Telové oleje si mieša sama, kozmetické produkty vyhľadáva v skle. Ak by Simona Kozáková kúpeľňu prerábala dnes, vymenila by vaňu za sprchu. Pre majiteľku bezobalového obchodu je to ekologickejšie riešenie. Ako mnoho ďalších, ktoré môžeme v kúpeľni rodinného domu po starých rodičoch nájsť.
Čo o ženách prezradí ich kúpeľňa
Chvíle strávené v kúpeľni znamenajú pre každú ženu niečo iné. V rubrike V kúpeľni vám prinášame rozhovory so ženami o ich každodenných zvykoch spojených so zdravím a krásou a možnosť nahliadnuť do ich osobného priestoru. Inšpirujte sa ich tipmi, ako z času stráveného v kúpeľni urobiť príjemný čas pre seba.
Cesta z banky až do vlastného obchodu
Simona Kozáková spolu s manželom koncom roka 2018 otvorila prvý bezobalový obchod v Púchove. Hoci bola k ekologickému zmýšľaniu vedená rodičmi odmalička, k nápadu otvoriť bezobalový obchod Eko komôrka sa dostala postupne. Pred narodením dcéry Emy pracovala v banke.
Počas materskej dovolenky zvažovala, ako sa po jej skončení uplatní, kariéra bankárky ju viac nelákala. „Príchodom Emky som sa viac zaujímala o zdravé stravovanie, začala som kváskovať, neskôr sa k tomu pridala vlastná, šetrne vypestovaná úroda zo záhradky. Potom som sa náhodne dozvedela o Dobrožrútoch, bezobalovom obchode v Bratislave, a ucítila som dieru na lokálnom trhu,“ spomína na rodenie myšlienky otvoriť vlastný bezobalový obchod v Púchove.
Napustená vaňa mi vždy prišla ako plytvanie vodou
Simonino hodnotové nastavenie cítiť aj kúpeľni, v prístupe k výberu produktov a v starostlivosti o seba. Spoločne s rodinou žije v dome po starých rodičoch jej manžela. Prerábku domu realizoval Simonin manžel ešte v čase, keď spolu nežili. V kúpeľni dbal hlavne na veľkú komfortnú vaňu. Dnes by sa však manželia rozhodli inak.
„Napustená vaňa mi vždy prišla ako plytvanie vodou. Nespomínam si, kedy som sa naposledy kúpala. V zime si po náročnom dni dám raz za čas dlhšiu horúcu sprchu, v lete sa zase, naopak, po práci v záhrade rada osviežim studenou sprchou,“ hovorí.
K ekologickému zmýšľaniu a udržateľnosti sa snaží viesť aj dcéru. „Moja Emka je veľmi drobná. Keď jej už doprajem kúpeľ, musím napustiť veľa vody. Je to veľmi neekologické. Sprchový kút je praktickejší. Zostane vám miesto napríklad aj na kreslo,“ dodáva s úsmevom.
Ránam v kúpeľni venujem len pár minút
S dcérou vstávajú spoločne okolo siedmej a deň sa im začína aj končí v kúpeľni. „Priznám sa, že v kúpeľni netrávim veľa času. Mám síce svoju dennú rutinu, ale takmer sa nelíčim, preto sa tu naozaj dlho nezdržiavam. Asi ako každá mamička,“ smeje sa. Čas pre seba si nájde skôr večer − starostlivosť o zuby, pleť a sprchovanie sú neoddeliteľnou súčasťou Simoniných večerov. Vtedy sa venuje najmä dôkladnej starostlivosti o ústnu hygienu.
Dcéra Ema má k ústnej hygiene tiež pozitívny vzťah. „Je vo veku, keď občas vzdoruje, ale nikdy sme s umývaním zubov nemuseli bojovať. Dokonca, keď bola menšia, používala podľa môjho vzoru aj zubnú niť. V lesnej škôlke ich tiež vedú k umývaniu zubov, za čo som veľmi vďačná,“ dodáva Simona.
Bez medzizubky si neviem predstaviť deň
K značke Curaprox ich priviedla rodinná zubná lekárka. „Práve pani doktorka mi ukázala hliníkový držiak na medzizubky ako náhradu za plastový. Náhradné kefky som zvykla kupovať v drogérii, no odkedy máme obchodík, objednávam ich tam, pre seba aj pre zákazníkov,“ hovorí Simona.
Simona sa ústnej hygiene venuje najmä večer, keď okrem klasickej zubnej kefky používa aj jednozväzkovú single kefku a medzizubné kefky. Počas dňa má však pri sebe zubnú niť, ktorou si po jedle dočisťuje zuby.
Priznáva, že dbá o prevenciu oveľa viac, odkedy jej zubná lekárka vysvetlila, čo sa v ústach deje, keď si ich dobre nevyčistíme. „Kedysi som si medzizubné priestory nečistila, dnes si bez toho neviem predstaviť deň,“ vysvetľuje.
Zubné kefky zbierame na recykláciu aj v obchode
Produkty určené na ústnu hygienu má aj vo svojom bezobalovom obchode. „Keď som hľadala produkty do obchodíka, zistila som, že Curaprox sa snaží šíriť osvetu aj cez svoje projekty. Takže už aj u nás v obchode zbierame kefky, z ktorých sa vyrábajú odpadkové koše do škôl. Keď som to vysvetľovala Emke, povedala, že keďže vlákna sa nerecyklujú, môžu sa z nich vyrábať napríklad ofiny pre bábiky,“ smeje sa Simona. „Musím sa priznať, že som skúšala aj bambusové kefky, ale bambus mi v ústach veľmi nevyhovoval,“ hovorí.
Oleje si podľa potreby miešam sama
Simoninu každodennú skrášľovaciu rutinu tvorí maskara, obľúbený balzam na pery slovenskej prírodnej značky Ťuli a Ťuli, krém na tvár a oleje. „Všetko, čo mám v obchodíku, sa snažím vyskúšať doma na sebe, aby som vedela poradiť zákazníkom,“ vysvetľuje mladá podnikateľka.
Simona si oleje mieša sama a ich používanie strieda podľa potreby či nálady. Aktuálne má zmiešaný konopný a mandľový olej, ktorý používa aj na odlíčenie. „Špeciálne dbám na to, že sa musím každý večer odlíčiť, tento zvyk mám už roky. Aj keď som za mlada prišla v noci z párty, nikdy som nešla spať namaľovaná,“ spomína.
Na čierne mydlo s aktívnym uhlím nedám dopustiť
Odkedy majú za domom záhradku, Simona rada experimentuje. Vlastnoručne vypestovaný nechtík lekársky zmiešala s bambuckým maslom a používa ho ako denný krém na tvár. „Okrem toho si občas dám masku. Mám však šťastie na dobrú pleť bez akné, ktorá zatiaľ nevyžaduje špeciálnu starostlivosť,“ pochvaľuje si.
V rodine nedajú dopustiť na čierne mydlo s aktívnym uhlím. „Používame ho s mužom denne už roky, je to zázrak. Nikdy nevynechám, i keď môjmu mužovi smrdí, ružovú vodu. Používam ju namiesto tonizácie, dolievam si ju do pôvodného obalu s rozprašovačom, ktorý som dávnejšie kúpila v drogérii,“ spomína.
Ak už nechcem používať krém na tvár, natieram si ho na ruky
Až na pár výnimiek si Kozákovci drogériu a produkty do domácnosti čapujú či vyhľadávajú bezobalové verzie. Šampóny a mydlá používajú zásadne tuhé, klasickú zubnú pastu striedajú s čapovanou. „Snažím sa o to, aby všetko, čo používam, bolo prírodné. Dbám aj na balenie, vyhľadávam predovšetkým produkty v skle. Jasné, že nemáme v skle úplne všetko, ale naozaj si rozmyslím, čo kúpim. A to, čo už mám, najskôr domíňam,“ vysvetľuje.
Pokiaľ Simona niečo nedokáže spotrebovať, posunie to ďalej rodine či kamarátkam, alebo sa pokúsi využiť to inak. „Ak už nechcem používať krém na tvár, nevyhodím ho, ale natieram si ho na ruky,“ vysvetľuje.
„Zaujímavé je, že niekedy nejaký produkt neviem domíňať. A rozmýšľam, na čo mi to kedy bolo. Základ je nekupovať hlúposti,“ dodáva. Používať však zásadne len ekologické a bioprodukty nemusí byť vždy jediná cesta. Uznáva, že všetkým nevyhovuje to isté a každý si musí nájsť to „svoje“.
O Simone Kozákovej
Simone príchod dnes už 5-ročnej dcérky úplne zmenil smerovanie kariéry. Po odchode z banky sa rozhodla pre vlastné podnikanie a už tretí rok šíri osvetu prostredníctvom bezobalového obchodu Eko komôrka v Púchove. Jej pozitívny vzťah k životnému prostrediu a ekologickému životu pretavuje nielen do domácnosti, ale aj smerom k zákazníkom. Vo voľnom čase sa venuje záhrade a vyrába kozmetiku z toho, čo sama vypestuje.