V zubárskom kresle by ste sa možno neraz radi spýtali, aký nástroj práve zubár používa a na čo slúži. Máte však plné ústa, a nedá sa. Spýtali sme sa teda za vás.

Vďaka modernej technike nič nie je tak ako kedysi a ani návšteva zubára už nemusí byť nepríjemným a bolestivým zážitkom ako v minulosti. Pedostomatologička MDDr. Sylvia Rafayová z dentálnej kliniky Andel Elite Dental vám vysvetlí, na čo sa jednotlivé nástroje používajú, a ako pomáhajú zubárovi a vám.

Lupové okuliare – základ precízneho ošetrenia

Sylvia Rafayová tvrdí, že svoju prácu by nedokázala robiť bez prvotriednej optiky: „Bez nej by som rozhodne neodviedla takú kvalitnú prácu. Vďaka lupovým okuliarom vidím zub podobne ako na fotke, ktorú zhotovím pomocou intraorálnej kamery. Optiku máme buď vo forme mikroskopov, alebo lupových okuliarov — vždy záleží na preferencii jednotlivých lekárov, ktorú možnosť si zvolia. Keďže naším mottom je precíznosť a stopercentná kvalita, bez optiky u nás nerobí nikto.“

Intraorálna kamera – aby pacient videl to, čo lekár

„Toto je intraorálna kamera, skvelá vec. Vždy fotíme situáciu pred zákrokom, pretože sú aj kazy, ktoré pacienti nemajú šancu vidieť. Pacienta odfotíme počas vykonaného zákroku i po ňom, aby videl, ako ošetrenie prebiehalo a ako vyzerá výsledok našej práce,“ hovorí pedostomatologička. Používa sa aj na preventívnych a na vstupných prehliadkach, u detí i dospelých. „Je veľmi fajn, keď máte šancu snímky porovnávať, prípadne vďaka nim celý postup ošetrenia zrozumiteľne vysvetliť pacientovi,“ dodáva Rafayová.

SprayVit – vyčistí a vysuší

Nástroj, ktorý pozná každý z nás. „SprayVit je jedným z najbežnejších zubárskych nástrojov — buď ide z prístroja vzduch na zachovanie suchého poľa, alebo voda na vypláchnutie. Snažíme sa pracovať ergonomicky, preto ho používam buď ja, alebo sestrička. Sestrička má okrem toho neustále na starosti odsávačku a zrkadielko,“ opisuje.

Vŕtačka – nastupuje proti kazom

Vŕtačka s červeným prúžkom sa používa na preparáciu zuba pri vysokých otáčkach, pričom v tomto prípade je potrebné chladenie vodou, aby sa predišlo prehriatiu zuba.

Násadec s modrým prúžkom sa používa na odstraňovanie zubného kazu pri nízkych otáčkach, na doleštenie.

„Koncovky do modrých aj červených násadcov si meníme podľa potreby a konkrétnej situácie. Vŕtanie v skutočnosti naozaj nebolí, nepríjemný môže byť zvuk, ktorý pri vŕtaní počujeme, či vibrácie,“ opisuje stomatologička.

Odsávačka – aby pacientov nič nedráždilo

Malá a veľká odsávačka je tiež nevyhnutná. Počas stomatologických výkonov je potrebné zabezpečenie suchého poľa. Sylvia Rafayová hovorí, že odsávačky sa používajú podľa potreby a množstva slín v ústach.

Odsávačka na obrázku, tzv. slimáčik, pomáha odsávať sliny pod jazykom.

Kofferdam – niečo ako maliarska fólia pre stomatológa

„Na našej klinike ošetrujeme s kofferdamom, blanou, ktorá by podľa mňa mala byť v dnešnej stomatológii pravidlom. Vystrihnú sa do nej dierky na zuby, vďaka čomu pacientovi nezateká do hrdla, čo veľmi ocení. Navyše, ako zubár mám oveľa lepší prehľad o celej situácii v ústach,“ vysvetľuje Rafayová.

Použitie kofferdamu má viacero výhod – sprehľadňuje pracovné pole lekára, udržiava ošetrovaný priestor suchým, zamedzuje prieniku infekcie a baktérií do ošetrovaného zuba, ochraňuje mäkké tkanivá pacienta a minimalizuje zatekanie roztokov používaných počas ošetrenia do ústnej dutiny pacienta.

Ochranné okuliare – aby drobné čiastočky nezasiahli oči

Na klinike pacienti na začiatku ošetrenia dostanú ochranné okuliare, ktoré chránia oči pred vniknutím jemných čiastočiek, prípadne tekutín.

Entonox – pomáha aj tým najbojazlivejším pacientom

Zmes kyslíka a oxidu dusného či laicky rajský plyn účinne zaberá na tlmenie dávivého reflexu. „Zvyšuje prah bolesti, čo je ideálne na podanie lokálnej anestézie pri veľmi bojazlivých pacientoch, ktorí majú strach aj z ihly. Vždy je však potrebná správna indikácia a dávkovanie. Pri podávaní si pacient sám vloží náustok do úst, rukou si zapchá nos a dýcha podľa inštrukcií lekára,“ opisuje proces zubná lekárka. 

Po podaní entonoxu je pacient pokojnejší, v lepšej nálade a lokálnu anestéziu zvládne jednoduchšie. V prípade potreby je možné celé ošetrenie vykonať pod entonoxom.

Tray systém – všetky potrebné nástroje poruke

Pred návštevou každého pacienta musí mať zubár nachystanú tácku so sterilizovanými nástrojmi – je v nej uložené zrkadielko, zubárska pinzeta, rukavice či rôzne koncovky na „vŕtačky“. „V našej klinike má každý zubár pridelenú jednu farbu tácky, vďaka čomu hneď rozpozná tú svoju,“ tvrdí Rafayová.

Röntgen – neunikne ani najmenší kaz

Veľmi dôležitá pomocná vyšetrovacia metóda, bez ktorej sa nedá zabezpečiť kvalitná vstupná ani preventívna prehliadka je röntgen.

Napriek tomu, že v našej klinike používame počas ošetrení aj počas preventívnych prehliadok a jednotlivých vyšetrení optické okuliare alebo mikroskop, nevidíme všetky miesta, na ktorých môže byť skrytý zubný kaz. Preto musí byť RTG súčasťou vyšetrení,“ vysvetľuje význam pedostomatologička.

Existuje viacero typov RTG snímok. Na obrázku je tzv. intraorálny RTG – je maličký, mal by byť súčasťou každej ordinácie. Pomocou neho zhotovujú na klinike RTG snímky medzizubných priestorov, RTG jednotlivých zubov, napríklad po úrazoch.

Veľký RTG prístroj na panoramatické snímky sa nachádza dolu v priestoroch recepcie. Takéto snímky zobrazujú oblasť sánky aj čeľuste s kompletným horným a dolným zuboradím.

Kliešte – posledná možnosť

Silvia Rafayová dobre vie, čoho sa ľudia u zubára najviac boja: „Najobávanejšie sú extrakcie – teda vyťahovanie zubov. Dnes už pacient vďaka lokálnym anestéziám necíti bolesť, iba akýsi tlak, ktorý je však prirodzený a nebolestivý. Ťahanie zubov však nie je o sile, ale o technike. Správnou technikou je možné zub vytiahnuť šetrne. Používame špeciálne nástroje, aby sme zub najprv uvoľnili a potom ho šetrne vytiahli bez nadmerného poškodenia okolitého tkaniva.“

V prípade, že je zub zlomený alebo má viacero koreňov, ktoré treba vytiahnuť postupne, zub musí najskôr zubár prepíliť podľa počtov koreňov. Stoličky majú napríklad štyri korene, predné zuby dva. Pacient to necíti, je to šetrnejšie ku kosti a zub sa vyťahuje lepšie.

Andel Elite Dental je profesionálne dentálne centrum s nadštandardným vybavením, ktoré ponúka komplexné riešenia pre pacientov v oblasti záchovnej stomatológie, ortodoncie, chirurgie, implantológie, pedostomatológie a hygieny. Centrum disponuje vlastným CT prístrojom.