Moderátor sedí s partičkou mužov v oblekoch, ktorí sa snažia zodpovedať nepríjemné otázky, hlasno medzi sebou nesúhlasia, občas sa aj hádajú a nedajú sa prerušiť. Taká je prvá asociácia verejnosti, keď sa povie diskusná relácia. Čo sa teda stane, ak si za stôl sadne päť rôznych žien, ktoré debatujú o spoločensky závažných témach? Odpoveď sme hľadali počas jedného dňa natáčania diskusie RTVS Silná zostava.
Migrácia mladých, starnutie populácie, odpady, nadužívanie liekov či vymožiteľnosť spravodlivosti. To sú len niektoré z pálčivých tém, ktorým sa pätica žien venovala v rámci takmer hodinovej diskusnej relácie Silná zostava, ktorú Dvojka vysiela vždy v pondelok večer od jari tohto roku.
Vytvoriť ženskú diskusiu bol paradoxne nápad mužského člena štábu, kreatívneho producenta Tomáša Kaminského. „Tomáš vnímal, že ženy diskutujú iným spôsobom ako muži. Mal pocit, že by bolo fajn priniesť spôsob argumentácie a diskusie, ktorý je ženský, trošku iný, a nie je ho vidno na televíznych obrazovkách,” vysvetľuje Ľubica Stanek, dramaturgička relácie, ktorá zároveň pôsobí v mimovládnej organizácii Nadácia otvorenej spoločnosti.
Práve Tomáš Kaminský Ľubicu ako človeka pracujúceho v treťom sektore oslovil s otázkou, aké témy hýbu súčasnou spoločnosťou. Napokon sa ich prvotné debaty vyvinuli do pravidelnej spolupráce a z Ľubice sa stala dramaturgička, ktorá má na starosti výber tém, hľadanie expertky, tvorbu námetu a dohľad nad celým obsahom. To všetko stíha popri väčšinovom úväzku v nadácii a plnom úväzku mamy dvoch detí, ktoré jej robili spoločnosť aj počas časti natáčania, ktoré sme mali možnosť sledovať.
Chcú to robiť inak
Koncept čisto ženskej diskusnej relácie nie je úplne nový. Podobné formáty už roky existujú v zahraničí. Hádam najznámejšia je ženská talkshow z produkcie americkej televízie ABC, ktorá sa pod názvom The View vysiela od roku 1997 a účinkuje v nej aj herečka Whoopi Goldberg. Na Slovensku je však tento formát novinkou.
Relácia sa snaží odlíšiť od iných vo viacerých smeroch. „Na Slovensku sa do istej hĺbky píše v médiách o všetkých možných témach. Nepociťovali sme, že niektoré témy sú vyslovene nepokryté a my o nich chceme hovoriť. Skôr sa nám zdalo, že je tu veľa expertných stanovísk, ale chýbajú názorové stanoviská a celkový dosah na spoločnosť,” vysvetľuje Ľubica Stanek a dodáva: „Dôležité je aj uchopenie témy. Napríklad pri téme korupcie sme sa nepozerali na korupciu na tých najvyšších miestach, ale ako ju vnímame my všetci. Napríklad, čo pre spoločnosť znamená, že tolerujeme malú korupciu v zdravotníctve.”
Diskusia je postavená na samotnej debate. Fakty, štatistiky, ale aj emotívne príbehy sú zastúpené najmä prostredníctvom predelových príspevkov a dokrútok, od ktorých sa jednotlivé tematické bloky relácie odvíjajú. Ich úlohou je dostať do relácie aj názory mužov a nebaviť sa „o nich bez nich”.
„Divákovi sa snažíme ponúknuť priestor na vytvorenie názoru tým, že počúva názory iných ľudí. Nechceli sme, aby to bolo odborné. Vezmime si to tak, že väčšina vecí sa dotýka celej našej spoločnosti a nie sme všetci odborníci na nejakú tému, ale mali by sme mať na ňu názor,” hovorí dramaturgička.
Iná žena, iný názor?
Energiu a jedinečnosť diskusie majú zabezpečovať práve osobnosti, skúsenosti, názory a príbehy diskutujúcich dám. Zatiaľ čo štyri diskutérky sa pravidelne opakujú, jedna expertka sa vždy mení v závislosti od témy.
„Ostatné dámy máme vybraté typovo. Buď sú to ženy, ktoré sa hĺbkovo venujú spoločnosti aj náplňou svojej práce. Napríklad sociologička, etnologička alebo ženy, ktoré majú rozličný pohľad na témy. Máme tam Hanu Skljarszku, ktorá prezentuje pohľad mladých ľudí. Je tam Ľudka Kolesárová, ktorá pozná regióny a vie, čo ľudí trápi mimo Bratislavy. Spolupracuje s nami aj Janette Motlová z neziskovky Eduma, ktorá je rómska odborníčka na vzdelávanie, tá vidí spoločnosť znova cez inú optiku. Máme tu aj herečky, dámy, ktoré sa angažujú a sú zastúpené v rôznych mimovládnych aktivitách. Vždy dúfame, že do diskusie prinesú trochu humoru a odľahčenia, čo môže ľuďom pomôcť ľahšie stráviť ťažkú tému,“ objasňuje Ľubica.
Relácia sa nakrúca v štúdiu RTVS dva razy do mesiaca. Natáčajú sa vždy dve relácie. My sme mali možnosť sledovať výrobu diskusie o vzťahoch, manželstve a rozvodoch, v ktorej novinárka Oľga Baková debatovala so psychologičkou Hanou Ščibranyovou, s marketingovou manažérkou Dobrého anjela Ľudmilou Kolesárovou, herečkou Ankou Šiškovou a sociologičkou Sylviou Porubänovou.
Debata v kaviarni
Účinkujúce a celý výrobný štáb sme sledovali pri prípravách v maskérni, pri neviazaných rozhovoroch v štúdiu aj popri natáčaní. Hoci sa všetko dialo mierne rýchlo, všetci zainteresovaní pôsobili ako zohratý tím.
Štáb, ktorý reláciu tvorí, je žensko-mužský. Spoluprácu však nevnímajú genderovo, ale profesionálne. Zodpovedná úloha je na režisérke silnej zostavy Andrei Horečnej. Skúsená režisérka dlhé roky režírovala komerčné hrané seriály, napríklad Panelák, momentálne pracuje v RTVS, režíruje aj detskú reláciu Trpaslíci.
Andrea stojí aj za myšlienkou scény relácie. „Keď sme s kreatívnym producentom Tomášom Kaminským dávali formátu tvár, prišla som s konceptom kaviarne. To je miesto, kde s kamarátkami riešime všetko. Je to priestor plný života, smútku, humoru, ľudí, názorov, protinázorov… Mala som skrátka predstavu piatich žien, ktoré sa zídu v kaviarni a bavia sa o témach, ktoré hýbu našou krajinou, cez svoje vlastné príbehy. Scéna má teda evokovať kaviareň s obrazovkou, kde bežia správy,” vysvetľuje režisérka.
Oľga Baková: Ukričaných diskusií je dosť inde
Jednou z najviac zaneprázdnených osôb v deň nakrúcania je bezpochyby moderátorka Oľga Baková, zahranično-politická novinárka so skúsenosťami zahraničnej spravodajkyne v New Yorku, redaktorky Českej televízie a v súčasnosti šéfeditorka zahraničného spravodajstva v rozhlase.
Jej úlohou je udržať tempo diskusie a posúvať ju ďalej. S moderovaním diskusií síce skúsenosti má, no takýto formát je pre ňu nový tematicky aj osadenstvom. „Keďže ide o štyri ženy, je to náročnejšie a niekedy sa aj ja zapotím, no je to veľmi dobrá škola. Keď to divák sleduje z gauča, stáva sa šiestym diskutujúcim. Hovorí si, že ešte toto si sa mala spýtať, tam si to mala zastaviť, no priamo na mieste to nie je ľahké. Mám však veľmi dobré partnerky, dobre sme sa zosúladili a tvoríme jeden tím,” hovorí Oľga.
Diskusie by však mali byť aj o konfrontácii, ostrejšej výmene názorov a vtedy môže byť zosúladený tím na škodu. Podľa Oľgy Bakovej sa však aj v týchto debatách konfrontácie vyskytujú. „Výmeny aj konfliktné názory zažívame, lebo tu máme mladšiu aj staršiu generáciu. Napríklad Hanka Skljarszka je zástupkyňou tej mladšej a často oponuje. Niežeby sme tu mali vyvolávať vášne, myslím si, že iné názory sa dostávajú von. A to, že nie sú v ukričanej podobe, je len dobre, lebo tých ukričaných diskusií je dosť inde,” vysvetľuje.
Sylvia Porubänová: Ak by sme sa pripravili na každú otázku, stratila by sa energia
Pevnou súčasťou relácie je sociologička Sylvia Porubänová. Pozvanie pravidelne debatovať prijala preto, lebo relácia jej dáva zmysel. „Často sa stretávame s tým, že v politických a spoločenských debatách dominujú muži a často sú to čisto mužské zostavy. Toto bol nápad možno trošku inšpiratívne a provokujúco vytvoriť čisto ženskú zostavu,” vysvetľuje Sylvia.
Sociologička priznáva, že sa na každú reláciu pripravuje z podkladov, ktoré účinkujúce dostávajú od dramaturgie, je však dôležité, aby si diskusia ponechala spontánnosť: „Natáča sa v rýchlom slede. Príprava nie je dlhá. Nebolo by dobré, keby sme sa pripravili na každú otázku, potom by sa tá energia stratila.”
Sylvia potvrdzuje, že aj ona a iné účinkujúce sa s tvorcami bavia o témach, ktoré by mohli v budúcnosti odznieť. „Za mňa je to napríklad násilie v spoločnosti, problémy LGBTI ľudí v spoločensko-historickom kontexte, téma chudoby. Nemali by sme sa vyhýbať ani téme marginalizovaných rómskych komunít a téme žien v týchto komunitách, ich zdraviu, vzdelaniu a podobne. Takže určite sú to aj témy chúlostivé z pohľadu divákov a diváčok,” myslí si sociologička.
Anna Šišková: Osobné témy mi neprekážajú
Okrem herečiek Kristíny Farkašovej a Lujzy Garajovej-Schramekovej v relácii účinkuje aj Anna Šišková. Krátko po natáčaní nám povedala, že je pre ňu česť, že môže diskutovať so vzdelanými ženami. „Túto ponuku som zobrala preto, že aj ja sa môžem niečo naučiť a dozvedieť. Od prírody som zvedavý človek,” hovorí. „Zastupujem takých normálnych ľudí, ktorí majú v sebe nejaké otázky, niečo prežili a majú nejaké skúsenosti, o ktoré sa môžu podeliť,” vysvetľuje, ako vníma svoju pozíciu.
Témy sú koncipované tak, že sa sčasti dotýkajú aj súkromia diskutérok. Anke to neprekáža a počas diskusie o rozvodoch nemala problém hovoriť o svojich skúsenostiach. „Neprekáža mi, keď je téma osobná. Poviem to, čo chcem povedať. Nikto ma nenúti nič hovoriť.” Problém má skôr s témou, o ktorej vie málo alebo s ňou nemá skúsenosti. Prípravu na diskusiu však nikdy nepodceňuje a okrem štúdia podkladov od dramaturgie má aj vlastný spôsob prípravy. „Pripravujem sa tak, že sa o témach rozprávam s rôznymi ľuďmi. To je pre mňa najlepšia príprava vedieť názory môjho okolia,” hovorí herečka.
Ľudmila Kolesárová: Ženy sa konečne nebavia len o tehotenstve a kozmetike
Ľudmila Kolesárová je marketingovou manažérkou neziskovej organizácie Dobrý anjel, ktorá pomáha rodinám v núdzi. Žije v Poprade a je v neustálom kontakte s ľuďmi aj z toho najchudobnejšieho prostredia Slovenska. Práve preto pozná Slovensko trochu z inej strany. „Najprv som nevedela prijať, že by som mala v takej relácii účinkovať. Mne dosť trvá, kým sa rozhovorím, ale potom som si uvedomila, že veľmi často sama frflem na to, keď vidím čisto mužské diskusie alebo keď ženy dostávajú málo priestoru. Tak som si povedala, že nemôžem len frflať a nič preto neurobiť,” objasňuje svoje dôvody.
Podľa nej Silná zostava vzdeláva a prezentuje viaceré uhly pohľadov. Ešte významnejší je pre ňu ten druhý rozmer relácie. „Ženy zrazu začali diskutovať nielen o tehotenstve a kozmetike, ale aj o závažnejších témach.”
Sama má skúsenosť, že televízna diskusia má zmysel, keďže sa jej po každej relácii niekto ozve, buď s otázkou, alebo s nejakou reakciou. „Bola som rada, že sa diskutuje na tému odchodu mladých do zahraničia, keďže to ako človek z východného Slovenska intenzívne vnímam. Po relácii sa mi nejakí mladí ľudia ozvali, že sa vrátia naspäť na Slovensko. Tomu som sa veľmi potešila,” spomína. Napriek tomu cíti, že nie každý je ženskou diskusiou nadšený. „Mám pocit, že spoločnosť sa trochu nevie zmieriť s tým, že ženy diskutujú. Ja si myslím, že v spoločnosti aj v živote, keď nejdeme dopredu, tak ideme dozadu. To znamená, že keď neskúsime niečo nové, tak budeme cúvať späť a to nie je dobré.”
Možno príde aj… muž
Relácia Silná zostava má za sebou zatiaľ 12 vydaní. Sledovanosť, ale aj búrlivé diskusie na Facebooku svedčia o tom, že takýto typ diskusie mierne provokuje, núti ľudí viac premýšľať a niektoré témy spoločnosť otvára viac. Dosiaľ najviac zaujali témy migrácie mladých, nadužívania liekov a starnutia populácie. S praktickými otázkami, ale aj so zmiešanými reakciami na sociálnych sieťach sa stretli po diskusii o odpadoch a hoaxoch. Reagovali ženy aj muži.
Na záver sme sa dramaturgičky Ľubice Stanek opýtali, čo by sa muselo stať, aby si medzi diskutujúce sadol muž. „Muži budú, ale neviem kedy,” hovorí so smiechom. „Formátovo to nemáme vyhradené antagonisticky voči mužom. Máme mužov rady a veľmi si ich vážime pre ich názory a preto, akí sú, ale formát máme zatiaľ nastavený žensky. Ak sa nám stane, že vyčerpáme ženské expertky, určite pôjdeme aj za mužmi,” uzatvára dramaturgička relácie.