Vyšívať tradičné výšivky, liať akrylové farby alebo udržať rovnováhu na lane môžete spolu so svojimi deťmi na workshopoch, festivaloch alebo táboroch v rôznych mestách naprieč Slovenskom. Inšpirujte sa naším výberom aktivít a obohaťte jarné a letné výlety s malými zvedavcami o aktivity, ktoré podnietia vašu tvorivosť, hravosť aj fantáziu. 

Vyskúšajte chôdzu po lane na cirkusovom festivale

Ak ste sa vždy túžili naučiť cirkusové kúsky ako chodenie po lane a zažiť bláznivých umelcov, ktorí dokážu aj nemožné, nedajte si ujsť ôsmy ročník Festivalu nového cirkusu Cirkul’art v Stupave.

Počas posledného májového víkendu vás v nádhernom kaštieľskom parku čakajú rôzne bláznivé atrakcie, workshopy i pouličné umenie, v rámci ktorých si môžete vyskúšať slackline a veľa iného. Na festivale môžete stretnúť aj nás v stánku Curaprox s inštruktážou správneho čistenia zubov pre deti aj dospelých.

Miesto: Stupava
Viac informácií: cirkulart.sk

Byť architektom v šiestich rokoch? 

V trnavskom Malom Berlíne si pre deti od 6 do 13 rokov pripravili letný tábor s bohatým programom. Počas augustového týždňa si deti vyskúšajú tvorbu z hliny a sadry, namaľujú abstraktný obraz pretavený z fotografie a vytvoria si sochu z odpadových materiálov.

Vyskúšajú si aj navrhovanie architektúry, sôch a ilustrácií a stretnú sa s ilustrátormi, ktorí svojimi kresbami pravidelne prispievajú do časopisu Bublina. A aby toho nebolo málo, objavia aj život kinosály a divadla a na konci tábora si vytvoria vlastné pamätné tričko plné zážitkov.

Miesto: Trnava
Viac informácií: malyberlin.sk

Naučte sa liať akrylové farby či techniku tradičných výšiviek

Ak ste z Košíc, okolia alebo plánujete výlet na východ krajiny, spoznajte Výmenníky – sedem kultúrnych centier na perifériách a sídliskách mesta. Za pozornosť stojí obzvlášť Výmenník Wuppertálska, ktorý sa venuje zeleným podujatiam, komunitnej záhrade a množstvu kreatívnych dielní. 

Pretaviť svoje prežívanie do tvorby moderných abstraktných obrazov akrylovými farbami môžete na workshope Fantázia farbami. Ak ste vždy túžili mať vlastný obraz, na výtvarnom kurze liatia akrylových farieb sa naučíte, ako namiešať tú správnu konzistenciu a aplikovať ju rôznymi spôsobmi a umeleckými pomôckami na vopred pripravené plátno. 

Techniky starých výšiviek, osvojovanie ručnej práce a základného šitia môžete zažiť na hodinách Folk dizajn. Na prvej hodine sa naučíte rozoznávať typické výšivky slovenských regiónov a dozviete sa aj o ich vzniku či histórii. 

Precítili ste už niekedy liečivú silu umenia? Na arteterapii vo Výmenníku Wuppertálska sa zahráte s prírodnými materiálmi, zrelaxujete myseľ alebo si takýmto spôsobom poviete o svojich pocitoch.​​

Miesto: Košice
Viac informácií: vymenniky.sk

Objavte, ako vzniká vesmír, a doprajte si zážitok s hlinou

Divadlo, trh, škola experimentov, kreatívne workshopy, cestička poznania, prednášky i gastrokútik – to všetko bude súčasťou prvého edukačného a hravého festivalu Vševedko v bratislavskej Starej tržnici.

Deti si počas festivalu môžu zacvičiť jogu, zažiť hodinu kúzelnej fyziky i veselý rozprávkový muzikál. Vo workshopovej zóne sa dozviete o živote stromov a úchvatných javoch rastlinnej ríše. Na vlastnej koži zažijete, ako vzniká vesmír a akými vlastnosťami vynikajú planéty slnečnej sústavy. Na festivale na vás čaká veľa ďalších aktivít, dokonca sa môžete zahrať aj na malých detektívov či zažiť explóziu sopky.

Dotyk so zemou i hlinou obľubujú dospelí aj deti. Prináša so sebou pocit radosti z tvarovania, formovania, dotyku či zašpinenia. Najmä v dnešnej počítačovej a informačnej ére psychológovia upozorňujú na to, že deti v mladšom školskom veku nevedia, že život je plastický a že všetko v ňom má svoj reálny trojdimenzionálny tvar a vrhá aj svoj tieň. Relaxujte, rozvíjajte svoju predstavivosť, jemnú motoriku a hmatovú citlivosť na jednom z kurzov keramiky s výtvarníčkou a certifikovanou arteterapeutkou Katarínou Vargovou

Miesto: Bratislava
Viac informácií: vsevedkofestival.sk keramikakaty.eu

Letné prázdniny na výtvarných sympóziách pre deti 

V Žiline môžete deti, ktoré rady maľujú a tvoria, prihlásiť na letné výtvarné sympóziá pre deti. Výtvarné lektorky zo Stanice Žilina-Záriečie pripravujú počas leta až tri zaujímavé podujatia pre deti od 7 do 11 rokov, ktoré budú zamerané na výtvarné umenie. V rámci nich si osvoja rôzne techniky a samy určia, čo budú tvoriť v rôznych priestoroch, ako je ateliér, záhrada či galéria Stanice. Keďže sympózium je aj hostina s duchaplným rozhovorom, nebude chýbať ani vždy umelecky pripravené jedlo. 

Miesto: Žilina
Viac informácií: stanica.sk

Ako pochopiť cirkulárnu ekonomiku v detstve? Mini swapom!

Žiarske aktivistky z OZ MYesto premenili  schátraný objekt bývalej zmrzlinárne na ekologické a kultúrne centrum s názvom BÚDA, ktoré je občianskou reakciou na klimatickú krízu. V centre mesta tak vznikol priestor na rôzne dobrovoľnícke komunitné a kultúrne aktivity a podporu cirkulárnej ekonomiky.

Pri príležitosti Dňa detí v ekocentre chystajú prvý detský mini swap, ktorý chce aj deti naučiť, že nepoužívané veci nemusia skončiť výhradne na smetisku, ale môžu získať nových majiteľov. Ak máte doma hračky, knižky alebo oblečenie, ktoré už vaše deti nepoužívajú, vyberte ich spoločne a prineste na Deň detí do BÚDY, kde sa im potešia ďalší. 

Súčasťou mini swapu bude aj čítačka pre deti o tom, ako chrániť našu planétu, a upcyclingový workshop, v rámci ktorého si môžete v komunitnej „zašivárni“ ušiť malé vrecúška zo zvyškových materiálov.

Miesto: Žiar nad Hronom
Viac informácií: facebook.com/buda.zh/

Zvládať ťažkosti, lepšie komunikovať a rozumieť odlišnostiam sa dá vďaka divadlu už v útlom veku

Doprajte svojim deťom možnosť zabaviť sa prostredníctvom dramatických a pohybovo-priestorových hier, storytellingu či hudobných, výtvarných a scénografických aktivít. 

Deti tak prostredníctvom divadla a zážitku môžu rozvíjať svoju fantáziu, komunikačné schopnosti a hľadať spôsoby, ako zvládať rôzne životné situácie. Centrum EDUdrama v Bratislave organizuje v júli a auguste letný divadelný workshopový tábor s lektormi a animátormi, počas ktorého sa deti zabavia, niečomu sa priučia a nájdu si nových kamarátov. 

EDUdrama ponúka aj interaktívne predstavenia pre deti a zážitkové workshopy, v rámci ktorých dokáže pracovať aj s ťažkými témami, ako je šikana, integrácia, holokaust či polarizácia v spoločnosti. Najnovšie organizuje aj pravidelné víkendové predstavenia Pre deti bez (U)krajiny, ktoré sú určené aj deťom a rodinám utekajúcim pred vojnou.

Miesto: Bratislava
Viac informácií: edudrama.sk/