Hoci osobnosť a charakterové vlastnosti sú podľa prieskumov hlavným predpokladom, či k niekomu zahoríme sympatiami, svieži dych však rozhodne, či padne prvý bozk. Myslite na svoje ústne zdravie aj na to, aby vaše bozky voňali a chutili, a nasledujte 7 tipov od Curaprox. 

Neutrálny dych je znakom zdravia; zlé trávenie, nezdravé stravovanie a nedostatočná ústna hygiena spôsobujú nepríjemný zápach z úst, ktorý značne ovplyvňuje aj naše sociálne interakcie. Zistite, čo robiť pre svoje zdravie aj pre lepšie bozky.

1Najdôležitejší sval na bozkávanie sa môže podieľať na zápachu z úst 

Vedeli ste, že pri vášnivom bozkávaní zapájame 34 svalov tváre a až 112 ďalších svalov tela? Bozkávanie je športový výkon ako každý iný – rozcvičujeme si svaly, pálime kalórie, produkujeme hormóny šťastia. 

Nielen pre sladšie bozky je čistenie jazyka dôležitým návykom ústnej hygieny. Na jeho koreni sa hromadí povlak, rôzne usadeniny a baktérie, ktoré sa vodou ani kefkou nedajú dôkladne zmyť. Jazyk si v súvislosti s čistením predstavte ako špongiu, ktorá sa vyčistí len pevnou škrabkou s rovným povrchom. Pre lepšiu chuť v ústach, svieži dych a nižšie riziko ochorenia ďasien si čistite jazyk vždy, keď stratí svoju pôvodnú ružovú farbu.

Ako si správne vyčistiť jazyk?

  • Otvorte ústa a jemne vyplazte jazyk tak, aby jeho povrch nebol príliš napätý.
  • Stierajte jazyk škrabkou smerom od koreňa k špičke.
  • Vypľujte prebytočné sliny, škrabku očistite a zopakujte aspoň 3-krát.

2V medzizubnom priestore baktérie žijú, konzumujú a vylučujú  

Tip, ako môžete rýchlo zistiť, či napríklad pred bozkávaním máte nepríjemný dych, je obliznúť si zápästie. Ak na zápästí nemáte nanesený parfum či krém, o vašom dychu zistíte objektívny výsledok. 

Zubný povlak si totiž nevyberá len exponované a rovné povrchy zubnej skloviny. Hromadí sa a buduje si kolónie najmä v ťažko dostupných miestach pre kefku, kde baktérie vylučujú odpad, ktorý zapácha. Fakt je, že okrem zápachu 8 z 10 zubných kazov vzniká práve medzi zubami a zanedbané medzizubné priestory môžu za väčšinu zápalov ďasien. 

Zubný povlak medzi zubami vyčistí správna veľkosť medzizubnej kefky. Pripravte sa na to, že budete potrebovať aspoň dve veľkosti, aby splnili svoju funkciu a nepoškodili vaše ďasná. Ich veľkosť aj správne zavedenie môže určiť váš zubný lekár alebo dentálny hygienik, prípadne vám radi poradia v ktoromkoľvek Curaprox Smile shope. Ak ste si dlhšie nečistili zuby medzizubkou, odporúčame ju ovoňať hneď po použití – samozrejme, bez použitia pasty. 

3Bozkávanie po umytí zubov pastou chutí, ale čo ak nemáte pastu poruke

Dlhodobo efektívnym riešením voňavého dychu nie je žiadny prípravok ani jednorazový zákrok, ale správne čistenie zubov zubnou kefkou. Možno vám táto rada príde banálna, no mnohí sme sa čistiť zuby neučili od profesionálov, a tak si nevedomky sami spôsobujeme nepríjemný zápach z úst, kazy a iné problémy.

Tak ako pri každej inej činnosti, od ktorej čakáme úspech, je dôležité používať správne nástroje, naučiť sa techniku a udržiavať pravidelný rytmus. Výber dobrej kefky je omnoho dôležitejší než výber pasty. Dennú rutinu čistenia môžete zefektívniť s ultra mäkkou zubnou kefkou (napr. Curaprox CS 5460). Akákoľvek zubná kefka by mala mať jemné, husté a rovno zastrihnuté vlákna, aby dokázala zubný povlak v ústach odstrániť rovnomerne. Ak sa vás odteraz niekto opýta, čo je základom voňavých bozkov, odpovedzte obyčajná kefka a správna technika čistenia. 

4Pred technikou bozkávania si najskôr nacvičte techniku čistenia zubov 

K sviežemu dychu a voňavým bozkom pomáha nielen dobrý výber kefky, ale najmä správna technika čistenia. Nepríjemný zápach z úst má totiž svoj pôvod najmä v ťažko dostupných miestach, ktorými sú aj žliabky medzi ďasnom a zubom.

Ako vyčistiť zuby dokonale?

  • Uchopte kefku medzi palec a ukazovák, podobne ako pero alebo štetec. 
  • Otvorte ústa a nakloňte kefku tak, aby jej vlákna smerovali k rozhraniu medzi ďasnom a zubom – tam sa zubný povlak hromadí najviac. Polovica vlákien kefiek má byť umiestnená na zuboch, druhá na ďasnách pod uhlom približne 45°.
  • Robte kefkou malé krúživé pohyby. Čím viac prinútite vlákna „tancovať“, tým efektívnejšie bude čistenie.
  • Dôležité je netlačiť a uvedomiť si, že ide o veľmi jemný pohyb rukou a zápästím.

5 Pre pohodlných je tu sonická kefka   

Ak patríte medzi fanúšičky tech vychytávok alebo na dôkladné čistenie nemáte vždy dostatok času, siahnite po sonickej kefke – máte hneď o dve starosti menej. Precízne čistenie na ťažko dostupných miestach zvládne za vás vďaka hydrodynamickému efektu, ktorý vytvárajú kmitajúce vlákna so zmesou vody, slín a pasty. Čistenie bez námahy je vhodné pre každého – pre deti, starších ľudí aj ľudí s hendikepom. Údržba je rovnako jednoduchá, stačí dokupovať nové hlavice a vymieňať ich pravidelne každé tri mesiace alebo po chorobe. 

6Pohár vody pred každou pusou    

Voda má veľa magických účinkov – posilňuje imunitu, zlepšuje koncentráciu a výkonnosť, znižuje riziko srdcových problémov. Vodu milujú aj zuby. Pomáha pri riedení kyslého prostredia v ústnej dutine a pri tvorbe slín, ktoré udržujú v ústach správnu hladinu pH. 

Zuby si rozhodne nemusíte umývať po každom jedle – najdôležitejšie je dôkladné večerné čistenie zubov, keď treba odstrániť všetok povlak. Ideálne je, ak po konzumácii ovocia, sladkostí, sladených nápojov alebo akéhokoľvek jedla počas dňa vypláchnete ústa čistou vodou. Navyše tak predídete zafarbeniu zubnej skloviny, ktoré vzniká najmä častým pitím kávy, čaju, sladkých nápojov či fajčením. 

7Sadnúť si do zubárskeho kresla je taktiež rituál (seba)lásky 

Záverečný rituál starostlivosti o príťažlivý úsmev a svieži dych stačí praktizovať raz ročne. Preventívna a pravidelná návšteva zubného lekára vám dokáže ušetriť veľa času, starostí aj výdavkov a predĺžiť zdravie vášho chrupu. Navyše dobrý zubný lekár a dentálny hygienik venuje na preventívnych prehliadkach čas aj zopakovaniu správnych techník čistenia.

Hlavným cieľom prehliadky totiž nemá byť opraviť to, čo je pokazené, ale naučiť sa starať o zuby tak, aby sme v budúcnosti invazívnym zákrokom predišli. Až druhým, vedľajším cieľom návštevy zubára je včasné ošetrenie začínajúceho problému. Preventívnou prehliadkou tak potešíte nielen seba, ale určite aj vášho (budúceho) partnera.