Joga Petre Kozejovej zmenila nazeranie na svet a priniesla do života rituály v starostlivosti o seba aj celkové zdravie. Inštruktorka jogy svoje rána začína opláchnutím tváre studenou vodou a škrabkou na jazyk, večer dbá na odlíčenie, ktoré kedysi zanedbávala. S Petrou sme sa rozprávali o počúvaní svojho tela, starostlivosti o ústne zdravie a tiež o malých zmenách, ktoré prispievajú k celkovej pohode.
Čo o ženách prezradí ich kúpeľňa
Chvíle strávené v kúpeľni znamenajú pre každú ženu niečo iné. V rubrike V kúpeľni vám prinášame rozhovory so ženami o ich každodenných zvykoch spojených so zdravím a krásou a možnosť nahliadnuť do ich osobného priestoru. Inšpirujte sa ich tipmi, ako z času stráveného v kúpeľni urobiť príjemný čas pre seba.
Petra pochádza z Česka, žila v Prahe aj Bratislave, no do cesty jej po období „hľadania samej seba“ nečakane prišiel partner Ľuboš a ona sa napriek čudovaniu okolia vybrala osudu oproti. Z veľkomesta sa presťahovala do malej dediny na strednom Slovensku, v Bratislave nechala prácu aj priateľov a postupne si začala plniť sen.
Kúpeľňa je symbolom čistoty
Rodinný dom v dedine obklopenej lesmi postavil pred 12 rokmi Petrin partner Ľuboš. Pri výstavbe a zariaďovaní uplatnil svoj vkus a praktické zmýšľanie. Petre síce zelená farba úplne nesadla, ale postupne začali dom spoločne prerábať tak, aby boli spokojní obaja. Na rad sa čiastočne dostala aj kúpeľňa, v ktorej prerobili sprchovací kút.
„Vždy som bývala v byte a bola som zvyknutá na menšie kúpeľne. Keď som sem prvýkrát vošla, bola som očarená jej veľkosťou a denným svetlom, ktoré podčiarkuje aj veľkorozmerné zrkadlo. Nedám dopustiť na dve umývadlá, to odporúčam každému,“ hovorí.
Ak by si mala vysnívať kúpeľňu podľa svojich predstáv, inšpirovala by sa Bali, kde si zamilovala prírodné kúpeľne a v nich použité materiály ako drevo a betón, zemité tóny či svetlú sivú. Viac ako vizuálna stránka je pre Petru dôležité, či je kúpeľňa uprataná. „Kúpeľňu mám ako miestnosť v dome veľmi rada, pretože tu svoj deň začínam aj končím. Je pre mňa symbolom čistoty,“ vysvetľuje.
Po studenej vode prichádza na rad škrabka na jazyk
Aby mala dlhší deň a nemusela sa od rána ponáhľať, obľúbila si skoré vstávanie. „Ako prvé si opláchnem tvár studenou vodou, milujem to. Odhodlávam sa aj na studenú sprchu, ale to je proces, ktorý ešte chvíľu potrvá,“ smeje sa.
Petrina ranná rutina netrvá dlhšie ako dvadsať minút. Po osviežení prichádza na rad škrabka na jazyk, ktorou si odstráni nečistoty z jazyka. Nasleduje jemná dvojminútová maska na tvár z prírodnej kozmetiky z Havlíkovej apotéky. Kým maska pôsobí, venuje sa preplachovaniu nosa.
Nos si preplachuje denne, doma aj na cestách
Technika čistenia nosovej dutiny morskou vodou má v joge presný termín − Džala Néti. Pomáha zbaviť sa nadmerného hlienu, čistí dutiny a pri pravidelnom praktizovaní zabraňuje prechladnutiu, harmonizuje emócie, činnosť nervovej sústavy a odstraňuje napätie z tváre.
Jedným zo spôsobov praktizovania je kanvička, v ktorej sa morská soľ zaleje teplou vodou a postupne sa prepláchnu obe nosné dierky. „Škrabka na jazyk aj kanvička sú očistné techniky, ktoré som začala praktizovať vďaka joge. Ľudia to často nevedia, ale zanedbávaním hygieny jazyka sa na jeho povrchu ukladá nános nečistôt, a tým sa zvyšuje aj riziko vzniku kazov. Očistný rituál robím pravidelne a kanvičku so škrabkou si so sebou beriem aj na cesty,“ vysvetľuje Petra.
Počas rannej rutiny nevynechá úpravu obočia, ale na celkový mejkap si Petra až na obľúbený rúž nepotrpí. „Pokiaľ zostávam počas dňa len doma, nelíčim sa. Uvedomujem si, že pleť potrebuje odpočívať, ukázalo sa mi to na dvojmesačnej ceste po Ázii. Používala som len maskaru, a tak pleť mohla dýchať, zmeny boli naozaj viditeľné,“ spomína.
Zuby si dôkladne čistí až po raňajkách
Po rannej rutine sa jogínka presúva do svojej yoga shala. Tak prezýva svoje malé štúdio, kde začína deň pránajámou (špeciálne dychové cvičenia, pozn. red.) či meditáciou. Nasledujú spoločné raňajky, ktoré partneri v rušných pracovných dňoch považujú za spoločný čas. Kým Petra sa čisteniu jazyka venuje hneď po prebudení, zuby prichádzajú na rad až neskôr: „Čerstvo umyté zuby mi kazia chuť raňajok a kávy, preto si dôkladnú dentálnu hygienu nechávam na neskôr,“ vysvetľuje.
Pri čistení zubov zostáva verná produktom CURAPROX, ktoré používa roky. Petra volí zubnú kefku s najjemnejšími vláknami a okrem kvality vie oceniť aj jej dizajn. „Čistím si aj medzizubné priestory, ale nie denne. Našťastie nemám veľkú kazivosť zubov a k zubárovi chodím len na preventívnu prehliadku,“ hovorí
Bez rannej meditácie sa necíti vo svojej koži
V priebehu dňa potrebuje odovzdať svoju energiu ľuďom. Jazdí za klientmi na súkromné lekcie jogy, rieši administratívu, komunikáciu, marketing alebo natáčanie online lekcií pre svojich patreónov, ktorí ju podporujú, a pripravuje sa na večerné uzavreté lekcie.
„Energiu však potrebujem aj sama prijímať. Ak sa stane, že ráno nestíham pránajámu či meditáciu, necítim sa vo svojej koži, myšlienky lietajú všade navôkol. Pre mňa self-care nie je len o starostlivosti na fyzickej úrovni. Väčšinou si ľudia myslia, že joga je pre tých, ktorí chcú zmeniť svoje telo. Je to pravda, ale na základe mojej skúsenosti by sa ľudia mali starať aj o svoje vnútro, nielen o zovňajšok,“ vysvetľuje.
S praktizovaním jogy začala viac načúvať aj svojmu telu
Zmena v starostlivosti o seba išla u Petry ruka v ruke so zmenou životného štýlu. „Čím viac som sa začala napájať na svoje telo, začala som ho aj viac počúvať a vnímať, čo potrebuje. Dnes kladiem oveľa väčší dôraz aj na výber kozmetiky. Vždy som riešila skôr starostlivosť o pokožku tela ako o pleť. Až po tridsiatke som sa začala viac zameriavať aj na tvár. Je pravda, že vďaka praktizovaniu jogy som o seba začala dbať oveľa viac. Dokážem si na seba nájsť čas,“ vysvetľuje.
Za doteraz najväčšiu chybu považuje zanedbávanie odličovania pred spaním. „Občas sa mi to stalo. Na výške je síce iný režim, no i tak, nerobte to,“ dvíha varovný prst so smiechom Petra. Na odličovanie mejkapu si obľúbila Sweet & Creamy Oil Cleanser od nórskej značky prírodnej kozmetiky Marina Miracle.
Pri kúpe kozmetiky sa snaží nájsť balans
Pri používaní kozmetiky ju zaujíma nielen obsah, ale aj balenie. Uvedomuje si však, že mnohé firmy ešte stále neriešia balenia produktov a ľudia si ich napriek tomu kúpia pre ich zloženie. V niektorých prípadoch sa k podobným spotrebiteľom radí aj ona, a to najmä pri produktoch na vlasy.
V rámci udržateľnosti vyskúšala aj tuhé šampóny, tie jej však nesadli. „Denne praktizujem jogu a vlasy sa mi potia, nie sú pekné a potrebovala som si ich umývať každý deň. Nakoniec som skončila pri značke Kérastase. Síce to nie je prírodná kozmetika, dokonca sú balené v plastoch, ale vďaka nej si vlasy umývam menej často, a tak šetrím vodu. Aj to vnímam ako ekologický rozmer.”
Petra sa tak vo výbere kozmetiky, ako aj v domácnosti snaží nájsť balans. „Napríklad sme si povedali, že obmedzíme kupovanie brokolice balenej v plaste. Zmrzlinu si dávame vždy do kornútika, nepoužívame jednorazové vrecká, na turistických chodníkoch vždy zbierame odpadky. Kúpeľ si doprajeme len príležitostne a väčšinou spoločne, vnímame ho ako aktívny partnerský čas. Sú to detaily, na ktorých záleží,” dodáva Petra.
O Petre Kozejovej
Pochádza z Ústí nad Labem, vysokoškolské roky prežila v Prahe, neskôr žila a pracovala ako business manažérka v Bratislave. S partnerom žije v malej dedinke v blízkosti Považskej Bystrice. Dnes už známa jogínka vystupujúca pod pseudonymom Joga s Češkou okrem jogy zbožňuje turistiku, dobré jedlo a spoznávanie cudzích krajín, ktorých mestá brázdi spoločne s partnerom, fotografom Ľubošom Ďuricom. Učiť sa od Petry a inšpirovať sa životom naplneným jogou môžete na jej Instagrame, Facebooku, YouTube a Patreone.