Každá žena má niekde vzadu v skrini kúsok, ktorý nemala nikdy na sebe alebo si ho obliekla iba párkrát. Napriek tomu v nákupoch pokračujeme a neustále pribúdajú nové veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme. Tri ženy, ktoré sme oslovili, sa však namiesto vymetania výpredajov rozhodli s nákupmi oblečenia na rok úplne prestať. Spýtali sme sa ich, čo ich k tomuto rozhodnutiu viedlo, ako rok nákupnej abstinencie prežívajú aj akú zmenu táto skúsenosť priniesla.

Jana: Ani sekundu som neuvažovala nad tým, že by som porušila predsavzatie

Novoročným predsavzatím Jany Šlinskej bolo celý rok si nekúpiť žiadne oblečenie ani doplnky. Napriek tomu, že pre niekoho je situácia nemôcť si nič kúpiť nepredstaviteľná, jej sa podarilo odolávať. „Možno párkrát som si povedala, že je škoda, že si niečo nekúpim, tieto situácie boli pri predstavovaní nových kolekcií mojich obľúbených slovenských značiek, ale bol to len záblesk, neuvažovala som ani sekundu, že by som porušila predsavzatie,“ hovorí Jana.

Dôvod zriekania sa nákupov bol prozaický.  „U mňa to bolo skôr priestorové ako zásadové rozhodnutie. Máme malý byt a plnú skriňu. Okrem toho, že som počas roka žiadne oblečenie nekupovala, ešte som sa aj snažila nejakého sa zbaviť, časť som predala za symbolické sumy, časť darovala. Občas ešte nájdem niečo, pri čom si poviem, že to pôjde preč,“ približuje.

Takýto prístup väčšinou ženy prinúti viac sa zamýšľať nad tým, koľko oblečenia vlastnia a ako často nakupujú. Nad pôvodom oblečenia sa teraz viac zamýšľa aj Jana.  „Veľa ľudí sa ma pýta, koľko som týmto rozhodnutím ušetrila, ale to neviem vôbec posúdiť, keďže ani predtým som nebola nákupná maniačka,“ hovorí.

Počas (zatiaľ) 11 mesiacov nenakupovania mala trochu pocit, že stále nosí to isté. „V podstate dokola točím moje tri obľúbené farby – čiernu, sivú a bielu, a tak nejako som sa obliekala celý rok,“ opisuje.

Jana sa často stretáva s otázkou, či hneď na začiatku nového roka vyrazí na veľké nákupy. Ju však rok nákupnej abstinencie priviedol skôr k rozhodnutiu v nákupnej striedmosti pokračovať. „Chcela by som sa úplne vyhnúť fast fashion reťazcom a ak, tak investovať skôr do slovenských značiek,“ hovorí svoje želanie.

Hoci sa na žiadne veľké novoročné nákupy módnych vychytávok nechystá, má zoznam toho, čo si v januári naozaj potrebuje kúpiť. „Potrebujem topánky na zimu, takže verím, že do januára vydržím aj bez nich. S priateľom sme tento rok začali viac chodiť na turistiku, preto si musím kúpiť turistické topánky a funkčnú bundu,“ hovorí o svojom minizozname pozostávajúcom z tých najnutnejších vecí Jana.

Lucia: Mesiace nenakupovania sprevádzajú etické dilemy

Lucia Pašková sa k roku bez nákupov oblečenia zaviazala v apríli. „Bola to výzva v rámci fundraisingu pre Bielu vranu, ktorú som mala splniť, ak v rámci kampane prispejú moji priatelia viac ako 2 000 eur. Nakoniec sa im podarilo dať dokopy 3 765 eur, takže ma okrem roka bez nákupov čaká aj vybavenie komunitnej chladničky,“ vysvetľuje Lucia.

Teraz má za sebou osem mesiacov odriekania, počas ktorých riešila niekoľko etických dilem. „Ak som si dala prešiť a ušiť nejaké veci u Borisa Hanečku ešte pred touto výzvou a prišli mi až počas nej – mala by som ich neprijať? Sú doplnky tiež oblečenie? Môžem si nakupovať spodnú bielizeň? Môžem meniť oblečenie? Čo ak mi niekto niečo daruje? Aj s takýmto jednoduchým záväzkom vzniklo veľa otázok,“ hovorí.

Fakt, že je nútená nenakupovať, ju priviedol k tomu, aby začala viac kombinovať. „Šatník som konzultovala so svojou kamarátkou fashion coachkou Violou Fetisovou, ktorá pracuje prioritne s existujúcim šatníkom klientov a dokupovať odporúča len to, čo naozaj chýba. Poradila mi pár jednoduchých trikov – ako rôzne sa dajú využívať šály a aké jednoduché princípy pri kombinovaní používať. Keď niečo pokazím, čo sa mi aj stáva, už aspoň viem, kde robím chybu a ignorujem to vedome. Viola mi tiež ukázala, ako veci udržiavať v dobrom stave a kde nájdem odborníkov na jednotlivé opravy,“ približuje svoj nový pohľad Lucia.

Lucia sa začala viac zaujímať aj o kvalitu vecí. „Viem si predstaviť, že prejdem na kapsulový šatník a nechám si len pár kvalitných vecí. Väčšinou nemám ráno veľa času na rozmýšľanie, nechce sa mi vstávať skôr a večer často prípravu podceňujem, takže menší výber dobre kombinovateľných vecí by mi vyhovoval,“ hovorí.

Niekedy je pokušenie okolo nej naozaj veľké, no uvedomuje si, že nič nové nepotrebuje, preto sa jej darí odolávať. Postupne si však na Pinterest ukladá všetko, čo sa jej páči. „Páčilo by sa mi vyrobiť si niečo na workshope s Lenkou Sršňovou, páčia sa mi veci od Planéty 220, Buffetu, Cosu, Kateřiny Geislerovej. Rada by som si dala ušiť nohavice vo viacerých classy farbách od Hany Zarubovej. Bez všetkých týchto vecí sa však ešte do polovice apríla určite zaobídem a myslím, že po tejto skúsenosti už budem v nakupovaní oveľa zdržanlivejšia,“ uzatvára.

Nataša: Zvykla som si na častejšie nosenie obľúbených kúskov

Za rozhodnutím rok nenakupovať je u Nataše Juračkovej kombinácia dôvodov.  „Často sa mi stávalo, že som si niečo kúpila len preto, že to bolo v zľave, potom som zistila, že sa v tom necítim pohodlne a trčalo to v skrini. Všeobecne mi začala prekážať aj fast fashion, nepáči sa mi jej pozadie,“ vysvetľuje Nataša, ktorá už teraz vie, že v budúcnosti bude nakupovať u lokálnych značiek a v second handoch.

Odolať nakupovaniu nebolo pre Natašu až také náročné. „Do nákupných centier už takmer vôbec nechodím a aj keď som sa v nejakom ocitla, veci vo výkladoch ma vôbec nezaujali. Keďže sa mi páčia domáce značky, myslela som si, že budem trpieť napríklad na Urban Markete, ale aj to som prežila bez ujmy. Jednoducho som si povedala, že to rok vydržím,“ približuje mesiace odolávania.

Okrem toho, že si Nataša počas tohto roka neplnila skriňu kúskami, ktoré v skutočnosti nepotrebovala, našla využitie aj tým starým. „Vytiahla som napríklad letné nohavice, ktoré som nemala ani raz na sebe a kúpila som ich pred troma rokmi. A zožali veľký úspech. Zistila som, že naozaj obľúbených kúskov mám pár a neprekáža mi ich nosiť častejšie,“ približuje. V redukcii šatníka plánuje pokračovať. „Stále mám veci, ktoré som si od januára neobliekla. Buď ich venujem do bazára alebo prinesiem na nejaký swap,“ hovorí.

Rok bez nákupov Natašu priviedol k tomu, aby rozlišovala medzi tým, čo chce a čo naozaj potrebuje. „Zistila som, že bez módnych vychytávok prežijem. Tento rok som však trochu podvádzala, naučila som sa šiť a to ma tak chytilo, že som si pár vecí ušila pre seba. V tom by som chcela určite pokračovať,“ plánuje.