Psychologička radí, ako odmeniť dobré známky na vysvedčení a motivovať k lepším

27. júna 2017
Autor: Viktória Mirvajová
Foto: Stocksnap, Unsplash, Pexels, Shutterstock

Zmrzlina, nový mobil alebo výlet? Ak ešte stále netušíte, čím deti odmeniť, či je vôbec vhodné za dobré známky niečo darovať, alebo za zlé vysvedčenie trestať, pomôžu vám rady psychologičky Daniely Čechovej. Mamy z celého Slovenska pridali tipy na zážitkové odmeny. V nasledujúcich bodoch nájdete riešenie akejkoľvek situácie. Či už máte doma jednotkára, alebo na stole pristane vysvedčenie, z ktorého nie ste nadšení.

1. Deti nepotrebujú odmeny za to, že sa niečo naučia

Často sa hovorí o tom, či je vôbec vhodné deti odmieňať za to, čo dosiahli. Podľa psychologičky Daniely Čechovej sa väčšina detí pred nástupom do školy na ňu teší. „Keď sa učia, rozvíjajú sa u nich intelektuálne city, tie prinášajú radosť z objavovania a poznávania sveta. Deti nepotrebujú odmeny za to, že sa niečo naučia – to, že niečo objavia, je pre ne odmenou samou osebe,” hovorí psychologička a dodáva, že ani odmeny za väčšie výkony nie sú potrebné. „Keď dieťa odmeňujeme napríklad za dobré vysvedčenie, kradneme mu radosť z toho, že niečo dosiahlo. Veľmi rýchlo z toho odvodí, že bude vykazovať výsledky len vtedy, ak ho odmeníme, prípadne môže začať očakávať za každý výkon odmenu.”

2. Darujte radšej zážitky než veci

„Materiálne veci ako odmeny vôbec neodporúčam. Dieťa v istom veku potrebuje mobil, ak sa rozhodneme, že mu ho chceme kúpiť, nespájajme to s odmeňovaním. Je vhodné, aby deti dostávali vreckové, a ak chcú lepší mobil, môžu si doplatiť zo svojho vreckového a mať mobil, ktorý chcú. Takýmto prístupom sú veci jasné, logické a nie je tu miesto na veľké sklamanie.”

Ak už chceme s deťmi „osláviť ukončenie školského roka“, oveľa vhodnejšie sú zážitky. Zážitky si zvyčajne dlhšie pamätáme. Vieme na ne nadviazať, ak sa medzi nami vyskytnú ťažké chvíle. Spoločne strávený čas buduje a rozvíja vzťahy. Inšpirácie, kam za odmenu vziať školákov, nájdete na konci článku.

3. Tresty málokedy motivujú k väčšej snahe

Nie každý má doma jednotkára a mnoho rodičov rieši aj to, ako deťom ukázať, že s vysvedčením nie sú spokojní. Psychologička tvrdí, že tresty za zlé známky nie sú vhodným riešením. „Trestmi málokedy deti motivujeme k väčšej, pozitívnej snahe. Tresty, podobne ako odmeny, sú výchovné prostriedky, ktorými tlmíme nežiaduce a posilňujeme žiaduce správanie. To je však zastaraný model sociálneho podmieňovania.”

Dnes pri motivácii a sebamotivácii skôr funguje posilňovanie osobnosti (empowerment). „Osobnosť posilňujeme dodávaním odvahy – povzbudzovaním. Povzbudzovanie znamená taký postoj k dieťaťu, ktorý ho posilňuje v každom prípade, či sa mu darí, alebo nie,” hovorí psychologička.

„V prípade zlého vysvedčenia by som najprv rodičom odporúčala sústrediť sa na predmety, z ktorých má dieťa dobré známky, a tie vyzdvihnúť. Porozprávať sa s ním o tom, ako sa mu podarilo dosiahnuť také výsledky, aby si uvedomilo vlastné schopnosti. Potom by som sa spýtala, čo si myslí o predmetoch, v ktorých získalo horšie známky, či má nejaké nápady, čo by mohlo urobiť, aby sa o stupeň zlepšilo, ako by sme mu my rodičia mohli pomôcť, kto ďalší by mu mohol pomôcť.”

Diskusia by mala byť konštruktívna a pozitívna. Deťom by sme mali dávať reálne ciele. „Dieťa sa bude viac snažiť, ak bude veriť, že sme na jeho strane. Odpovede, na ktoré samo príde, sú jeho a viac si ich bude pamätať a bude k nim lojálnejšie ako k tomu, čo povie rodič alebo učiteľ.”

4. Sklamaných žiakov sa snažte rozveseliť

Pre niektoré deti nie je posledný deň školského roka vôbec šťastným dňom a neskrývajú svoje sklamanie zo známok. Ak je dieťa nespokojné so známkami a neskrýva smútok, je to dobré znamenie. „Pravdepodobne mu na známkach záleží. Na tom sa dá stavať. Rodičia by sa s ním mohli porozprávať o smútku, byť empatickí, prežiť ten smútok s dieťaťom,” vysvetľuje psychologička Čechová a hneď dodáva: „Niektoré deti však môžu smútok používať ako akúsi obrannú stratégiu: keď prejavím smútok, rodičia budú menej nahnevaní.”

Dieťa môžeme povzbudiť aj tým, že mu pripomenieme úspechy dosiahnuté v minulosti, jeho nadanie. Deti treba učiť vytrvalosti a rodičov trpezlivosti, aby svoje deti neodrádzali, keď robia pokroky, i keď akokoľvek malé. Veľmi dôležité je, aby deti mali odvahu naďalej sa snažiť a veriť, že zvládnu, čo príde.

5. Mamičky radia odmeniť zábavnými výletmi

O tipy na zážitkové odmeny pre školákov sme požiadali aj mamičky. Tie nám prostredníctvom ankety dali svoje odporúčania na nemateriálne odmeny. Väčšina z nich sa totiž zhodla na tom, že najlepšia odmena za dobré známky nie je vec, ale výlet na miesto, kde sa deti môžu zabaviť.

Medzi tipmi od mamičiek sa objavili aj nápady, ktoré ľahko zrealizujete v meste. Zabaviť sa môžete napríklad rodinným bowlingom. Peknou odmenou môže byť aj kino alebo návšteva divadla, tú však musíte stihnúť ešte do konca júna, teda pred začiatkom divadelných prázdnin. Pre akčnejšie decká je tu napríklad možnosť zajazdiť si na motokárach.

Pre malých dobrodruhov môže byť zážitkom túra v Tatrách. Ak už máte čo-to odchodené, môžete sa inšpirovať trasami, ktoré odporúča tatranská chatárka Marcela Štefániková. Prírodu si však užijete aj v blízkosti vášho mesta. Pre deti bude určite zážitkom opekačka v lese. Prázdninové výlety spojené s odmenou za vysvedčenie sú výbornou príležitosťou na to, aby ste deťom ukázali krásne slovenské miesta. Či už to budú hory, hrady, zoologické záhrady alebo mestá, ktoré ste doposiaľ nenavštívili.

Bratislavské mamy odporúčajú aj zahraničné výlety v blízkom okolí hlavného mesta. Takým je napríklad návšteva rozsiahleho zábavného Familyparku pri Neziderskom jazere v Rakúsku, iba hodinu od Bratislavy alebo zo Skalice vyraziť na plavbu Baťovým kanálom až na Moravu. Trochu ďalej budete musieť cestovať za jedinečnou skúsenosťou, ktorou je pozorovanie exotických rýb či kŕmenie žralokov v Tropicariu v Budapešti.

Je samozrejmé, že deti milujú vodu. Vyšantit sa môžu napríklad na tobogánoch v slovenských akvaparkoch. Kompletný zoznam akvaparkov a tiež podujatí, ktoré sa v nich počas leta konajú, nájdete na stránke vodnesvety.sk. Zážitkom je aj voda v trochu inej podobe, plavba na plti napríklad na rieke Orava alebo splav Malého Dunaja na kanoe.

Deti sa na prázdniny tešia aj kvôli detským letným táborom. Pobyt v tábore teda pre mnohých môže byť vytúženou odmenou, na ktorú budú ešte dlho spomínať.

Špeciálny tip na odmenu má mamička Veronika, ktorá svojim školákom plánuje usporiadať výlet spojený s hľadaním pokladu. „Poklad bude zakopaný v pieskovisku. V truhlici deti nájdu tričko Mini Artist, ktoré si môžu sami vyfarbiť,“ napísala nám.

O Daniele Čechovej

Daniela má vyše dvadsaťročné profesionálne skúsenosti z lektorskej a z konzultačnej činnosti pre psychológov, firemný manažment, pedagógov, rodičov a študentov. Má súkromnú psychoterapeutickú prax, v ktorej sa venuje individuálnej, párovej a rodinnej terapii. Je vysokoškolskou pedagogičkou na Univerzite Komenského a na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Je tiež lektorkou a organizátorkou letných škôl, držiteľkou certifikátov a osvedčení z kurzov, ktoré absolvovala napríklad v USA, v Kanade, vo Veľkej Británii.

Radi prispôsobíme obsah a vizualizáciu webovej stránky a reklám, ako aj poskytovanie funkcií sociálnych médií, aby sme vám poskytli lepší zážitok z používania webovej stránky. Umožní nám to analýza návštevnosti a aktivít na webovej stránke, k čomu potrebujeme používať vaše online identifikátory (cookies, IP adresy).