Na wellness centrá nemá čas, relaxačnú atmosféru si najradšej vytvára doma. Na poličkách v kúpeľni má overené produkty, obľúbené rúže, ale aj eko vychytávky, ku ktorým sa dostala úplnou náhodou. Lenka Hlinková, mama, manažérka a autorka knihy Ženský algoritmus, nám v kúpeľni porozprávala o svojich rituáloch, o kozmetike, ktorú používa roky, ale aj o tom, ako motivuje k starostlivosti o ústne zdravie svoje deti.


Čo o ženách prezradí ich kúpeľňa

Chvíle strávené v kúpeľni znamenajú pre každú ženu niečo iné. V rubrike V kúpeľni vám prinášame rozhovory so ženami o ich každodenných zvykoch spojených so zdravím a s krásou a možnosť nahliadnuť do ich osobného priestoru. Inšpirujte sa ich tipmi, ako z času stráveného v kúpeľni urobiť príjemný čas pre seba.


Lenka Hlinková je autorkou knihy Ženský algoritmus, ktorá rozbíja predsudky o ženách a ich vzťahu k technológiám. Pomocou nej motivuje ženy a ukazuje im cesty, ako sa prebojovať do často mužského sveta IT. Pôsobila ako ambasádorka Curaprox, už niekoľko rokov sa snaží motivovať k správnej starostlivosti o ústne zdravie iných rodičov. Okrem iného vedie občianske združenie oz. Ženský algoritmus a vlastnú firmu na poskytovanie stáží. Navštívili sme ju u nej doma v Košiciach, kde žije spolu s manželom a dvoma deťmi.

Bez vane si svoju kúpeľňu neviem predstaviť

Pre Lenku je čas strávený v kúpeľni symbolom relaxácie a oddychu, za svoj osobný rituál považuje dlhý horúci kúpeľ – bez vane si podľa vlastných slov nevie kúpeľňu predstaviť.

„Kúpeľ si dopĺňam rôznymi penami alebo šumivými guľami, čítam, počúvam relaxačnú hudbu z reproduktora. Snažím sa vytvoriť kúpeľnú, spa atmosféru, pretože už nemám toľko času navštevovať wellness centrá ako predtým. Dvere v našej kúpeľni sa však nezamykajú, preto mávam často malých návštevníkov. Som na to zvyknutá a s extra súkromím som sa rozlúčila, no neprekáža mi to. Býva to veľmi zábavné,” hovorí s úsmevom.

Lenka zbožňuje aj parfumy a najradšej má Dolce & Gabbana L’Imperatrice. Jedným z obľúbených produktov, ktoré má u seba v kúpeľni, je hydratačný krém značky Chanel.

„Dostávam ho pravidelne do daru od môjho svokra. Rokmi som sa naučila neexperimentovať s kozmetikou – mám rada overené značky, menej produktov. Páčia sa mi značkové rúže, na to mám tak trochu úchylku a zrejme som aj rúžový maniak. Verím v silu červeného rúžu, dokonca nosím rúž aj pod rúškom, dodáva mi sebadôveru. Vnímam to tiež ako záplatu súčasného stavu, odkedy som sa stala mamou a nemám už toľko času na seba,” vysvetľuje.

Je dôležité, aby nás deti videli starať sa o zuby každý deň

Keďže Lenka doma pracuje aj sa venuje rodine, snaží sa, aby si deň rozvrhla čo najefektívnejšie. Rovnaký prístup platí aj v kúpeľni. Priznáva, že ako mama kladie dôraz predovšetkým na večernú ústnu hygienu. S manželom sa snažia ísť deťom príkladom.

„V kúpeľni sa niekedy stretneme všetci štyria – je pre nás s manželom veľmi dôležité, aby nás deti videli čistiť si zuby každý deň. Prirodzene opakujú tento zvyk, i keď niekedy prídu aj ťažšie dni a s ústnou hygienou bojujeme, zúbky si všeobecne rady čistia a prináša im to radosť. Túto skutočnosť som sa naučila ako ambasádorka pre CURAPROX – je potrebné, aby deti videli naše čistenie zubov po zobúdzaní a pred spaním, v opačnom prípade sa to nenaučia.“

Niekto pri filme lúska oriešky, ja si čistím zuby

Lenka sa k značke CURAPROX dostala cez otvorenú výzvu na internete, keď mala jej dcérka 8 mesiacov. Spolu s manželom sa zúčastnili na víkendovom školení, kde sa učili, ako deťom správne umývať zuby.

„Detská sklovina je už v útlom veku háklivá na nečistoty a povlak. Keď sa nečistí, roztápa sa. Dnes má moja dcérka štyri roky, nemá žiadny kaz a je zvyknutá používať medzizubnú kefku i jednozväzkovú kefku. Pred touto prvou skúsenosťou som značku vnímala iba periférne a používala som elektrickú kefku, rovnako aj môj manžel,“ hovorí.

Ranná hygiena ústnej dutiny pre Lenku znamená klasické čistenie zubov, ktorého cieľom je rýchlo a efektívne odstrániť povlak baktérie. Dôkladnejší rituál si necháva na večer.

„Večernému čisteniu prikladám väčší význam, vtedy na rad prichádza medzizubná a jednozväzková kefka. Tou si zuby čistím bežne počas filmu, mimo kúpeľne – niekto si lúska oriešky a ja si čistím zuby, je to pre mňa taká oddychová činnosť. Nedokážem už ani v pokoji zaspať, kým nepoužijem medzizubnú kefku,” vysvetľuje. 

Žlčové mydlo neznie najlepšie, má však skvelý efekt

Na poličkách v Lenkinej kúpeľni nájdeme aj ekologické produkty. Priznáva, že sa k nim dostala náhodou. Pravidelne používa ekologický saponát z čapovanej drogérie a žlčové mydlo s bio rastlinnými olejmi značky Sonett.

„Kamarátka mi na Vianoce darovala túto drogériu. Aj keď som sa spočiatku názvu žlčové mydlo obávala, rýchlo som zistila, že ide o veľmi efektívny čistiaci prostriedok. Keďže moja dcérka má atopický ekzém, som veľmi starostlivá ohľadom kozmetiky, ktorú u nás v domácnosti používame. Bio produkty fungujú oveľa lepšie tak na jej pokožku, ako aj na škvrny.“

Lenka tvrdí, že príjemný vzhľad je dôležitý, no neprikladá mu nadmerné úsilie. Jej práca a časté vystupovanie na verejnosti sú tiež jedným z dôvodov komplexnej starostlivosti o zdravý chrup.

„Keďže sa často objavujem na rôznych mítingoch a prednáškach, uvedomujem si, aké dôležité je pôsobiť a vyzerať príjemne pre publikum a verejnosť. Na čom si naozaj dávam záležať, sú moje zuby, dovolím si do nich investovať viac financií, jednoducho v tom vidím zmysel. Dala som si napríklad vyrovnať zuby strojčekom Invisalign – nosila som ho obe tehotenstvá a dnes mám zuby také, aké som vždy chcela. Jedným z vedľajších efektov je, že sa viac usmievam.“

Netradičné prvky v kúpeľni boli snom

Lenka žila v minulosti v Spojených štátoch amerických i v Anglicku. Pred nasťahovaním sa do svojho bytu v Košiciach, mala presnú víziu, ako by kúpeľňa pre jej rodinu mala vyzerať.

„Dá sa povedať, že táto kúpeľňa je môj splnený sen, moja realizácia. Spája sa tu viacero netradičných prvkov, od rímsy, okna, dreveného parapetu. Výzvou bolo zrealizovať moju víziu u nás na Slovensku – myslím si však, že sa to podarilo. Najobľúbenejším prvkom kúpeľne je pre mňa, prekvapivo, sušička bielizne – odporúčam ju každému, obzvlášť mamičkám. Nesmierne šetrí čas,” dodáva s úsmevom.

O Lenke Hlinkovej

Vyštudovala Ekonomickú univerzitu, 13 rokov pracuje v IT oblasti. Vedie občianske združenie oz. Ženský algoritmus a vlastnú firmu na poskytovanie stáží. Aktívne motivuje dievčatá a ženy na vstup do IT sektora. Napísala knihu Ženský algoritmus, ktorá rozbíja predsudky o ženách a ich vzťahu k technológiám. S manželom a dvomi deťmi žije v Košiciach.