Keď pred pár rokmi začali kresliť pre radosť, netušili, že sa ilustrovanie stane ich povolaním. Dnes si v ateliéri Hento Toto osem kamarátov s intelektovým znevýhodnením zarába, vzdeláva sa, chodí na výstavy a spolupracuje s rôznymi značkami či organizáciami. Najnovšie ich kresby tvoria dizajn obalov a kefiek Curaprox, ktoré sa v limitovanej edícii predávajú po celom svete. Spoznajte kresličov a zakladateľov iniciatívy Hento Toto a vďaka novej limitovanej edícii kefiek objavte „bláznivo krásny vesmír“. 

V bratislavskom ateliéri Hento Toto na Grösslingovej ulici sa denne stretávajú umelci s intelektuálnym znevýhodnením kvôli tomu, čo ich naozaj baví – kresleniu. S pomocou profesionálnych grafikov a dizajnérov vytvárajú zo svojich originálnych kresieb produkty, ktoré sú známe na Slovensku aj v zahraničí. 

Sen o priestore, kde môžu tvoriť aj ľudia so znevýhodnením 

Značku Hento Toto zastrešuje občianske združenie Bol raz jeden človek, ktoré funguje od roku 2006. Vzniklo v časoch, keď si skupina študentov počas štúdia liečebnej a špeciálnej pedagogiky obľúbila ľudí s mentálnym postihnutím a rozhodla sa, že urobia všetko pre to, aby ich kamaráti mohli robiť to, čo bežne robia aj ostatní.

„Kamaráti z Hento Toto sa v umení radi vzdelávajú. Spoznávajú množstvo nových ľudí, miest, získavajú skúsenosti, sú sebavedomejší a cítia sa plnohodnotnými členmi komunity.“

„Chceli sme im ponúknuť niečo, čo by ich bavilo a rozvíjalo, spoznávali by pritom nových ľudí a mohli by byť na seba hrdí,“ spomína Helka Kusá z organizácie Bol raz jeden človek. Najskôr si vyskúšali prácu v televízii a kateringu, ku kresleniu sa dostali až neskôr. 

Kresliči v Hento Toto začali navrhovať pohľadnice, potom pribudli tričká, tašky, zápisníky, nálepky aj odznaky. „V začiatkoch sa kamaráti učili linorytu – technike, ktorá sa v tom čase neodporúčala pre ľudí s mentálnym postihnutím,“ spomína Helka Kusá. Linoryt napokon po niekoľkých rokoch vystriedala kresba, ktorá má dnes aj vyšší účel.

Lukyho baví vesmír, Miško rád zapája žiarovky

Kamaráti majú okrem kreslenia aj svoje vlastné záľuby. Napríklad Maťo počúva rakúsku dychovku Die Stoakogler, Janka rada chodí na kávu, Lukyho zaujíma vesmír, Patrik je futbalový fanúšik, Dudík rád prenáša ťažké veci, Lukáš študuje knihy, Miško zapája žiarovky a Lucka miluje rozprávky.

„Keď sa nám nechce kresliť, chodíme na výstavy alebo oddychujeme,“ vraví Lucka. „Alebo aj oslavujeme,“ dodáva kreslič Paťo. Práve vďaka nemu sa medzi kamarátmi udomácnilo slovné spojenie „hento toto“, ktoré bežne používal, keď si nevedel spomenúť na nejaké slovo. „Chystali sme sa na prvý zimný Urban Market, potrebovali sme hravý názov, ktorý by zároveň vyjadril, kto stojí za značkou,“ vysvetľuje Helka príbeh názvu Hento Toto.

Nie je tajomstvom, že kamaráti radi oslavujú. Naposledy sa tešili, že po dlhšej pandémiou vynútenej pauze budú znova súčasťou Dobrého trhu. Aktuálnym dôvodom na radosť je, že sa ich kreslení hrdinovia dostali na obaly limitovanej edície obľúbených zubných kefiek Curaprox, čo ich robí doslova svetovými.

Do súťaže o najlepší dizajn sa zapojili spolu s profesionálmi zo 40 krajín 

Zakladatelia združenia Róbert Oreský a Helka Kusá sa usilujú rozvíjať talent kresličov aj oslovovaním ďalších dizajnérov, ktorí kresličom pomáhajú. „Tvorili sme už s mnohými talentovanými umelcami, no túžili sme spolupracovať aj so značkou Curaprox. Páčia sa nám jej hodnoty a každý z nás má od nej doma svoju zubnú kefku,“ hovorí Helka. 

„V kúpeľni sa každé ráno ocitáme s hlavou plnou myšlienok a je len na nás, čomu budeme venovať pozornosť. Prečo teda nezačať deň s úsmevom a myslieť na dobré veci?“

Keď minulý rok švajčiarska značka vyhlásilia Curaprox Design Challenge, Hento Toto sa do súťaže neváhali zapojiť. Svojím originálnym návrhom obalov zubných kefiek sa tak pridali k desiatkam skúsených profesionálov zo 40 krajín. 

„Rozmýšľali sme, čím by sme mohli prispieť. Prechádzali sme si jednotlivé výtvory ďalších návrhárov. Chceli sme vytvoriť niečo jedinečné, zábavné a milé, predstaviť svoje kresby bez hraníc, ale zároveň zostať sami sebou,“ opisuje spoluzakladateľka ateliéru, ktorá na spoluprácu napokon oslovila ilustrátorku detských kníh Hedvigu Gutierrez.

Inšpirovali sa potrebou myslieť pozitívne aj v náročných časoch

V čase, keď vymýšľali návrhy dizajnu, vo svete zúrila pandémia, a tak si v ateliéri povedali, že skúsia ľuďom pripomenúť, aby sa ani v náročných časoch nezabudli usmievať. 

„V kúpeľni sa každé ráno ocitáme s hlavou plnou myšlienok a je len na nás, čomu budeme venovať pozornosť. Prečo teda nezačať deň s úsmevom a myslieť na dobré veci? To, ako si človek ráno nastaví hlavu, výrazne ovplyvňuje celý jeho deň,“ vysvetľujú nositeľky myšlienky.

Kresliči sa tak pustili do práce a usilovne kreslili rôznorodý vesmír. V návrhoch nechýbala morská panna, lietajúca zebra, planéty slnečnej sústavy, teplovzdušný balón či zaľúbený Amor s povestným šípom. Keď boli kresby hotové, putovali k ilustrátorke, ktorá sa ich snažila citlivo dotvoriť do výsledného celku.

Kresby oslovili aj vo Švajčiarsku

Hedviga Gutierrez, ktorá si spoločné tvorenie s kresličmi najmä vďaka ich bezprostrednosti doslova zamilovala, prezradila, že najväčšou výzvou bolo, aby každý kreslič dostal priestor a aby ich kresby zostali nedotknuté. Jej úlohou bolo kresby graficky spracovať a vytvoriť pozadie spoločného návrhu.

„Spolupráca s nimi bolo návratom do detských čias. Dodali mi kresby, ktoré sú bláznivo krásne, a mňa to ako ilustrátorku, ktorá často pracuje podľa striktných zadaní, nesmierne obohatilo,“ vysvetľuje Hedviga Gutierrez.

„Baví nás robiť radosť iným, vzdelávať spoločnosť a robiť ľudí vnímavejšími voči zraniteľným skupinám v spoločnosti.“ 

Kresliči v súťaži napokon neuspeli, no o pár mesiacov prišiel zo švajčiarskej centrály Curaproxu e-mail s ponukou, či by Hento Toto chceli vytvoriť limitovanú edíciu kefiek. Radosť v ateliéri bola obrovská a čoskoro ju vystriedal aj pocit veľkej zodpovednosti.

Značku populárnych zubných kefiek prepojili s úsmevom, ktorý má silu meniť ľudí i okolnosti v živote. Otázky na obale: Prečo? A prečo nie!?, ako aj výkričník a otáznik na vláknach kefky symbolicky nabádajú pustiť sa do nových dobrodružstiev bez zbytočného rozmýšľania. 

Najviac sa tešia z toho, že sú spolu a môžu tvoriť

Kamaráti z Hento Toto spolu nielen tvoria, ale aj sa v umení radi vzdelávajú; chodia na workshopy, navštevujú galérie a majú za sebou aj svoju prvú výstavu. Spoznávajú množstvo nových ľudí, miest, získavajú skúsenosti, sú sebavedomejší a cítia sa plnohodnotnými členmi komunity. Vedia, kto je v čom dobrý, a poznajú aj svoje limity. 

„Najšťastnejšou ma robí, že som tu a môžem tvoriť,“ hovorí kreslička Lucka a Paťo jej dáva za pravdu. Mať svoju vlastnú partiu je presne to, čo kresliči oceňujú a z čoho sa tešia najviac. Kamarátov, s ktorými sa navzájom inšpirujú a zažívajú zábavu; prácu, na ktorú sú hrdí a ktorou si dokážu zarobiť.

Hento Toto robí spoločnosť vnímavejšou voči zraniteľným skupinám 

Značka Hento Toto je založená na princípe tzv. collaborative art, teda na spolupráci rôznorodého tímu. Jej úspech je výsledkom spojení grafikov, dizajnérov, majiteľov predajní, organizátorov podujatí, dodávateľov, spoločensky zodpovedných firiem a ich zákazníkov. 

Dlhodobým cieľom Hento Toto je vybudovať nový udržateľný model pracovnej a sociálnej inklúzie. „Momentálne sme niekde na polceste. Tento rok sme dosiahli veľký míľnik a stali sme sa registrovaným sociálnym podnikom, vďaka čomu sme zamestnali prvú skupinu kresličov,“ vysvetľuje Helka Kusá a zdôrazňuje, že každý nový produkt, ponuka či spolupráca sú príležitosťou na rast – osobnostný, profesionálny aj ľudský. 

„Aj keď je to niekedy náročné, máme doslova prácu snov. Veľmi nás teší, že aj po rokoch sa máme stále radi, baví nás spolu tvoriť, robiť radosť iným, ale aj vzdelávať spoločnosť a robiť ľudí vnímavejšími voči zraniteľným skupinám,“ konštatuje na záver.

O Hento Toto 
Hento Hento je inkluzívny program zamestnanosti pre ľudí s mentálnym postihnutím, za ktorým stojí občianske združenie Bol raz jeden človek. Vzniklo pred 15 rokmi ako projekt neziskovej organizácie a od roku 2022 je z neho udržateľné sociálne podnikanie. Osem kresličov sa v spolupráci s profesionálnymi dizajnérmi umelecky rozvíja a vytvára originálne a nápadité dizajnové produkty s vlastným rukopisom. Značka tak pomáha búrať predsudky o ľuďoch s mentálnym postihnutím a zlepšuje kvalitu ich života. Ak chcete o kresličoch aj ich prácach vedieť viac, sledujte @hento_toto_official.