Ak vašim blízkym vyčarí najväčší úsmev na tvári pobyt v prírode alebo záleží im na ochrane životného prostredia, určite ich potešia niektoré z nasledujúcich ekologických či prírodou a zeleňou inšpirovaných darčekov.

Majiteľka obchodu U Dobrožrúta Daniela Zvalová odporúča: Originálne ekosviečky a kozmetiku

V bratislavskej pekárni a obchodíku U Dobrožrúta tento rok chystajú sériu nápadov na ekologické vianočné darčeky, ale aj tipy, ako efektne a ekologicky darčeky zabaliť. O svoje odporúčania na „zelené“ darčeky sa Daniela podelila aj s Apríl magazínom.

„U nás najviac fičí ako darček prírodná kozmetika a sviečky. Máme krásne dizajnové sviečky zo sójového vosku v jednoducho zrecyklovateľnom obale. Z prírodnej kozmetiky zas nádherné oleje od českej značky Jagaia. Vo flakóniku sú okrem oleja aj minerály, ako ruženín a kryštál, a po spotrebovaní oleja si ich môžete navliecť na priložený motúzik. Je to veľmi jemný a nežný darček podporujúci ekológiu, pretože Johanka z Jagaia si produkty, z ktorých vyrába, aj sama pestuje a podporuje výsadbu stromov v Česku,“ vysvetlila Daniela. Výrobky Jagaia nájdete v ich e-shope aj v obchodíku U Dobrožrúta.

Huawei odporúča: Smartfón pre všetkých milovníkov prírody

Huawei P10 Greenery je výsledkom spolupráce výrobcu smartfónov Huawei a firmy Leica. Príjemne zelená farba, ktorá je, mimochodom, farbou tohto roka, robí z telefónu nielen štýlový doplnok, ale vyvolá aj spomienky na čas strávený v prírode, nech je jeho majiteľ kdekoľvek.

Milovníkom prírody určite učaruje kvalitný fotoaparát novej generácie Leica. Svoje obľúbené panorámy tak zachytia v podobe výnimočných fotografií.

Výhodou je aj rýchle nabíjanie smartfónu, vďaka čomu budú mať tento rýchly a výkonný telefón aktívny vždy, keď ho budú potrebovať. Ak si Huawei P10 objednáte spolu s paušálom od O2, získate ho na začiatok iba za 2 eurá.

Zakladateľka inštitútu cirkulárnej ekonomiky Ivana Maleš odporúča: Dizajnový bytový kompostér

Tí, ktorým záleží na triedení odpadu, no majú pocit, že život v mestskom byte im neponúka možnosť ekologicky spracovať biologický odpad, určite ocenia vermikompostér. Kompostér od českých dizajnérov je štýlovým bytovým doplnkom, no najmä veľmi šikovným pomocníkom. Štvorčlennej rodine stačí do kompostéru umiestniť 2,5 kilogramu substrátu s 500 gramami kalifornských dážďoviek, ktoré dokážu skonzumovať až pol kila zvyškov ovocia, zeleniny, kávového sósu, suchého pečiva, čajových vrecúšok a iného bioodpadu.

Kompost v nádobe nezapácha a spracovaný odpad môžete využiť napríklad na hnojenie rastlín. Kompostér vrátane substrátu a dážďoviek si môžete objednať napríklad na stránke komposter.sk.

CURAPROX odporúča: Zubné kefky vo farbách prírody

Dotyk prírody môžu vaši blízki pocítiť aj pri rannom rituáli v kúpeľni. Edícia zubných kefiek Greenery Edition v sviežej zelenej farbe rozžiari kúpeľňu a 5 460 ultra jemných vlákien CUREN® sa zas dokonale postará o zuby a ďasná. Dvojbalenie kefiek CS 5460 Greenery, ako aj iné limitované edície obľúbených kefiek, ktorými sa určite trafíte do vkusu svojich blízkych, nájdete v CURAPROX e-shope aj v Smile Shopoch po celom Slovensku.

Nezabúdajte, že značka CURAPROX nie je zelená iba farbou. Ako prvá značka zubných kefiek začala so zálohovaním a recykláciou kefiek. Stačí, ak použité kefky (aj iných značiek) prinesiete do Smile Shopu, kde sa už postarajú o ich recykláciu. Za každú zrecyklovanú kefku zároveň dostanete zľavu na nákup novej.

Maliarka Dominika Žáková odporúča: Najekologickejšie darčeky sú zážitky

„Ak by som mala odporučiť ekologický darček alebo darček v zmysle zero waste, určite radím nedarovať nič hmotné, ale zážitok,“ hovorí Dominika Žáková. Jej tip je kurz v Ústredí ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), napríklad kurz tradičného hrnčiarstva.

ÚĽUV ponúka školy remesiel v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Darovať môžete napríklad kurz paličkovania, rezbárstva, výroby kraslíc a iných remesiel. Viac informácií nájdete na stránke uluv.sk.