Štúdia, ktorú nedávno zverejnili vedci z Bernskej univerzity vo Švajčiarsku, priniesla dôležité zistenia o jedných z najčastejšie používaných prísad v starostlivosti o zuby − chlórhexidínu a relatívne novoobjavenom Citroxe®. Obe prísady sa vyskytujú v ústnych vodách, zubných pastách a parodontálnych géloch z radu Curaprox Perio Plus. Podľa štúdie má zloženie Perio Plus silnejší účinok v boji proti opätovnej tvorbe zubného povlaku ako roztoky s rovnakým množstvom chlórhexidínu, ktoré neobsahujú Citrox®.

Ako chlórhexidín a Citrox® prispievajú k zdraviu ústnej dutiny?

Chlórhexidín (CHX) je účinný antibakteriálny prostriedok, ktorý bojuje proti širokému spektru baktérií, kvasiniek, húb a mnohých ďalších druhov mikroorganizmov. Priaznivé účinky CHX majú významný vplyv proti tvorbe a hromadeniu zubného povlaku, preto sa v stomatológii používa pri liečbe zápalu ďasien či paradentózy.

Menej známou prísadou je Citrox®, ktorý sa vyrába z prírodne získaných, netoxických a hypoalergénnych zložiek. Okrem toho má nulový vplyv na zafarbenie zubov. Je zložený z flavonoidov a ovocných kyselín, ktoré sa získavajú z pomarančovníka horkého, a má antimikrobiálne, antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

Štúdia z Bernskej univerzity ukázala, že Citrox® v kombinácii s polylyzínom a chlórhexidínom v zložení Perio Plus podporuje účinnosť proti tvorbe zubného povlaku. Táto zmes môže byť ešte účinnejšia ako čistý CHX s rovnakou koncentráciou.

Ktoré zloženia sa testovali

Experiment bol založený na testovaní piatich produktov určených na starostlivosť o ústnu dutinu s obsahom CHX. Všetky produkty boli z radu Perio Plus.

Ústne vody obsahovali:

Gél obsahoval:

Všetky testované produkty z radu Perio Plus obsahovali CHX, Citrox® a polylyzín, xylitol a PVP-VA. Negatívnou kontrolou bol 0,9 % hmotn./obj. roztok NaCI; pozitívnou kontrolou boli roztoky CHX bez prísad v troch rôznych koncentráciách CHX.

Ako vedci pristúpili k analýze

V experimentoch sa použilo 15 rôznych bakteriálnych kmeňov dvomi spôsobmi – prvý bol navrhnutý tak, aby napodobňoval kariogénny zubný povlak (podieľajúci sa na vzniku zubného kazu) a druhý napodobňoval periodontálny zubný povlak. 

Uskutočnili sa dva rozdielne experimentálne postupy:

  • aplikácia ústnej vody po mechanickom odstránení zubného povlaku, aby sa preukázal vplyv na tvorbu zubného povlaku,
  • aplikácia na už vytvorený zubný povlak.

Kľúčové zistenie: Aj nízke koncentrácie CHX s prísadami sú účinné

Výsledky ukázali, že formulácie chlórhexidínu v Perio Plus boli účinné proti vybraným orálnym baktériám zodpovedným za zubný povlak, o ktorých je známe, že spôsobujú parodontálne ochorenie. Najdôležitejším zistením je, že dokonca aj formulácie CHX s nízkou koncentráciou a s prísadami spomalili tvorbu kariogénneho biofilmu vo väčšej miere ako roztoky bez prísad, a to s rovnakou alebo dokonca vyššou koncentráciou CHX.

Presná sila anti-biofilmových vlastností závisela od koncentrácie CHX obsiahnutej v testovaných zloženiach. V prípade 0,2 % koncentrácie CHX (Perio Plus Forte) sa preukázal jeho účinok aj na už existujúci biofilm.

Produkty Perio Plus pomôžu pri zápale ďasien, parodontitíde či pri hojení po zákrokoch v ústach.

Zistiť viac

Nový prístup v boji proti zubnému povlaku

Zistenia štúdie preukázali, že z hľadiska zamedzenia tvorby zubného povlaku je jedinečný vzorec produktov Perio Plus preukázateľne účinnejšie ako samotný CHX. Celkovo bola účinnosť týchto pokrokových zložení a roztokov CHX v prípade redukcie tvorby biofilmu vysoká, akurát pri už vytvorenom periodontálnom biofilme nie.

Preto je na začiatku liečby paradentózy dôležité zdôrazniť potrebu správneho mechanického odstránenia zubného povlaku. Pre efektívnejšiu domácu liečbu možno na tieto postupy nadviazať použitím testovaných produktov Perio Plus s obsahom CHX a Citroxu®. Bolo klinicky dokázané, že sú prospešné v boji proti mikroorganizmom v ústnej dutine, ktoré spôsobujú mnoho bežných zubných problémov.

Nové zistenia o produktoch Perio plus a ich vplyve na zubný povlak:

  • Ústna voda Perio Plus Forte (0,2 % CHX) a gél Perio Plus Focus (0,5 % CHX) boli v teste jedinými roztokmi zo všetkých, ktoré výrazne znížili aktivitu kariogénneho zubného povlaku.
  • Perio Plus Forte zahubil všetky kariogénne baktérie vo vytvorenom zubnom povlaku.
  • Ústna voda Perio Plus Protect (0,12 % CHX) bola pri zamedzení tvorby zubného povlaku rovnako účinná ako čistá koncentrácia 0,2 % CHX.
  • Všetky produkty z radu Perio Plus môžu redukovať zubný povlak.