX.

Cesta k biorozložiteľným CURAPROX kefkám sa ešte len začala

Cesta k biorozložiteľným CURAPROX kefkám sa ešte len začala. K pozitívnemu dosahu na životné prostredie môžete však prispieť aj vy. Svoju zubnú kefku nevyhadzujte, prineste ju na zrecyklovanie do zberných miest po celom Slovensku. Vyberte si zo zoznamu zberných miest, najnovšie sa k nim pridali aj bezobalové obchody:

  • Do vrecúška, Námestie M. R. Štefánika 13, Žilina 
  • EKOland Žilina, Malá Voda 1, Rosina 
  • Obchodný dom DEMRO, ul. 29. augusta 11, Martin 
  • ECOMADE, ZOC Max Žilina, Materské centrum Nezábudka, Jarná 20, Žilina
  • U Dobrožrúta, Radlinského 27, 811 07 Bratislava
  • Mydlinka, Fresh Market, Rožňavská 1a, 831 04 Bratislava
  • Vani, čapovaná eko-drogéria, Trhovisko Miletičova, Bratislava
  • Bioobchodík MUDr. Lach, Hlavná 76/4, 053 42 Krompachy
  • Na Kôpke, Park Angelium 13, 040 01 Košice
  • Jednoducho neodpadovo, Mäsiarska 8, Košice
  • Obchod Odvážené, Floriánova 6, Prešov
  • Neobaluy, Zimná 3585/1, Poprad
  • Špajza – bezobalový obchod, Osloboditeľov 1634, Humenné
  • Bezobalis, Jozefa Braneckého 159/8, 911 01 Trenčín
  • EKO Komôrka, Moravská 682/3, Púchov
  • Načo-obal, M.R. Štefánika 32, Prievidza

O Pavlovi Alexym

Pavel Alexy je vedúci Oddelenia plastov, kaučuku a vlákien na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Špecializuje sa na výskum a vývoj biologických plastov z obnoviteľných zdrojov. Počas svojej praxe vyvinul plne ekologické kompostovateľné bioplasty, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Práve tieto bioplasty sa už v súčasnosti postupne zavádzajú do priemyselnej výroby.