Hádky s rodičmi, partnerom, dilema, koho pozvať či kto upečie tortu. Hoci svadba má byť krásnym a pozitívnym dňom, stane sa, že ju zatienia komplikácie. Na základe rád psychologičky Romany Mrázovej ponúkame budúcim nevestám návod, ako nervozite a konfliktom predísť.

Svadobný deň je stresujúcou záležitosťou pre oboch novomanželov, nevesta je však väčšinou tá, ktorá to prežíva intenzívnejšie. „V ten deň sú novomanželia stredobodom pozornosti. Každá nevesta chce, aby bolo všetko zariadené čo najlepšie. Žijeme v dobe, v ktorej ľudia radi hodnotia, a keďže organizácia svadby je často skôr na pleciach nevesty, každá z nich sa obáva toho, čo ľudia po svadbe povedia. Je to veľký tlak,” vysvetľuje psychologička Romana Mrázová dôvody svadobného stresu.

1. Stojte nohami pevne na zemi

Podľa psychologičky svadba obsahuje množstvo elementov, ktoré môžu byť stresujúce a vytvárať tlak. „Treba zladiť všetky termíny, nájsť správnych ľudí, dať veci dokopy tak, aby do seba zapadali, ale zároveň myslieť aj na finančnú stránku. Starať sa nielen o pohodu hostí, ale aj o vlastnú vizáž a naplnenie svojich predstáv o svadbe,” menuje Romana. Aj keď má každá nevesta svoju svadbu dávno vysnívanú, mala by očakávať komplikácie. „Mala by si uvedomiť, že predstava sa zrazí s realitou a niektoré veci nemusia vyjsť tak, ako si predstavovala. Najmä, ak sa musí prispôsobiť aj očakávaniam rodičov,” upozorňuje Mrázová.

2. Majte detailný časový plán

„Dobrý časový plán dokáže ušetriť kopu stresu. Odporúčam mať napríklad diár a zoznam toho, čo treba vybaviť, a postupne si povinnosti odškrtávať,” radí psychologička a dodáva: „Dôležité je pripomenúť si, čo je cieľom toho veľkého dňa. Chcem naň spomínať ako na najkrajší deň v živote alebo na deň, keď som sa najviac stresovala?”

3. Rozdeľte si úlohy

Typickým predsvadobným hádkam partnerov, rodiny či celého tímu organizátorov sa dá predísť napríklad tak, že si vopred dohodnete podmienky príprav. „Je vhodné dopredu si určiť, kto má aké kompetencie vo vybavovaní tej-ktorej veci. Rovnako môže byť nápomocné to, že každý zainteresovaný dostane priestor na vyjadrenie svojho návrhu, ako by to malo vyzerať, a potom sa hľadá spoločný kompromis,” hovorí Mrázová.

4. Voči sklamaniu rodičov treba byť odolný

Hádka pre priestor, svadobnú tortu či kvôli pozvaným hosťom? Spory medzi rodičmi a snúbencami o tom, ako bude svadba vyzerať, nie sú výnimočné. Existujú však šetrné spôsoby, ako rodičom vysvetliť, že ich predstava je odlišná a pár sa s ňou nestotožňuje. „Určite je dobré, keď rodičia vedia o idei svadby dostatočne dopredu a možno pomôže, pokiaľ mladomanželia ponúknu aj nejakú alternatívu, ktorá by uspokojila aj rodičov a nebola by pre ženícha a nevestu obmedzením. Treba však rátať s tým, že pokiaľ rodičia mali inú predstavu, sklamanie z ich strany príde tak či tak, či už im to pár oznámil šetrne alebo nie. A proti tomu treba byť odolný,” tvrdí psychologička.

5. Nebojte sa nepozvať hostí

Svadba je nákladnou záležitosťou, okrem toho by mala mať pozitívnu atmosféru, preto sa nesnažte pozvať ľudí iba zo slušnosti. Vždy sa dá „nepozvanie“ citlivo vysvetliť. „Najlepšie je povedať pravý dôvod. Ľudia ocenia úprimnosť skôr ako výhovorky. Dôvodmi môže byť rozpočet, počet ľudí vzhľadom na kapacitu miestnosti a podobne. Pokiaľ to teda nie je zraňujúci dôvod, napríklad to, že tam toho človeka snúbenci nechcú. Myslím si však, že pokiaľ niekto nedostane pozvánku, málokedy sa pýta prečo,” hovorí odborníčka.

6. Myslite na to, že svadba je najmä o vás dvoch

„Nevesta a ženích by sa mali sústrediť len jeden na druhého. Keď sa bude nevesta pozerať na svadobný deň ako na deň, ktorý je spečatením ich lásky, a nie na deň odovzdávania ocenenia za najlepšie zorganizovanú svadbu, tak si môže veľa strachu a trémy ušetriť. Je to len o nich dvoch. Treba si užívať každý moment a hovoriť si, že sú tam hlavne jeden pre druhého. Pokiaľ je spokojná nevesta a ženích, niet pochýb o tom, že budú spokojní aj hostia,” pripomína psychologička. Možno vás upokojí ešte jedno odporúčanie. „Bez ohľadu na to, či všetko vyšlo podľa predstáv, alebo nie, ľudia si pamätajú najmä emócie, a tie sú veľmi nákazlivé. Takže vyžarujte spokojnosť, aby ste ňou nakazili aj svojich hostí.”

O Romane Mrázovej

Vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte Prešovskej Univerzity v Prešove. Pracovala v Sanatóriu AT pre závislých na drogách a alkohole, neskôr vo firme Salvus, kde sa venovala klinickej psychológii, psychodiagnostike, personálnym posudkom, dopravnej psychológii a psychoterapii. Počas praxe ukončila špecializačné štúdiá na univerzitách v Bratislave a Brne. Má vlastnú ambulanciu klinickej psychológie Psyché, s.r.o. So závislými pracuje v resocializačnom stredisku Road- Tomky.