Vynechali sme obligátne historické pamiatky a radšej sme sa sústredili na miesta, ktoré aktívne menia ráz mesta a povedomie o tom, ako má vyzerať dobrý podnik. Navyše, prezradíme vám, kam ísť po najlepšiu pistáciovú zmrzlinu aj čo si priniesť ako nanajvýš netradičný suvenír.

1. Skrytý antikvariát v kombinácii s príjemnou kaviarňou

Antikvariát s libressom Pod Vŕškom je pre miestnych doslova legendou, o ktorý sa už viac ako päť rokov s láskou starajú priamo ich majitelia – manželia Rjabininovci.

Tí si priestor rozdelili podľa ich najväčších srdcoviek – Anka vytvorila veľmi príjemnú a útulnú kaviareň plnú malieb, Igor si zas v zadnej časti zriadil antikvariát venovaný kvalitnej beletrii s dôrazom na nekomerčnú a cudzojazyčnú literatúru. Nájdete tu aj množstvo vinylových platní a starých pohľadníc, ktoré stoja za prezretie.

2. Obed v Polievkárni

Pokiaľ vás prepadne hlad, odporúčame zájsť do neďalekej Polievkárne. Bistro tiež patrí do edície rodinných podnikov, tentokrát si ho však neotvorili manželia, ale mama so synom. Polievkáreň postavili na rotujúcej ponuke sezónnych polievok a šalátov, ktoré si môžete nakombinovať podľa seba a zobrať kamkoľvek si zmyslíte.

V Polievkárni sme s jej majiteľkou, Máriou Nagyovou strávili deň. Pozrite sa, ako prebiehal.

3. Čas na pravú taliansku zmrzlinu

Zletnieva sa, a to si priam pýta dobrú zmrzlinu. Dievčatá z Gio Caffé na čele so Soňou Lavovou varia tú svoju podľa osvedčených talianskych receptúr. Majiteľom je totiž Talian, ktorý dbá na kvalitné ingrediencie – mliečne produkty a ovocie od lokálnych výrobcov a pestovateľov kombinuje s orieškami, nugátom a ďalšími surovinami dovezenými priamo z Talianska.

V ponuke nájdete približne desať rôznych druhov zmrzlín a sorbetov, ktoré nadchnú každého – zarytého klasika i nadšeného experimentátora.

4. Prechádzka do Hideparku

Hidepark je kultúrno-komunitné centrum, ktoré v sebe kĺbi záhradu, jedlý les, pódium pre rôzne koncerty a podujatia, ohnisko, gril, u-rampu, parkour, ihrisko pre populárny petanque a napokon, detskú zónu.

V tomto priestore stretnete najmä ľudí s otvorenou mysľou, ktorí majú chuť aktívne participovať na tom, čo sa deje v ich okolí a meste, čo môže byť pre mnohých veľmi inšpiratívne.

Navyše, do Hideparku vedie veľmi fotogenická cesta – popri rieke a topoľovej aleji, pričom za chrbtom budete mať parádny výhľad na Zobor.

5. Na kávu do Rosetty

Ak máte radi čerstvo praženú kávu a čokoládu, v Rosette sa vám bude páčiť. Útulná kaviareň je dielom Lucky Mešinovej, ktorá vyhľadáva predovšetkým výberovú kávu od rôznych lokálnych a zahraničných pražiarov.

Nájdete tu skvelú nitriansku pražiareň Bean Up, Green Plantation z Komárna, ale aj Doubleshot z Prahy či populárnu pražiareň The Barn z Berlína. Okrem espressa či cappuccina sa oplatí vyskúšať aj kávu z AeroPressu alebo V60.

Na záver malý bonsai ako suvenír

O ulicu ďalej, oproti krásnej synagóge, ktorá dnes slúži ako koncertná a výstavná sieň, nájdete malú oázu – jediné bonsai centrum na Slovensku. Na úvod vás privíta miestnosť plná japonskej a čínskej čajovej keramiky a čaje z rôznych čajových záhrad. Ak pôjdete ďalej, natrafíte aj na presvetlené átrium s desiatkami bonsajov, ktorým sa len ťažko odoláva.

 

Vyhľadajte všetky pekné miesta aj na mape: