Nie je žiadnym tajomstvom, že s úsmevom ide všetko lepšie. Dá sa oň deliť donekonečna a stále vám z neho neubudne. Tieto ženy majú úsmev v náplni práce a aj vďaka nim je svet o niečo veselším miestom.

Cvičiteľka jogy Michaela Líška: Vždy je príjemné vidieť usmiateho človeka

Joge sa venuje už 15 rokov. Napriek tomu, že jej mama zvykla cvičiť doma podľa knihy, ju to viac ťahalo k skupinovému cvičeniu. V rodnom Humennom bol jediný klub – klub seniorov, v ktorom sa dôchodcovia spoločne dve hodiny venovali cvičeniu. Miška sa k nim nakoniec pridala a nebolo to pre ňu trápne, skôr naopak – veľmi príjemné a veselé. Neskôr sa presťahovala do Bratislavy a pod vedením známeho slovenského jogína Fredyho Ayisiho začala spočiatku cvičiť a neskôr aj učiť jogu v jeho štúdiu. Michaela momentálne žije v Trnave, kde každý utorok a štvrtok o 19.00 h cvičí jogu v novootvorenom Parku Bela IV.

„Neviem, či len pri joge, alebo vo všeobecnosti je úsmev veľmi dôležitý. Je vždy príjemné vidieť usmievajúceho sa človeka,” hovorí Miška. „Aj keď mám zlý deň, hodiny jogy sú moje slniečko, teším sa na ne, a keď prídem na hodinu, zrazu je všetko dobré a nejako prirodzene sa usmievam.”

Miška sa snaží tešiť z maličkostí a úsmev je pre ňu samozrejmý doplnok. „Často sa mi stáva, že ma zastavia cudzí ľudia so slovami: ,Aký máš krásny úsmev!’ Kedysi mi dokonca majiteľ jednej reštaurácie nosil obedy namiesto svojho kuriéra len preto, aby ma videl usmievať sa každý deň,” smeje sa.

Asi nikto si nevie predstaviť zamračenú jogínku. K pokoju, ktorý vyžaruje, patrí úsmev. Ako Miška dosahuje to, že nielen jej žiaci sú s ňou spokojní, ale aj ona sa cíti dobre?

„Používam sonickú zubnú kefku, s ktorou som nadmieru spokojná. A ráno si zuby umývam väčšinou klasickou zubnou kefkou a obľúbenou pastou, ktorej som verná už niekoľko rokov,” prezradila.

Čašníčka Barbora Šimková: Ak sa na hosťa neusmejem, už sa nevráti

Barbora pracuje v bratislavskej reštaurácii Fach. Napriek tomu, že svoje miesto „na servise” tu zastáva už pol roka, nikdy predtým v gastronómii nepracovala. Vždy však inklinovala k práci s ľuďmi.

„Myslím si, že úsmev je základom našej práce. Síce ponúkame vynikajúce jedlo, kávu aj nápoje, ale pokiaľ sa na človeka neusmievame a nie sme naňho milí, už sa sem nikdy nevráti. Napriek tomu, že si pochutil najviac na svete,” vysvetľuje dôležitosť úsmevu Barbora. Podľa nej sú čašníci dôležitá zložka prezentácie podniku, takže úsmev je do veľkej miery potrebný.

Čo robí pre svoj úsmev? „Všeobecne vyznávam ľudskú pohodu. Jednoducho musím byť šťastná. A keď som šťastná vo svojom živote, aj ľudia to zo mňa cítia. Úsmev musí byť úprimný. Ak pred zákazníkom hrám, že sa usmievam, a v sekunde, ako sa otočím, mám kamennú tvár, pocíti, že som k nemu milá nie preto, lebo chcem, ale musím. A ja chcem byť vždy ten milý človek, ktorý ich obslúži,” vysvetľuje.

V detstve mala Barbora extrémnu fóbiu z lekárov a z bolesti. „Vedela som, že ak sa chcem vyhnúť zubárovi, musím sa o zuby starať. Dva roky som nosila strojček, pričom ma veľmi cepovali, takže si bez pravidelnej zubnej hygieny neviem predstaviť život. Na prehliadky k zubárovi chodievam trikrát ročne,” opisuje Barbora to, čomu vďačí za pekný úsmev. Okrem klasickej starostlivosti nechodí na špeciálne zákroky ako bielenie zubov. Na čistenie medzizubných priestorov používa zubnú niť. „Snažím sa ísť trochu prírodnou cestou. Kupujem si prírodné pasty či séra na zuby,” dodáva.

Stand-up komička Simona Obšivánová: Smiech a úsmev sú pre komika obzvlášť dôležité

Rozosmievať stovky ľudí nie je ľahkou úlohou a bez vlastného úsmevu to ide veľmi ťažko. Svoje o tom vie aj Simona Obšivánová, ktorá prvý raz pričuchla k stand-up comedy, keď mala 17 rokov. Neskôr vyskúšala aj televíznu talentovú šou, kde sa jej zapáčila sila potlesku, smiechu a energie z publika. „Potom som sa pričlenila do zostavy Silné reči Jana Gorduliča. Vďaka tomu si užívam niekoľko vystúpení mesačne,” hovorí Simona.

„Smiech a úsmev sú pre komika obzvlášť dôležité. Zistila som to len nedávno. Kedysi som v rámci vystúpenia stále držala svoju hereckú rolu a snažila som sa nesmiať. Na jednom z posledných vystúpení som bola uvoľnenejšia ako bežne a uprostred neho som sa zasmiala na svojom vtipe. Spolu s ľuďmi. A zrazu sme boli na jednej lodi. V tej chvíli som pocítila, že keď sa smejem s ľuďmi, tak tu nie som ako platený komik, ale ako jedna z nich a sme tu spolu,” vysvetlila.

Mama a manželka, ktorá nemá problém si zo seba urobiť žarty, tvrdí, že má rada, keď sú ľudia otvorení, sarkastickí a nemajú problém zabávať sa aj na sebe. Pozitívnou energiou ju momentálne dobíja aj čas strávený s priateľmi, keď ako mama a gazdiná môže na chvíľu vypnúť pri káve či víne.

Hoci zo Simony vyžaruje pozitívna energia a rozdáva širokánske úsmevy, priznáva, že starostlivosť oň v minulosti zanedbala a doplatila na to. „Asi pol roka sa intenzívne stretávam so zubárkou, niekedy aj dvakrát mesačne, a teší ma, že tie stretnutia už vďaka dnešným vymoženostiam dokážu byť bezbolestné. Spoznala som veci ako medzizubná kefka či špeciálna zubná pasta. Zubná niť je tiež milý zázrak,” uzatvára komička.

Zubná lekárka Barbora Ďurčanová: Úsmev je najlepšia cesta, ako si získať pacienta

Zdravý úsmev a nielen ten vlastný živí aj zubnú lekárku Barboru Ďurčanovú. Na strednej škole sa rozhodovala, či pôjde študovať všeobecné alebo zubné lekárstvo. Jasno mala len v tom, že sa chce venovať chirurgii, čo sa jej momentálne darí na oddelení maxilofaciálnej chirurgie v Onkologickom ústave sv. Alžbety. „Zubné lekárstvo sa mi páčilo aj preto, že je to taká umelecká práca,” myslí si Barbora.

Barbora vyučuje aj na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a poskytuje chirurgické plánovanie a konzultácie pre kliniku Sangre Azul. Uvedomuje si, že jej vlastný úsmev je potrebný pri mnohých súčastiach jej práce, najmä však pri kontakte s pacientom. „Úsmev je mimoriadne dôležitý. Pacienti sú vnímaví a prichádzajú k nám, lebo potrebujú našu pomoc. My musíme spraviť niečo, aby sme ich upokojili a prelomili bariéru, veď predsa vchádzame do ich intímnej zóny a ošetrujeme ich. Úsmev je najlepšia a najpríjemnejšia cesta, ako si získať pacienta,” myslí si mladá zubná lekárka, ktorá sa o zdravé úsmevy stará nielen úsmevom, ale aj neustálym zdôrazňovaním dôležitosti prevencie. A ak sa inak nedá, tak aj chirurgicky.

Úsmev na tvári si Barbora Ďurčanová udržiava najmä optimizmom. „Vo všetkom sa snažím vidieť to dobré a užívať si každý moment,” hovorí. Iba pozitívny prístup k životu však zubom nestačí, preto zubárka pridala aj praktický návod na zdravý úsmev: „Používam sonickú kefku, medzi prednými zubami zubnú niť a v ostatných častiach medzizubné kefky.”