Majú nápady a záleží im na planéte. Aj na Slovensku máme ľudí, ktorí vytvárajú krásne a užitočné veci z materiálov, ktoré by inak skončili na skládke či v spaľovni.

Podľa štatistiky patrí Slovensko v recyklácii odpadu medzi tri najhoršie krajiny Európskej únie. Na jedného obyvateľa pripadá približne 329 kg komunálnych odpadov ročne a väčšina z toho končí na skládkach. Našťastie existujú malé značky aj veľké spoločnosti, ktoré si to uvedomujú a niektorým druhom odpadkov našli nové a nápadité využitie.

1Dizajnové tašky a košele

Necelý rok funguje značka Bagbet. Autorka myšlienky Alžbeta Irhová hovorí, že ide o zhmotnenie jej lásky k životnému prostrediu a dizajnu. Prvým produktom bola bavlnená taška Bagbet shopping bag. „Nápad vytvárať bavlnené tašky mi prišiel zaujímavý, keď sa objavila informácia, že Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším množstvom spotreby plastových tašiek na jedného obyvateľa. Touto kolekciou sme chceli poukázať na to, že bavlnené tašky s dizajnom, ktorý navrhli študenti umeleckých vysokých škôl, sú ideálnou náhradou plastových tašiek,” vysvetľuje Alžbeta.

Neskôr sa portfólio značky rozšírilo o košele Bagbet Wind. „Kolekcia košieľ zasa poukazuje na obrovské plytvanie v odevnom priemysle. Našou prioritou je vrátiť späť medzi ľudí oblečenie, ktoré by za normálnych okolností skončilo v koši. Touto kolekciou sa snažíme veciam vdýchnuť nový život a vniesť ekológiu do každodenného života.”

Moderné a nápadité košele vyrába Betka z textilného odpadu. Pretvára ich podľa svojich predstáv, no snaží sa pracovať najmä s prírodnými materiálmi. „Aj košeľa, ktorá je možno na prvý pohľad nezaujímavá, sa dá prerobiť na naozaj jedinečný kúsok. Snažíme sa pracovať s prírodnými materiálmi, ako sú bavlna, ľan či konope,” vysvetľuje svoj prístup.

2Užitočné doplnky z plastového odpadu

S konceptom využitia plastového odpadu prišiel Šimon Horna a Lukáš Adámek zo Starej Turej, ktorí pôsobia pod značkou Umelohmotné. Inšpiroval ich aj prístup rodného mesta, ktoré sa snaží pravidelne čistiť okolie, triediť odpad a zriadilo aj mestskú kompostáreň. „Nie každý na Slovensku si uvedomuje, kam putuje a ako sa spracováva triedený odpad. Preto nám napadlo ukázať ľuďom svet za žltým smetiakom,“ zhoduje sa dvojica tvorcov.

Šimon s Lukášom vyrábajú nástenné hodiny, misky či pánske motýliky z recyklovaného plastu. „Ľuďom sa asi najviac páčia naše malé hranaté misky. Najnovšie sme ich začali vyrábať aj z vrchnáčikov a tie voláme charitatívne. Okrem toho, že sú najfarebnejšie, jedno euro z každej z nich poputuje projektu HorebPET, ktorý vrchnáčiky zbiera na dobročinné účely,” hovorí Lukáš.

Celá produkcia prebieha doma v garáži. Materiál najskôr získavali od známych, spočiatku ho hľadali v smetiakoch. Dnes vďaka kontaktom nemajú o plasty núdzu. Materiál si aj sami kompostujú, hoci sa im stáva, že im ľudia nosia už pomletý plast. Výrobky vznikajú na podomácky vyrobených strojoch. „Všetky stroje sme si vyrobili sami v garáži. Asi polovičku súčiastok sme zohnali cez bazáre a u susedov na dvore,” vysvetľuje Šimon. Po viac než roku fungovania majú šrotovník na plasty, prerobenú elektrickú rúru a pracujú na novom stroji, ktorý im umožní výrobu ďalších produktov.

3Šperky s príbehom z roky nevyužitých vecí

Už osem rokov funguje značka Me & Cocoon Košičanky Slavy Hradelovej, publicistky, ktorá sa celý život venuje kultúre a móde. K šperkom mala blízky vzťah už v detstve, keď sa s radosťou prehrabávala v šperkovnici svojej tety. „Nikdy sa mi nepáčila ponuka lacnej bižutérie, ktorú si človek dá na seba raz a nikdy viac,” vysvetľuje Slava.

Až 80 percent z jej tvorby vzniká upcyclingom, teda využitím starých predmetov. „Baví ma dať tým odhodeným, zabudnutým veciam nový život a urobiť z nich moderný šperk. To je výzva, aby človek neskĺzol do lacného gýča. Niektoré predmety čakajú, kým príde ten správny nápad, aj niekoľko rokov. Potom objavím čosi, čo mi dá ten pravý impulz a nová vec je na svete,” hovorí o svojej tvorbe šperkárka.

Materiál pre originálne šperky získava na burzách starožitností. Vždy siaha po predmetoch, ktoré majú príbeh. „Snažím sa, aby išlo o materiály, ktoré sú overené desaťročiami, a nevadí, že majú patinu. Čistím ich, leštím a ďalej spracúvam. Niekedy sú to staré mosadzné lyžičky alebo hodinové súčiastky, inokedy zasa objavím brošňu, ktorej chýba zapínanie, a ja jej dokážem vdýchnuť nový život. Zbieram staré štrasové náhrdelníky a brošne, ktoré získavajú časom zvláštny tlmený lesk.”

Jej výrobky nenosia len zákazníci zo Slovenska. Klientelu má aj vo Francúzsku, v USA či v Rusku. „Najväčší záujem je o originály, ktoré sa nedajú zopakovať. Najmä o brošne, ktoré dokážem personifikovať fotografiami zo starých rodinných albumov alebo vniesť do nich symboliku podľa želania zákazníka,” objasňuje Slava.

4Farebné tašky zo zbytkov

Dominika Podolanová je študentka z Považskej Bystrice, ktorá z pôvodného školského projektu vytvorila fungujúcu značku farebných tašiek WakiVaky, ktorá si zakladá na kvalite a pozitívnom dosahu na životné prostredie. „Na výrobu vakov zásadne nekupujem surový materiál. Spolupracujem napríklad s dizajnérmi, od ktorých získavam látky, ktoré sú pre nich už odpadom, stále sa však považujú za dielo konkrétneho dizajnéra. Materiál hľadám v skladoch, kde si za dobrovoľný príspevok môžem vybrať z ponuky látok, ktoré tam ležia nevyužité. Spolupracujem aj s prevádzkami, ktoré mi poskytujú svoje odpadové látky z výroby, a občas dostávam látky aj od ľudí v mojom okolí,” hovorí Dominika. Tašky šijú krajčírky po celom Slovensku.

Spočiatku bol každý vak originál, odkedy sa však rozbehol predaj cez internet a vaky sa rozšírili medzi ľudí, zákazníci majú záujem o konkrétne modely a Dominika sa im snaží vyhovieť. „Mojím cieľom je prejsť na pásovejšiu výrobu, aby som mohla prijímať aj väčšie zákazky. Zároveň však chcem zachovať aj originálne kolekcie, pretože niektoré modely sa nedajú vyrábať tak, aby bolo viac rovnakých,” vysvetľuje.

5Odpadkové koše z použitých kefiek

Zubná kefka je jednorazovým spotrebným materiálom, ktorý po pár mesiacoch putuje do koša. Na to myslíme aj my v CURAPROX Slovensko a nechceme, aby naše kefky končili rozkladajúce sa na skládke. Práve v týchto dňoch spúšťame projekt Kolokefka, v rámci ktorého sa v kioskoch po celom Slovensku budú zbierať použité zubné kefky všetkých značiek.

Z vlastných kefiek, ktorých zloženie poznáme, vyrobíme aj koše na triedenie odpadu pre školy a škôlky. Zároveň sa chystáme deti vzdelávať o potrebe triedenia odpadu. „Ak naučíme deti triediť odpad, postupne sa pridajú aj rodičia, ktorí sa zasa môžu začať zaujímať aj o to, kam vlastne putuje odpad z ich domácností,“ vysvetľuje vedúca projektu Annamarie Velič z CURADEN Slovakia, s. r. o.

Od 15. júna 2017 sa môžete do projektu zapojiť aj vy a to tak, a že do CURAPROX Smile Shopu prinesiete použitú zubnú kefku. Nielenže pomôžete životnému prostrediu, ale zároveň získate zľavu na novú kefku. Viac informácií o projekte nájdete na stránke ekovir.sk.