Ráno trávi v kúpeľni dvadsať minút, z toho polovicu času venuje ústnej hygiene. Navštívili sme architektku Luciu Kušnírovú, s ktorou sme sa v kúpeľni rozprávali nielen o jej obľúbených kozmetických produktoch a prírodných vôňach. Zaujímalo nás, ako s obmedzeným priestorom kúpeľne narábala pri jej prerábaní.

Čo o ženách prezradí ich kúpeľňa

Chvíle strávené v kúpeľni znamenajú pre každú ženu niečo iné. V rubrike V kúpeľni vám prinášame rozhovory so ženami o ich každodenných zvykoch spojených so zdravím či krásou a možnosť nahliadnuť do ich osobného priestoru. Inšpirujte sa ich tipmi, ako z času stráveného v kúpeľni urobiť príjemný čas pre seba.

Veľa vecí v byte si urobili sami

Lucia je architektkou v štúdiu winwin. Pracuje na projektoch pre veľké firmy aj na návrhoch bývania pre rodiny. Byt, v ktorom sme ju navštívili, si kúpili a prerobili spoločne s priateľom. Aj keď by sa mohlo zdať, že v zariaďovaní má doma ako architektka hlavné slovo, nie je to celkom tak. „S priateľom vedieme veľa diskusií a zariaďovaniu a prerábaniu sme sa venovali od začiatku spoločne. Veľa vecí sme si v byte postupne urobili sami. Kúpili, poskladali, namontovali,“ vysvetľuje.

Prerábanie vlastného bytu bolo rýchle, rovnako ako jeho kúpa. „V marci sme sa rozhodli, že si ho kúpime, v apríli sme ho už mali a v júni sme sa nasťahovali. Medzitým sme ho kompletne prerobili. Bolo to rýchlo, ale napriek tomu mám pocit, že sa interiéru venujeme niekedy až príliš. Veľa rozmýšľame napríklad nad tým, kam dať ktorú lampu,“ hovorí s úsmevom Lucia.

Rána so psom striedajú rána vo fitku 

Aj keď má rada chvíle, keď sa na prácu môže sústrediť sama a v tichu, nie je zvykom, že pracuje v ateliéri za počítačom celý deň. „Ráno vstanem, naraňajkujem sa a idem na dlhšiu prechádzku so psom alebo idem cvičiť. Väčšinou sa to počas dní strieda. O deviatej prichádzam do práce, kde sa stretnem s kolegami a začíname pracovať na projektoch,“ hovorí.

Bežný pracovný deň je pestrý. „Behám po stavbách, vrátim sa do ateliéru a neskôr idem na stretnutie. Keď navrhujem, potrebujem byť sama. Nemám rada, keď je okolo mňa milión vnemov,“ opisuje svoje pracovné dni.

Polovicu času v kúpeľni venuje zubom 

Rána v kúpeľni zaberú Lucii maximálne dvadsať minút. „Dlhé ranné procedúry v kúpeľni nestíham. Keď už, tak večer. Keď nad niečím rozmýšľam, stačí mi ísť do sprchy a veľa vecí mi napadne práve tam. Ráno je to zredukované len na rýchlu hygienu,“ hovorí Lucia.

„Aj keď som sa už stretla s názormi, že ak sa zuby umyjú poriadne, stačí to zaz za deň, mne to už len kvôli pocitu čerstvo umytých zubov nevyhovuje. Zuby si umývam dvakrát za deň a ak sa náhodou pri cestovaní stane, že si napríklad počas dlhého letu zuby hneď po prebudení neumyjem, nechcem bez toho na nikoho rozprávať,“ hovorí Lucia s úsmevom.

Čierno-biele zubné kefky pôsobia v Luciinej kúpeľni ako dokonale zladený doplnok. „Chcela by som raz vyskúšať sonickú kefku, ale zatiaľ používam klasickú a vyhovuje mi. Dôležité sú pre mňa dva druhy medzizubných kefiek a dva druhy zubných nití. Medzizubným priestorom sa naozaj dôkladne venujem,“ opisuje svoje zvyky spojené s ústnym zdravím. 

Starostlivosť o pleť zredukovala na tri kroky

Luciine rituály sa opakujú ráno aj večer. „Ráno používam o jednu zubnú niť menej, to je všetko. Večer je základom odličovanie, aj keď veľa mejkapu bežne nenosím. Keď sa odlíčim, mám pocit, akoby som sa zbavila všetkého napätia po pracovnom dni. Večer v kúpeľni je prechodnou fázou medzi denným zhonom a pokojom,“ hovorí.

Priznáva, že o pleť sa stará viac, ako keď mala dvadsať rokov. „Pleťovú kozmetiku mám rada, nie som však typ, ktorý by starostlivosť o pleť rozdelil do desiatich krokov. Ja to mám zredukované asi na tri. Začala som namiesto krémov používať pleťové séra so za studena lisovanými olejmi, tie sa mi osvedčili najviac. Nedám dopustiť najmä na nočné sérum s vitamínom C značky Noili. Je možné ho kombinovať s krémom, no ja ho používam samostatne a vyhovuje mi,“ opisuje obľúbený kozmetický produkt.

Po prírodných produktoch siaha Lucia prirodzene. „Keď je niečo vyrobené tu a z lokálnych prírodných surovín, prirodzene by to malo mať lepší efekt na pokožku ako vzdialené a dovezené produkty. Namiesto tradičných parfumov som si obľúbila figovú vôňu od slovenského výrobcu Luminia, obsahuje veľa prírodných esenciálnych olejov, používam ju denne a doteraz ma neomrzela. Hranicou je pre mňa znamená vlasová kozmetika. Potlačiť žlté tóny bež fialového šampónu si neviem predstaviť,“ hovorí.

Dôležitejšie ako dizajn sú materiály

V kúpeľni má všetko svoje miesto a funkciu. „Pôvodne to malo vyzerať inak, ale nedalo sa hýbať s jadrom ani s ostatnými priečkami, pretože je to nosný systém. Kúpeľňu sme však zväčšili, vaňa teraz pôsobí, akoby bola vsadená,“ opisuje priestor.

Biele obkladačky sú výrazným prvkom, ktorý nájdeme okrem kúpeľne aj v kuchyni. „Páni obkladači krútili hlavami a pýtali sa, prečo to tu chceme mať ako v pitevni,“ hovorí so smiechom Lucia.

Oceňuje dizajnové veci, ale má rada aj kompromisy. „Samozrejme, najradšej by som si dopriala viac dizajnových kúskov. Nie je to však nevyhnutnosť. Skôr mi záleží na použitých materiáloch. Keď je niečo zabudované alebo vstavané, chcem, aby to bolo kvalitnejšie, doplnky vymením hocikedy,“ približuje svoj pohľad.

„Napríklad vešiaky na uteráky máme v kúpeľni z Indie, sú to úchytky na skrinky. Prácne sme ich navrtávali, kým sme prišli na spôsob, ako ich upevniť do steny. Keby som si mohla vybrať, práčku dám do šatníka a priestor využijem inak. Nedá sa však všetko, priestor bytu je obmedzený,“ dodáva Lucia.

O Lucii Kušnírovej

Pochádza zo Zvolena, žije v Bratislave. Vyštudovala Fakultu architektúry STU v Bratislave. Spolu s Katarínou Mňahončákovou a Soňou Salnerovou vedú architektonický ateliér winwin. Venuje sa rezidenčným aj komerčným projektom. Vo voľnom čase rada s priateľom cestuje, cvičí jogu a trávi čas v prírode so svojím psom.